Maskva pranešė Europos Sąjungai (ES), kad yra pasiryžusi pritarti būsimai šios organizacijos plėtrai gegužės 1 dieną, jeigu "Briuselis sutiks su išvardytais prašymais, kuriais siekiama užtikrinti Rusijos ekonominius interesus Vidurio ir Rytų Europoje".
Tai praneša pirmadienį įtakingas Didžiosios Britanijos laikraštis "Financial Times", remdamasis 14-os punktų dokumentu, kurį Rusija nusiuntė į Briuselį.
"Maskva nori, kad Europos Sąjunga atidėtų aukštesnių importo tarifų "jautrioms" Rusijos prekėms įvedimą, panaikintų Rusijos energetikos eksporto apribojimus, priimtų aukštesnes grūdų importo kvotų normas, taip pat palengvintų galimybes Rusijos plieno produkcijai patekti į rinkas", - rašoma dienraščio straipsnyje.
"Apskritai siekiama pašalinti tikimybę, kad Rusijos verslui sumažės galimybių pateikti į Vidurio ir Rytų Europos rinkas po Europos Sąjungos plėtros, - teigia autoriai. - Drauge iškeliami kai kurie ginčijami politiniai klausimai, pavyzdžiui, vizų reikalavimai Rusijos piliečiams, pageidaujantiems vykti į Europos Sąjungos šalis, ir rusakalbių gyventojų bendruomenių statusas Baltijos šalyse".
Laikraštis pažymi, jog Rusija nuogąstauja prarasti politinį svorį šiame regione po istorinės ES plėtros. Juo labiau kad, kaip pripažįsta Rytų Europos diplomatai, "daugelis naujų narių užims Maskvos atžvilgiu griežtesnę poziciją, atsikratydamos savo ankstesnio Sovietų Sąjungos satelito statuso".
"Financial Times" pažymi, jog, ES prekybos ekspertų nuomone, dokumente išdėstyta "daugelis pamatuotų Rusijos nuogąstavimų, kuriuos išspręsti sieks abi šalys".Straipsnyje taip pat teigiama, kad vizų ir rusakalbių gyventojų Baltijos šalyse problemos "gali būti svarstomos per prekybos derybas".
Be to, pasak jų, didesnė dalis Rusijos reikalavimų susiję su šalių-dalyvių kompetencija. "Briuselis pripažįsta Rusijos susirūpinimą, kad plėtra gali sukelti virtinę problemų kai kuriems eksportuotojams iš Rusijos", - rašo laikraštis.
"Interfax"-BNS