• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kodėl Jungtinės Amerikos Valstijos pirmauja pasaulyje? „Esame stiprūs dėl draugystės ir sąjungos su panašiai mąstančiais partneriais pasaulyje, tokiais kaip Lietuva“, - vieną iš stiprybės priežasčių, maloninančių ir mūsų savimeilę, įvardija JAV ambasadorius Lietuvoje Stephanas Mullas.

REKLAMA
REKLAMA

Greitai bus švenčiama Amerikos nepriklausomybės diena. Kas yra liepos 4-oji amerikiečiams? Kaip ją švenčia amerikiečiai?

REKLAMA

Liepos 4-oji yra diena, kai visi amerikiečiai - ir tie, kurių artimieji jau gyvena ten šimtus metų, ir tie, kurie tik neseniai emigravo, - kuriam laikui stabteli ir švenčia demokratijos eksperimentą, kurį, aš manau, mano šalis simbolizuoja. Mes švenčiame bendras vertybes, tokias kaip individo laisvės svarba ir pareiga padėti kitiems, didžiuojamės visos savo tautos pasiekimais ir prisimename baisias bei skausmingas aukas, kurias teko paaukoti siekiant apginti mūsų šalį ir jos idealus.

REKLAMA
REKLAMA

Amerika yra įvairialypė valstybė, todėl savo nepriklausomybės dieną švenčiame daugeliu skirtingų būdų. Populiariausi yra paradai, koncertai, piknikai su šeima bei draugais ir žinoma, kaip ir čia Vilniuje, - daug fejerverkų.

Kodėl amerikiečiai taip didžiuojasi savo valstybe? Juk lietuviai tokiu patriotizmu nepasižymi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš ypatingų dalykų Amerikoje, palyginti su kitomis tautomis, tai, kad šioje šalyje dominuoja imigrantai. Dauguma amerikiečių ten gyvena todėl, kad jie patys arba jų šeimos pasirinko gyvenimą siekdami gyventi laisvėje ir ieškodami geresnio gyvenimo. Amerikiečiai didžiuojasi tuo, ką pasiekė per 230 metų kaip tauta - mes sukūrėme didžiausią ir produktyviausią pasaulio ekonomiką, sunkiai dirbome skatindami laisvę ir demokratiją savo šalyje ir visame pasaulyje, dalijomės savo sėkme su milijonu žmonių visame pasaulyje.

REKLAMA

Bet mums dar reikia daug ką padaryti. Amerika tikrai nėra tobula. Bet manau, kad tuo amerikiečiai taip pat didžiuojasi - kad atvirai ir sąžiningai pripažįstame savo klaidas bei trūkumus ir labai stengiamės, kad jų būtų kuo mažiau.

JAV - pasaulio lyderė. Kur, jūsų nuomone, slypi JAV stiprybės paslaptis?

Manau, kad mūsų stiprybė slypi asmens laisvės ir demokratijos idėjose, kurios suformavo mūsų tauta. Taip pat stiprybė yra mūsų žmonių skirtumai ir talentas, be to, esame stiprūs dėl draugystės ir sąjungos su panašiai mąstančiais partneriais pasaulyje, tokiais kaip Lietuva.

REKLAMA

JAV politikos kritikai teigia, kad Jungtinės Valstijos per mažai tariasi su pasaulio bendrija, priimdama sprendimus, kurie veikia visą pasaulį. Ką galėtumėte šiems kritikams atsakyti?

Na, šiuo klausimu jums paprieštarausiu. Jungtinės Valstijos turi didžiausią diplomatinį korpusą visame pasaulyje ir, kaip vienas iš JAV diplomatų, galiu pasakyti, kad didžiausią laiko dalį skiriame bendravimui su mūsų tarptautiniais partneriais, kaip atsakyti į pačius sudėtingiausius iššūkius, su kuriais visi susiduriame. Žinoma, intensyvus bendravimas niekada negali garantuoti sutarimo - netgi geriausi draugai nesutaria dėl visų dalykų. Bet netgi tada, kai nesutariame stipriai - kaip, tarkim, buvo neseniai nutikę Irako klausimu - manau, nelabai būtų galima ginčytis dėl to, kad Jungtinės Valstijos neaiškiai išdėstė priežastis ir argumentus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vakarų Europoje gana stiprus antiamerikietiškumas. Jūsų nuomone, kodėl?

Nežinau, ar tai tiesa - Lietuva yra Europos centre ir per visą buvimo čia laiką aš niekada nesu susidūręs net su mažiausia antiamerikietiškumo užuomina. Sutinku su jumis, kad pastaruoju metu girdime balsingos kritikos JAV vykdomai politikai, tačiau nemanau, kad tai yra tas pats, kas priešiškumas Amerikos žmonėms. Didesnė dalis amerikiečių, apsilankiusių ar gyvenančių Europoje, jaučiasi beveik kaip namie ir yra čia laukiami - antraip milijonai amerikiečių nevažiuotų į Europą kiekvienais metais.

REKLAMA

Rytų Europos šalys teigiamai žvelgia į JAV. Ar galima manyti, kad JAV politikai daugiau dėmesio skirs šiam regionui, siekdami paveikti bendrą ES politiką?

Tiesa, kad mes su entuziazmu sutikome Europos Sąjungos sprendimą pasiūlyti narystę daugumai mūsų gerų draugų Centrinėje ir Rytų Europoje todėl, kad mes labai norime, jog Europos Sąjunga būtų stipri ir apimtų visas žemyno demokratines šalis. Nes stiprios Jungtinės Valstijos ir stipri bei didelė Europos Sąjunga gali drauge pasaulyje nuveikti daug gerų darbų.

REKLAMA

Norėčiau pridurti, kad mūsų draugystė su Lietuva ir kitomis šio regiono šalimis toli gražu neapsiriboja jų naryste Europos Sąjungoje. Mūsų draugystė yra pagrįsta vertybėmis ir artimais žmogiškaisiais ryšiais, kuriais mes dalijamės jau daugelį metų.

Lietuvoje vis dažniau kalbama apie regioną, kuris atitiktų LDK ribas. Netgi iškeliama mintis, kad tokią idėją palaiko JAV administracija, nes toks regionas puikiai amortizuotų Rusijos įtaką. Kaip tai galėtumėte pakomentuoti?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvai stengiantis paremti demokratijos jėgas Baltarusijoje, Ukrainoje ir Juodosios jūros regiono šalyse, labai dažnai prisimenu praeitame tūkstantmetyje Lietuvos, kaip daugianacionalinės valstybės, pasiekimus ir stiprybę. Jungtinės Valstijos labai remia ir skatina puikią Lietuvos politiką šia kryptimi. Tačiau nesutinku, kad to tikslas yra amortizuoti Rusijos įtaką. Manau, kad mūsų visų interesas yra paremti demokratijos augimą kiek galima daugiau šalių, įskaitant ir Rusiją. Niekas neturėtų būti išbraukiamas arba apsupamas.

Dėkoju už pokalbį ir su artėjančia JAV nepriklausomybės diena!

Interviu transliuotas per Lietuvos radijo laidą „Forumas“.

Kalbėjosi Virginijus Savukynas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų