Tragedija nesugraudino Birmos generolų
Birmą ištikusios gamtos katastrofos mastas žaibiškai didėja. Kol kas beveik kas valandą kečiasi šeštadienį šią šalį nusiaubusio ciklono "Nargis" padarinių statistika. Vien oficialus aukų skaičius nuo 10 000 padidėjo iki 22 000, o tarptautinių paramos agentūrų darbuotojai sako, kad žuvusiųjų bus apie 50 000.
Šią stichinę nelaimę jau imta lyginti su 2004-aisiais šimtus tūkstančių aukų pasiglemžusiu cunamiu. Tačiau Birmos karinė chunta net ne iš visų šalių nori priimti pagalbą.
Štai Vašingtonas pareiškė skirsiąs pagalbai mažiausiai 250 000 dolerių (550 tūkst. litų), tačiau karinė chunta amerikiečių pasiūlymą atmetė. Europos Sąjunga nelaimėliams skyrė 2 milijonus eurų, pagalbą teikia Prancūzija, Olandija, Vokietija, Japonija, kitos šalys.
Tuo tarpu pati karinė chunta ne itin skuba teikti paramą šalies gyventojams. Pagrindinio šalies miesto Rangūno gyventojai pasakojo, kad griuvėsius valyti padeda labai mažai kareivių. Gatves ir užverstus kelius daugiausia valo vietos gyventojai ir vienuoliai. "Režimas praleido auksinę progą pasiųsti kareivius, vos audra praūžė, ir taip palenkti žmonių širdis", - piktinosi vienas buvęs valstybės tarnautojas.
Aprėpti tragedijos mastą iki šiol sunku - keliai ir daugelis laivų, kuriais būtų galima pasiekti atokius šalies rajonus, yra sunaikinti.
Dabar aiškėja, kad daugumą aukų nusinešė net ne pati vėtra, kuri ritosi 200 kilometrų per valandą greičiu, o jos sukelta 3-4 metrų aukščio potvynio banga. Todėl milijonai gyventojų liko be pastogės ir be elektros energijos. Dėl sugriautų ligoninių nėra kur dėti sužeistųjų, katastrofiškai trūksta geriamojo vandens. . Pasak užsienio darbuotojų, ryžių laukuose guli šimtai ar netgi tūkstančiai lavonų, o gyvieji neturi nei maisto, nei vandens.
Iki 1948 metų Birma dar vadinama Mianmaru, buvo anglų kolonija. Tuo laiku ši šalis buvo viena turtingiausių Pietryčių Azijoje. Atgavus nepriklausomybę, ypač kai prie valdžios vairo stojo karinė chunta, šalis tapo izoliuota nuo pasaulio. Birma - viena skurdžiausių pasaulio valstybių. Joje gyvena 50 milijonų gyventojų. Didžioji dauguma - budistai.