Rimantas VENCLOVAS
Gruodžio 29-osios naktį, apie 2 valandą 45 minutės, Alytaus rajono, Alovės seniūnijos, Muiželėnų kaime sodų bendrijos "Berželis" namelyje rasti Vyganto M. (36 m.) ir jo dukrelės Sandros (6 m.) lavonai.
Vyganto M. sugyventinė ir Sandros M. motina Sonata P. naktį grįžusi į namus pastebėjo iš lovoje gulinčio sugyventinio nosies bėgant kraują. Ji iškvietė greitosios medicinos pagalbos medikus, deja, pastarieji tėvui ir dukteriai padėti jau nebegalėjo. Nustatyta, kad jie mirė apsinuodiję smalkėmis.
Šiame sodo namelyje sugyventiniai gyveno jau gerą dešimtmetį. Nedidelis vieno kambario ir virtuvės būstas buvo šildomas krosnimi, kūrenama malkomis ir anglimi.
Dėl mirties priežasties ir aplinkybių Alytaus miesto ir rajono policijos komisariatas pradėjo ikiteisminį tyrimą.
Smalkių pražudyti žmonės toli gražu ne retenybė. Nuo smalkių žūstama ir netik gaisruose - neatsargiai rūkant, taupant krosnies šilumą ir net garaže. Lietuvoje retą mėnesį nebūna smalkių aukų, o šaltuoju metų laikų tokių nelaimių įvyksta kone kas savaitę.
Štai vėlų praėjusių metų gruodžio 17-osios vakarą Panevėžio rajone, Naujamiesčio seniūnijos Gustonių kaime užsiliepsnojus namui, smalkėmis apsinuodijo 2 metukų mergaitė. Iki atvykstant ugniagesiams, 3 mažamečius - 2 ir 4 metų sesutes bei 3 metų broliuką - išgelbėjo suaugusieji. Dvejų metukų mergaitė dėl ūmaus apsinuodijimo smalkėmis buvo išvežta į ligoninę, tačiau medikai jau negalėjo išgelbėti mažylės gyvybę.
Kiek anksčiau, praėjusių metų spalį, gaisro metu smalkėmis mirtinai apsinuodijo Šiaulių rajone, Kuršėnuose gyvenęs 88 metų vyras.
Gaisruose žmonės ar gyvūnai gyvi beveik niekada nesudega - smalkėmis nusinuodijama per labai trumpą laiką. Smalkės - vienas iš baisiausių ir klastingiausių žmonijai žinomų nuodų. Šios bekvapės, bespalvės, itin nuodingos dujos iki pat žmogaus mirties beveik nesukelia apsinuodijimo simptomų.
Apie smalkes spėjama iš degėsių ar dūmų kvapų - nuolatinių smalkių palydovų. Smalkės klastingos tuo, jog apsinuodijimo jomis simptomai labai panašūs į įprastą nuovargį. Prisikvėpavusiam smalkių žmogui ima truputį mausti galvą, apima silpnumas, retkarčiais pykina. Nejausdamas nei skausmo, nei dusulio apsinuodijęs žmogus staigiai krenta be sąmonės. Beje, smalkės - mirtinas nuodas ne tik žmogui, bet ir visiems šiltakraujams gyvūnams.
Smalkės maždaug 3 procentais lengvesnės už orą, todėl pradeda kauptis palubėje. Smalkių savybė kilti aukštyn yra išgelbėjusi kelis nelaimėlius, kurie pataikė nugriūti ant grindų. Deja, taip pasiseka nedažnai - kai smalkių būna labai nedaug - nes šių dujų nuodingumas tiesiog stebėtinas. Ore atsiradus bent vienai tūkstantajai daliai smalkių, jos jau sukelia apsinuodijimo simptomus. Smalkių pagausėjus iki 1 procento, žmogus žūsta per pusvalandį. Kambaryje pasklidus 2-3 procentams šio nuodo, ištiks staigi mirtis.
Apsinuodijus smalkėmis nėra efektyvių vaistų. Truputį prisikvėpavus smalkių, gydoma kelias dienas, sunkiu atveju - porą savaičių. Pagrindinis vaistas - deguonis.
Smalkės neišvengiamai susidaro degimo metu, ypač kai uždaroje krosnyje ima stigti deguonies. Tai žino visi, tačiau net ir labiausiai prityrę krosnių kūrentojai kartais apsigauna - visiems norisi kuo anksčiau užšauti kamino sklendę, kad per kaminą neišrūktų šiluma.
Smalkių sukeltų tragedijų - tūkstančiai, tačiau visos jos labai panašios. Žmonės anglies monoksidu nusinuodija kilus gaisrui, per anksti užkišę krosnies kamino sklendę (ar jam užsikišus), trumpam užvedę automobilio variklį uždarame garaže, taip pat rūkydami lovoje, kuomet nuo iškritusios cigaretės ima rūkti patalynė ar sofa. Kartais net ugnis neįsiplieskia, o iš smilkstančios antklodės vatos išsiskiria tiek smalkių, kad rūkalius nebeprabunda.
Daugelis žmonių žino apie smalkių pavojingumą, tačiau ar daug kas žino, kokios mažos šio nuodo dozės žmogui užtenka, kad jis užsimerktų amžiams?