• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skelbkime karą "vasarinėms ligoms"

Kartu su oro atšilimu prasideda ir vadinamasis "vasarinių ligų" sezonas, trunkantis nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio. Respublikinio visuomenės sveikatos centro darbuotojų žodžiais, bene dažniausiai šiltuoju metų laikotarpiu užregistruojama sunkių žarnyno infekcinių ligų (salmoneliozė ir dizenterija ir pan.). Dalis ligonių perserga lengva forma, todėl į medikus nesikreipia.

REKLAMA
REKLAMA

Dizenterija (šigeliozė) pastaruoju metu sparčiai plinta. Lietuvoje paplitusios šigelių genties bakterijos, sukeliančios vidutinio sunkumo ir lengvas ligos formas, taip pat besimptomį bakterijų nešiojimą (manoma, kad nešiojančiųjų šigelių bakterijas šalyje esti keliolika tūkstančių gyventojų). Jei minėtų bakterijų nešiotojai laikosi higienos, aplinkiniams nėra pavojingi. Tačiau užtenka pasinaudojus tualetu nenusiplauti rankų, ir užkratas gali plačiai pasklisti.

REKLAMA

Dizenterijos bakterijos yra palyginti atsparios. Jos ilgai laikosi vandenyje. Liga sparčiai plinta kolektyvuose (vaikų darželiuose, mokyklose). Ją perneša ir musės.

Dizenterijos sukėlėjai dauginasi storosios žarnos epitelyje ir gleivinėje, todėl sukelia storosios žarnos uždegimą (kolitą). Bakterijų toksinai dirgina žarnų nervus, sukelia raumenų spazmus, sutrikdo peristaltiką ir liaukų sekreciją.

REKLAMA
REKLAMA

Atsiranda pilvo diegliai, ligonis pradeda viduriuoti, jaučia nuolatinį norą tuštintis.

Per trumpą laiką apnuodijamas visas organizmas. Ligonis prastai jaučiasi, pakyla kūno temperatūra, pykina, be perstojo skauda pilvą. Išmatų gleivėse gali pasirodyti kraujo (gyslelių pavidalo).

Pajutęs pirmuosius ligos simptomus ligonis turi skubiai kreiptis į gydytoją. Kad neužsikrėstumėte dizenterija, reikia prieš valgį ir pasinaudojus tualetu rūpestingai tekančiu vandeniu ir muilu nusiplauti rankas, nevalgyti neplautų vaisių ir daržovių, negerti abejotinos kokybės bei upių ar ežerų vandens.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gausus viduriavimas, karščiavimas, pykinimas, bendras organizmo nusilpimas yra būdingas ir kitai infekcinei žarnyno ligai salmoneliozei.

Salmonelioze irgi užsikrečiama nesilaikant asmens higienos bei maisto ruošimo technologijos reikalavimų (ne veltui abi šios ligos medikų dar vadinamos nešvarių rankų ligomis). Reikėtų niekada nepamiršti prieš vartojimą gerai nuplauti žalius kiaušinius, žalią mėsą, plautis rankas.

REKLAMA

Šiltuoju metų periodu reikėtų atidžiai tikrinti perkamo maisto galiojimo trukmę, atsisakyti greitai gendančių maisto produktų. Patartina pirkti tik tuos gaminius, kurie laikomi šaldytuvuose. Gaminį atšildžius vėl jo užšaldyti negalima (salmonelės dauginasi ypač greitai).

Parduotuvių ar turgelių prieigose neretai tenka matyti kaimo ūkininkus, atvežusius miestiečiams pigių pieno produktų - varškės, grietinės, sūrio. Kadangi nėra galimybės sužinoti, kaip šie produktai buvo ruošiami, geriau jų atsisakyti.

REKLAMA

Gali atsitikti ir taip, jog tinkamai termiškai apdoroti maisto produktai (kotletai, blyneliai su mėsa, žuvies patiekalai ir pan.) ligos sukėlėjais gali būti apkrečiami per nešvarius įrankius (peilius, šakutes, mėsmalę), kuriais buvo apdorojama žalia mėsa.

Vykstant iškylauti į gamtą patartina vežtis konservuotus, sausus gaminius, atsisakyti žalios mėsos (ypač paukštienos).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų