• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Savižudybių ir girtavimo slegiama Lietuva

Savižudybės vis dar žymi Lietuvą Europos žemėlapyje. Kodėl lietuviai dažnai pakelia prieš save ranką, domėjosi "Reuters" naujienų agentūra. Žurnalistų kalbintas medkirtys Darius Linkevičius pasaulio žiniasklaidos milžinui aiškino, ko nepakelia mažas žmogus. "Savižudybė daug kam atrodo išeitis iš problemų. Kai tavęs nėra, nereikia apie nieką galvoti. Aš pats ne kartą mąsčiau apie savižudybę, bet tik kai būdavau girtas. Kai blaivus - niekada", - tikino medkirtys iš Varėnos visam pasauliui parodytame siužete.

REKLAMA
REKLAMA

Anot naujienų agentūros, aukštas savižudybių skaičius atspindi niūrią žmonių socialinę padėtį Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje net ir prisijungus prie Europos Sąjungos. Nors ekonomikos augimo rodikliai įspūdingi, šalių sostinės kasmet pritraukia minias turistų ir pinigų, tačiau dalis gyventojų lieka užribyje. Pensininkai galvoja, kaip išlikti, nes sveikatos apsaugos paslaugos veikia prastai: daug tuberkuliozės atvejų - ši dažnai skurdą rodanti liga viršija ES šalių vidurkį. Dešimtys tūkstančių latvių ir lietuvių emigravo į užsienį, norėdami rasti geresnį gyvenimą.

REKLAMA

Savižudybių skaičius, tenkantis 100 tūkstančių gyventojų Lietuvoje, yra 30. Vyrai - didesnės rizikos grupė. Latvijoje šis skaičius yra 21,4 - taip pat labai didelis.

Savižudybės lyg virusas klaidžioja po Lietuvos kaimus. Nedarbo lygis po kolūkių griūties čia labai staigiai pašoko. "Žmonės nesugebėjo prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų, neįgijo naujų įgūdžių, buvo per seni galvoti apie pokyčius, o šalis jiems skyrė mažai dėmesio. Daug žmonių įklimpo į alkoholio liūną, kuriame skandino savo jausmus ir neviltį", - "Reuters" reportaže kalbėjo psichiatras Alvydas Navickas.

REKLAMA
REKLAMA

1996 metais 100 tūkstančių gyventojų Lietuvoje teko 46,6 savižudybės. Nuo to laiko šalies bendrasis vidaus produktas ir kiti ekonominiai rodikliai užaugo ligi dangaus, tačiau sotesnis gyvenimas, pilnos parduotuvių lentynos, savižudžių skaičių sumažino tik vos vos.

D.Linkevičius su šeima gyvena name, kuriame anksčiau veikė pradinė mokykla. Pastatas apleistas - būtinas remontas. Žiemą iš vidaus ledu apšąla sienos. Medkirtys per mėnesį uždirba 800 litų. Šeima dar gauna 156 litus pašalpos. Vyras dažnai geria, todėl į darbą nueina ne visada, tad ir pajamų srautas - nenuolatinis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Kiekvieną rytą atsikėlus mano galva sprogsta. Vos pramerkiu akis, imu galvoti, kur gauti duonos, bulvių, kaip pamaitinti vaikus", - sako medkirčio žmona Irena Linkevičienė. Moteris prisipažįsta, kad pernelyg nesijaudintų, jei vyras nusižudytų, nes išgėręs jis dažnai smurtauja. Žurnalistams ji papasakojo, kaip kartą vyras įlipo į netoli augantį beržą ir permetė virvę per šaką. Kaimynas tada rėkė, kad D.Linkevičius nesikartų prie namų - ragino eiti žudytis į mišką. Tačiau girtas medkirtys neklausė, įkišo galvą į kilpą. Jo gyvybę išgelbėjo tik per silpna virvė.

REKLAMA

Reportaže kalba ir kaimo seniūnas Rokas Makselis. Jis sako, kad sugriuvus kolūkiams žmonės liko be darbo, be profesijos ir ėmė smarkiai girtauti.

Na o Lietuvos sostinėje kyla dangoraižiai, atsidaro nauji barai ir klubai, restoranuose klientai išleidžia įspūdingas sumas, o verslininkai perka prabangius BMW, "Mercedes" ar "Porsche".

Tomis pačiomis dienomis pasauliui buvo rodomas reportažas ir apie Latviją. Jame buvo pasakojama, kad Ryga yra sekso rojus europiečiams. Dabar jau nebereikia skristi į Tailandą ar Jamaiką - "pigaus ir kokybiško" sekso, gražių merginų galima rasti ir Latvijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų