Irena ZUBRICKIENĖ
Žmogaus fantazija beribė, išradingumas bekraštis. Tokia banali išvada peršasi pasidomėjus, kur žmonės laiko savo santaupas, saugodami jas nuo skvarbios nusikaltėlio akies. "Nuo kvailumo vaistų nėra", - taip teigia policijos pareigūnai, kuriems tenka tirti tų paslėptų santaupų vagystes iš rūsių, šiltnamių, stiklainių ar net... krosnies su pelenais.
Pinigai - į stiklainį, šis - į rūsį
Neseniai į Marijampolės policiją kreipėsi Laima Š. (46 m.). Ką tik iš užsienio grįžusi moteris, gyvenanti kelių šeimų name, buvo paraginta kaimynų, kad iškraustytų sandėliuką, nes netrukus bus daromas kapitalinis remontas. Laima, susiruošusi nešioti rakandus iš rūsio, pirmiausia ketino saugiai paimti čia slėptą stiklainį su savo santaupomis - 5000 litų. Tačiau moterį, karštligiškai išieškojusią savo "taupyklės" po visas lentynas, išpylė prakaitas - brangaus stiklainio niekur nebuvo.
- Ką įtarti, niekas nežino, - sakė įvykį tiriantys pareigūnai. - Į tą rūsį galėdavo įeiti ir Laimos sūnus, ir kaimynai. Galų gale net neaišku, kada tas stiklainis dingo! Argi rūsyje reikia laikyti pinigus?!
Kad rūsyje saugiausia santaupoms, manė ir marijampolietis Romas D. (39 m.). Naudotais automobiliais prekiaujantis vyras į nuosavo namo rūsį patekdavo tik iš savo garažo. Naktimis garažas buvo saugojamas įjungus signalizaciją, o dienomis kieme virte virė gyvenimas - apie galimybę čia darbuotis vagims nė minties nebuvo. Romas savo pinigus rūsyje slėpdavo keletą metų, kol vieną dieną stiklainis su 10 000 JAV dolerių "išgaravo" be pėdsakų. Vyras, kreipęsis į policiją, įtarė visus pažįstamus, kurie yra nors kartą lankęsi pas jį, tačiau vagies taip ir nepavyko nustatyti. Romas tik guodėsi, kad vagišius dar ne viską buvo iššniukštinėjęs. Toje pačioje lentynoje, kur buvo pavogtasis stiklainis, Romas buvo padėjęs ir du tuščius gėlių vazonus. Į vieno jų dugną verslininkas buvo įdėjęs pinigų ir juos prispaudęs kitu vazonu. Šie pinigai buvo likę.
Kruopščiai rakinamame rūsyje savo santaupas slėpė ir vilkaviškietis Jonas K. (75 m.). 16 300 litų jis tvarkingai buvo sudėjęs į 2 polietileninius maišelius ir pakišęs po lentyna. Vieną dieną, atėjęs į rūsį pasiimti dviračio, pensininkas aptiko praviras duris. Kadangi dviratis ir kiti didesnieji daiktai buvo savo vietose, Jonas prisiminė pinigus. Jų nebebuvo! Susikrimtęs vyras įtarė savo sugyventinės dukterį, kuri vienintelė turėjo jo buto ir rūsio raktus, tačiau šioji ne tik neigė vogusi, bet ir mirtinai įsižeidė.
Garažas - ne tik automobiliams?
Dar populiaresnė santaupų slaptavietė, kaip sakė pinigų vagystes tiriantys pareigūnai, yra garažas. Jame šeimininkas lankosi kur kas dažniau nei rūsyje, tad ir dažniau mato savo paslėptą "taupyklę", kurią prireikus gana patogu patuštinti. Štai ukmergiškis Pranas K. (84 m.) garaže laikė 30 000 litų. Pensininkas pinigų neteko po nepažįstamų vyro ir moters vizito. Svečiai tikino esą banko darbuotojai, raginantys pagyvenusius žmones ruoštis neva litų keitimui į eurus. Apgavikai prašė atnešti kelis banknotus, kad galėtų surašyti jų serijas - esą vėliau tik "surašytų" litų šeimininkams bus keičiami pinigai. Atvykęs vyras lūkuriavo lauke, o "derybas" vedė moteriškė. Kai Pranas atnešė iš garažo kelis banknotus "surašymui", mandagioji ponia, kažką pasižymėjusi savo užrašuose, tuoj pat išvyko. Tik kitą dieną Pranas pastebėjo, kad garaže esančios spintos užraktas išlaužtas ir stiklainis su visomis santaupomis pavogtas. Vyras suprato: kol jis kambaryje bendravo su "bankininke", jį sekė vairuotojas - nutaikė momentą ir išlaužė spintą.
4500 litų, laikytų į akis nekrentančioje dėžutėje, neseniai išgaravo ir iš suvalkiečio Juozo J. (70 m.) garažo. Vieną popietę pastebėjęs, kad dėžutė padėta ne taip, kaip būdavo, vienišius patikrino ją ir pamatė, kad ji tuščia. Vyras nurodė pareigūnams įtariamą asmenį, prieš kelias dienas mačiusį šeimininko slaptavietę. Deja...
Santaupos - žemėje
Prienų gyventoja Ona Ž. (91 m.) savo santaupas - 6500 litų - slėpė... žemėje. Senutė, turinti du irgi jau garbaus amžiaus vaikus, nenorėjo, kad jie žinotų apie motinos turimus atliekamus pinigus, tad, sudėjusi juos į maišelį, šį įkišusi į stiklainiuką ir viską įdėjusi į nepermatomą aliumininį puoduką, taupyklę užkasė į savo sodybos gėlių darželį. Tai padarė vos prasidėjus pavasariui. Ona mėgdavo retkarčiais pinigus atkasti ir čia pat, lauke, perskaičiuoti - esą pravėdinti, kad nesupelytų, patikrinti. Taip ji ketino daryti ir saulėtą gegužės dieną, kai šildydamasi ilsėjosi ant lovos, pastatytos prie to paties gėlių darželio. Priėjus prie užkastos slaptavietės, Onai pirmiausia į akis krito puodelis, kuriame turėjo būti stiklainiukas, - jis mėtėsi greta, nerūpestingai numestas. Neramiai plakančia širdimi pasilenkusi prie gėlių močiutė, sukišusi pirštus į žemę, tuoj pat suprato, kad jos "lobis" pagrobtas. Ką kaltinti ar bent įtarti, ji nežinojo. Nuo pareigūnų senolė neslėpė, kad ją, lauke skaičiuojančią pinigus, per tvorą galėjo bet kada matyti budri vagišiaus akis.
Darže slėptų 10 000 JAV dolerių pernai pasigedo ir marijampolietė Anelė P. (73 m.). Puslitrinį stiklainį su santaupomis našlė buvo užkasusi braškių lysvėje, nes šitaip pinigus slėpė nuo išgerti labai mėgstančio, bet niekur nedirbančio, anksčiau jau teisto savo sūnaus. Vieną vasaros dieną pamačiusi ką tik supurentą žemę savo slaptavietėje, Anelė pasikuitė joje, bet, išraususi net gerokai didesnį žemės plotą, stiklainio su doleriais neberado. Dėl vagystės iškart buvo sulaikytas senutės sūnus, tačiau apkaltinti jo nepavyko.
Pelenai ir kitokia "egzotika"
Sandėliukai, garažai, daržai šakiečiui Juozui R. (69 m.) turbūt atrodė juokingai prastos, nepatikimos pinigų slaptavietės prieš jo slaptavietę - vasarą nekūrenamą krosnį! Savo 3000 litų, sukištus į užsukamą stiklainį, vienišius įdėjo į krosnį ir užkapstė pelenais. Juozas - ne tik taupus, bet ir labai įtarus bei atsargus, nemėgstantis kompanijų žmogus. Vieną rytą atsikėlęs jis nustėro: virtuvėje ant grindų stovėjo puodai, kažkieno nukelti nuo krosnies, buvo nuimti metaliniai žiedai, ant kurių statomi puodai verdant, o stiklainio pelenuose nebebuvo... Apsidairęs Juozas pamatė, kad išimtas jo kambario dvigubas lango stiklas. Beliko atkurti vagystės vaizdą: vagys darbavęsi nieko netrukdomi, kai apykurtis šeimininkas ramiai sau naktį miegojo... O štai mįslės, kas galėjęs taip pasielgti, jeigu, anot Juozo, niekas nežinojo apie jo slaptavietę, taip ir nepavyko atspėti.
Šį įvykį tyrę pareigūnai neslėpė, kad Juozui tiesiog į kraują įaugusi būtinybė slėpti savo santaupas, nes tai - esą giminės mada, tradicija. Pats pareiškėjas sakė, kad vienas jo giminaitis slepia pinigus šiltnamyje, o kitas - malkinėje. Juozas manė sugalvojęs pačią patikimiausią slaptavietę!
- Gerai, kad pensininkas pasitikėjo savo atmintimi ir nemanė galįs kurią nors dieną užkurti krosnį, pavyzdžiui, šiukšlėms sudeginti, - pensininko išmone pašaipiai stebėjosi pareigūnai. - Juk buvę taip užuomaršoms.
"Akistatos" kalbinti kelių rajonų pareigūnai, tyrę panašias "naminių" santaupų vagystes, vardino daugybę slaptaviečių, iš kurių pinigai vieną dieną vis dėlto "išgaravo". Tai ir moterų drabužių užantis, ir liemenėlė (čia slėptas banknotus atėmė); maišelis, parištas po kaklu, kurį patykojo ir nuplėšė plėšikai; radiatoriaus ertmės, iš kurių turtą iškrapštė budrumą užliūliavusi aferistė; net ir šventas paveikslas, "saugojęs" pinigus, kurie galų gale atiteko apgavikei "paštininkei". O kur dar slaptavietės šaldytuvo kameroje (beje, atšilę pinigai, buvę popieriuje, būna drėgni ir reikia juos džiovinti), išsukamų stalo ar fotelio kojų ertmėse (Marijampolės pareigūnai taip aptiko per kratą vieno įtariamojo namuose), net šiukšlių kibiruose, po nuolat išiminėjamu šiukšlių maišeliu, jau nekalbant apie banknotus, "tradiciškai" sugrūstus į kojines, išslapstytus spintose sukabintų drabužių kišenėse ar sulankstytų skalbinių lentynose, padėtus kruopų dėžutėse. Pareigūnus prajuokino vienos kaunietės pensininkės fantazija: moteriškė sukaišiojo banknotus į kelias knygas sekcijoje ir čia pat buvo palikusi raštelį, kurioje knygoje, kuriame puslapyje, kiek pinigų padėta...
Pareigūnai rekomenduoja banką
Santaupų vagystes iš "egzotškų" slėptuvių tiriantys pareigūnai linkę visiems patarti tik viena: jeigu namuose yra laisvų pinigų, juos geriausia laikyti bankuose! Anot patyrusio Marijampolės policijos nuovados vadovo pavaduotojo Algimanto Jaškausko, bankais nepasitikintys ir jų bankrotų besibaiminantys gyventojai įsitikinę, kad šiose įstaigose jų pinigai gali nuvertėti. Tačiau, sakė pareigūnas, kišenėse laikomi turtai, kaip rodo patirtis, "nuvertėja" (išvis dingsta) kur kas dažniau. Esą namuose kraunami lobiai tiesiog traukte traukia profesionalią nuojautą turinčius vagis. Ypač - tvarkingų pagyvenusių žmonių, taupiai kaupiančių savo pensijas, pastogėse. Ilgapirščiai išverčia viską, kas jiems pakliūna po akimis - net ir šiukšlių dėžes.
- Be to, jeigu ir ne vagys nugvelbia santaupas iš namų, būna, kad saugoti pinigai taip ir lieka nesukūrę gerovės: išimami iš mirusių senukų papuvusių čiužinių, randami jau nuvertėję, - iš savo ir kolegų darbo patirties sakė A. Jaškauskas.
Pareigūnas papasakojo iš lūpų į lūpas kolegų perduodamą prisiminimą, kai, tirdami vieno senuko mirties aplinkybes, policininkai ant aukšto aptiko šiaudinę pintinę. Uždaryta dangčiu ji kabėjo ant kablio - matyt, apgalvota, kad žiurkės neįlįstų ir nesugraužtų. Pintinė buvo pilna prigrūsta... 25 rublių kupiūrų. Žinoma, radus šie rusiški pinigai buvo jau nevertingi - seniai užmiršti, nekeičiami. Pareigūnai tuokart pavydžiai kalbėjosi apie už rastą lobį nenupirktus namus ir automobilius...
Jonavos policininkai prisimena atvejį, kai mašinomis prekiaujantis Algis K. (34 m.) netikėtai liko be 10 000 litų. Šie kartą pradingo kartu su... šiukšlėmis. Pinigai, įvynioti į atskirą krepšelį, apie pusmetį buvo laikomi maiše su žemėmis gėlėms. Apie tai Algis nebuvo pasakęs savo naujajai gyvenimo draugei. Šioji, iš anksto neperspėjusi, tvarkė namus, perstumdė baldus, išmetė, kaip jai atrodė, nereikalingus daiktus. Švaruolei užkliuvo ir maišas su žemių likučiais, stovėjęs balkone. Kai šio maišo pasigedo parėjęs Algis, jo, deja, jau nepavyko rasti kiemo šiukšlių konteineryje... Pareigūnai sakė, kad po šio įvykio jonaviškis skubiai nunešė visus likusius savo pinigus į banką, o draugę, ant kurios labai supyko, išvijo.
- Kad ir kiek būtų raginami pagyvenę žmonės nešti santaupas į bankus arba investuoti į vertybinius popierius, dauguma jų vis tiek tvirtai laikysis savo, - kalbėjo kiti "Akistatos" pašnekovai. - Seno žmogaus logika tokia: turįs pinigų jis jaučiasi tik tada, kai užčiuopia ir mato juos prie savęs! Juk, anot jų, pinigai mėgsta būti skaičiuojami, vartomi, vėdinami... Tai ir vėdina, kol šlamančiuosius "nuvėdina" patykoję sukčiai ir vagys.
Dar norisi visiems priminti, kad prireikus bankai pakeičia vienaip ar kitaip apgadintus (plyšusius, apdegusius, sudrėkusius) banknotus, tik svarbu, kad būtų likę matomi pinigų numeriai. (inigų keitimo taisykles galima rasti bankų tinklalapiuose.
Karolio ZUBRICKO nuotr.:
- Pinigų prigrūstas stiklainis - bene populiariausia namuose laikomų santaupų "taupyklė".
- Marijampolės policijos nuovados pareigūnas A. Jaškauskas norėtų ir pakeisti kai kurią gyventojų prietara, esą bankuose santaupos yra nesaugios - nuvertėjančios.