Vyriausybė teigia pritarianti tam, kad būtina nustatyti politikų profesinės etikos ir elgesio principus, tačiau Seimo parengtą kodekso projektą įvertino kritiškai ir pasiūlė jį iš esmės tobulinti.
Šią savaitę Seimui buvo pateikta Vyriausybės išvada dėl Politikų profesinės etikos ir elgesio kodekso.
Vyriausybės nuomone, kodeksas neturėtų būti taikomas Vyriausybės kancleriui ir viceministrams, nes jie yra valstybės tarnautojai, o ne politikai.
Taip pat Vyriausybei kyla abejonių, ar Konstitucijai neprieštarauja nuostatos dėl politikų teisių apribojimų, nes pagrindiniame šalies įstatyme nėra numatyta galimybių laikinai apriboti prezidento, Seimo narių, ministro pirmininko ir ministrų įgaliojimų.
Seimo parengtas kodekso projekte Vyriausybė pasigedo ir konkretumo.
Pasak jos išvados, projekte vartojama daug abstrakčių sąvokų, kurias reikia išsamiau paaiškinti, pavyzdžiui, "negarbingi ir amoralūs sandoriai bei susivienijimai", "politinė kova", "politinis pranašumas", "politinė padėtis".
Abejonių kelia ir projekto rengėjų noras į Politikų privačių interesų registrą įtraukti ne tik duomenis apie pačius politikus ir jų šeimų narius, bet ir apie asmenis, susijusius su politiku turtiniais ryšiais.
Projekte numatyta, jog šį registrą turėtų tvarkyti Vyriausybė. Jos nuomone, registrą turėtų tvarkyti ta institucija, kuri pagal veiklos pobūdį disponuoja atitinkamais duomenimis.
Įstatymo projektą parengė Seimo valdybos sudaryta darbo grupė, o jį parlamentui balandžio viduryje pateikė Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas.
Kodekse įtvirtinami devyni principai, kurių privalo laikytis politikai: dorovinis principingumas, skaidrumas, sąžiningumas, atsakomybė ir atskaitomybė, tarnavimas visuomenės interesams ir nepiktnaudžiavimas, pagarba įstatymui ir žmogaus teisėms, nešališkumas ir objektyvumas, pagarba asmenims ir pavyzdingas elgesys.
Aiškinamajame rašte teigiama, kad projektu sudaromos geresnės, nei dabar yra, teisinės prielaidos "politikų doroviniam principingumui ir sąžiningumui stiprinti", gerinama korupcijos prevencija ir skatinamas pasitikėjimas valdžios institucijomis.
BNS