• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Saulės akmuo visuomet sugrįžta?

Remigijus RAINYS

Karščiausia praėjusio savaitgalio naujiena, be jokios abejonės, buvo Saulės akmens - 3 kilogramus ir 698 gramus sveriančio gintaro gabalo - sugrąžinimas į Palangos gintaro muziejų. Akmuo į muziejininkų rankas pateko sveikut sveikutėlis, ant jo tebebuvo net muziejaus inventorinis numeris.

REKLAMA
REKLAMA

Priminsime, jog Saulės akmuo buvo pavogtas šių metų rugsėjo 9-osios paryčiais. Nors muziejuje įrengta šiuolaikinė signalizacija, o viduje buvo ne tik budėtoja, bet ir nakvojo būrelis poilsiautojų, vagys pasirūpino, kad nė vienas iš jų negalėtų sutrukdyti. Nusikaltėliai atrėmė kopėčias į sieną ir taip pateko į antrojo aukšto balkoną, prie kurio atramų pririšo ir žemyn nuleido storą virvę - užsitikrino kelią žaibiškam atsitraukimui. Visos išorinės pastato durys buvo virvėmis ir vielomis priraišiotos prie kitų konstrukcijų, todėl kaukiant aliarmo sirenoms niekas negalėjo išeiti laukan. Išdaužę balkono durų stiklą įsibrovėliai nubėgo į salę, kur buvo eksponuojamas Saulės akmuo, ir jį pagrobę pabėgo. Kliūtys tykojo ir į įvykio vietą skubančio apsaugos policijos ekipažo: ant visų į muziejaus parką vedančių kelelių buvo užversti nupjauti medžiai, o juos patraukus netrukus buvo pradurtos dvi automobilio padangos, užvažiavus ant paslėptų metalo plokščių su spygliais. Skubiai iškviestas paramos automobilis taip pat užstrigo ties užvartomis. Pagaliau ir rūmų link bėgantys pareigūnai griuvinėjo užkliuvę už tarp medžių ištemtų vielų ir plonų trosų. Nusikaltėlių, pagrobusių iš muziejaus tik vienintelį eksponatą - Saulės akmenį, pėdsakais paleistas šuo persekiotojus nuvedė tik iki jūros tilto, kur pėdsakai dingo.

REKLAMA

Teisėsaugininkai postringavo, kad Saulės akmuo pagrobtas pagal specialų užsakymą, ir pranašavo, jog jis bus išgabentas į užsienį, tačiau jų prognozės nepasitvirtino. Vagystės byla greičiausiai būtų dar ilgai likusi visiškai "juoda", jei kažkas nebūtų susigundęs LNK televizijos 20 000 litų premija už vertingą informaciją apie dingusį akmenį. Kadangi oficialiai skelbta, jog Saulės akmuo vertas net pusantro milijono litų, su kuo nenori sutikti gintaro meistrai, su muziejaus darbuotojais susisiekęs neprisistatęs asmuo teiravosi, gal, be žadėtosios premijos, gaus dar ir papildomą atlyginimą. Po kelių kontaktų maždaug 30 metų amžiaus pilietis į muziejų atnešė sveikutėlį Saulės akmenį, gavo iš LNK žinių tarnybos vadovo rankų garantinį raštą bei žadėtą atlygį grynaisiais ir... pateko automatais ginkluotiems policijos pareigūnams į rankas. Kažkodėl teisėsaugininkai net nebandė pasekti įtariamojo ir išsiaiškinti, ar jis nebandys kam nors perduoti gautų pinigų. Nors pradžioje Palangos policijos komisariato pareigūnai tikino, jog premijos gavėjas nesulaikytas, o tik atvestas apklausti ir paprašytas palaukti, kol iš sostinės atvyks kolegos (nejaugi jau vežini iš amerikiečių gautais ir per televiziją išreklamuotais elektrošoko įtaisais?), tačiau vėliau paaiškėjo, kad taip netikėtai praturtėjęs vyriškis į laisvę nebeišėjo. Linu Mileška pasivadinusį trisdešimt dvejų metų pilietį, tvirtinusį, kad Saulės akmenį rado šiukšlių konteineryje, teismas leido suimti dešimčiai parų. Jei paaiškėtų, jog įtariamasis iš tiesų nesusijęs su garsiąja vagyste, ar neatsitiks taip, jog ateityje po įvykdyto eilinio rezonansinio nusikaltimo niekas nebenorės teikti informacijos net ir už gerokai didesnę premiją? Pagal vieną iš pasklidusių (ar sąmoningai paskleistų?) versijų, sulaikytajam, kurio psichikos būklei ištirti gali būti paskirta ekspertizė, Saulės akmenį patikėjo saugoti tikrieji gintaro vagys, prieš kelias dienas sulaikyti Vokietijoje, kur Kelno mieste ketino apiplėšti banką. Taigi iš žiniasklaidos sužinojęs apie penkis sulaikytus jam pažįstamus lietuvaičius, pas kuriuos rastas dujinis pistoletas ir kaukės, L. Mileška galėjo nuspręsti, jog Saulės akmens vagys savo grobio nebepareikalaus, ir bandyti atsiimti bent "žvirblį rankoje" - 20 000 litų premiją. Nenoriai su žiniasklaida bendraujantys teisėsaugininkai labiau linkę manyti, kad nusikaltėliai nesurado tinkamo pirkėjo, todėl pasinaudodami L. Mileška pabandė užsidirbti bent 20 000 litų,.

Saulės akmuo buvo pagrobtas jau ne pirmą kartą. 1990 metų lapkričio 2-osios naktį unikalus gintaro luitas dingo drauge su dar 75 vertingais eksponatais. Tuomet už pagalbą atskleidžiant vagystę buvo pažadėta 10 000 rublių. Šie pinigai buvo išmokėti vilniečiui Zbignevui Zdaniukevičiui. Su automobilių vagimis siejamas vyriškis teisėsaugininkus suvedė su gintaro vagimis Artūru Čimieliumi iš Jurbarko ir palangiškiu Arūnu Ulevičiumi. Sulaikius nusikaltėlius buvo rasti ne visi pavogti eksponatai, tačiau Saulės akmuo sugrįžo į muziejų. Z. Zdaniukevičių viena Vilniaus nusikalstama grupuotė nužudė lygiai po penkerių metų. Visos šios aplinkybės sudaro puikias prielaidas Saulės akmenį, kaip ir garsiausius senovės brangiaakmenius, apgaubti legendomis bei pritraukti daugybę naujų lankytojų į Palangos gintaro muziejų. Kas nenorės išvysti relikvijos, kuri pavogta visuomet sugrįžta į savo vietą, o su ja susijusius asmenis ištinka paslaptinga mirtis? Gal pajamos iš padidėjusio lankytojų srauto pagaliau padės išspręsti bent jau Gintaro muziejaus apsaugos problemas?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų