Mantas LIDEIKIO ir Rolando ŠMIGELSKIO fotoreportažas
Alinanti kaitra, ugnies traškesys, baisingas sirenų kauksmas ir automatų šūviai. Vienas būrys sukaitusių vyrų ruošia užkardas, kitas - jas sugriauna. Įsiveržusi speciali technika barikadas nubloškia į šalį, o paskui sunkiasvorius automobilius ir du sirenomis kaukiančius šarvuočius įsiveržia būrys uniformuotų vyrų su šalmais ir skydais...
Taip Pravieniškių pataisos įstaigose prasidėjo riaušių malšinimo pratybos. "Raušininkus" tramdė Viešojo saugumo tarnybos, dar neseniai vadintos Vidaus kariuomenės Pirmuoju pulku, pareigūnai, specialiai parengi tokioms operacijoms.
Teisybės dėlei reikia pasakyti, jog visas šis spektaklis labiau buvo skirtas garbiems svečiams - mat stebėti pratybų susirinko nemažai valdžios žmonių: ministras pirmininkas Gediminas Kirkilas, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė, teisingumo ministras Petras Baguška, Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Kalėjimų departamento direktorius Saulius Vitkūnas bei nemažai įvairiausių institucijų klerkų.
Tuo tarpu Viešojo saugumo tarnybos kariai, kurių pratybas stebėjo ir patsai tarnybos vadas Sergejus Madalovas, stengėsi "nepasišiukšlinti". Didžiulį būrį "riaušininkų", svaidžiusių į juos netikras plytas kariai, baugindami šunimis, šarvuočiais ir triukšmingais šūviais bei sprogimais, greitai suvarė į vieną didelę aikštę. Toliau viskas vyko pagal principą "Skaldyk ir valdyk!" - riaušininkai buvo padalinti į kelias atskiras grupes, suvaryti į kampus ir netrukus suklupdyti ant kelių. Beliko tik paimti juos už rankų ir išvesdinti. Kas priešinosi ir mėgino kovoti su ilgomis lazdomis ginkluotais pareigūnais, specialiu dvišakiu būdavo nuversti ant žemės nesunkiai sudoroti.
Tačiau tai buvo tik viena iš pratybų dalių. Toliau pagal scenarijų pareigūnai turėjo parodyti, kaip yra įgudę vaduoti įkaitus ir užimti riaušininkų užremtas patalpas. Tam panaudotas kelių aukštų apleistas pastatas. Jo antrajame aukšte būrys vyrų užsibarikadavo, o pro langus šūkčiodami keiksmus bei reikalavimus, mėtė plytgalius, lentas ir visokiais kitokiais veiksmais rodė savo priešiškumą. Galų gale, matyt, įspūdžiui sustiprinti pro langą buvo švysteltas "nužudytas įkaitas" lėlė. Prie jo tuoj pat puolė grupelė medikų, kuriuos savo skydais nuo akmenų krušos iš viršaus pridengė kariai.
Buvo aišku, kad teisėtų pareigūnų reikalavimų "nusikaltėliai" nepaisys, todėl duotas nurodymas šturmuoti pastatą. Šturmo grupė pasidalino į kelias dalis. Vienas būrys prisigretino prie užbarikaduotų durų, specialiu užtaisu pasiruošė jas susprogdinti. Antroji grupė pasirengė įšokti po langus pasinaudodami specialiais ilgais basliais ar kopimo atramomis. Tuo tarpu dar viena grupė atbirbė sraigtasparniu, lynais nusileido ant stogo ir užėmė šturmo pozicijas.
Beje, sraigtasparnis iškrėtė ir šiokį tokį pokštą garbiesiems žiūrovams. Žemai skrisdamas, jis sukėlė tokius oro sūkurius, kad toli šalin nunešė nespėjusių laiku sugriebti kepures, o jo pakeltos dulkės kai kurių svečių baltutėlius išeiginius kostiumus padarė pilkus.
Netrukus pagal sutartą ženklą įvyko puolimas. Įsiveržę į pastato vidų vienu metu pro duris, langus ir nuo stogo, kariai netrukus iš namo išvilko besispyriojančius paišinus "pagrobėjus". Šie buvo sugrūsti į atlėkusius automobilius ir išgabenti nežinoma kryptimi.
Pratybos paskelbtos sėkmingai įvykdytomis, o "riaušės" - numalšintomis. Karštutėlę dieną ant saulės su visa kovine ekipuote kepę vaikinai atsikvėpė ir iškeliavo namo.
Beje, šios pratybos turėjo būti ir tam tikra "profilaktinė priemonė" nuteistiesiems, kaip įspėjimas nemėginti nieko panašaus.
Netrukus po to žiūrovai ir svečiai pakviesti užeiti į specialią patalpą, kur Pravieniškių pataisos namų darbuotojai buvo surengę parodą. Joje eksponuotas ypatingas kalėjimo gyventojų "menas" - kalinių pasigaminti ginklai, įvairiausios gudrybės slėpti draudžiamiems zonoje turėti daiktams. O nuteistųjų, pasirodo, esama tikrų auksarankių - sunkiai atrandamas slėptuves jie sugeba įrengti pačiose netikėčiausiose vietose ir daiktuose - laikrodžiuose, konservų dėžutėse, šlepetėse, knygose ir net paprastuose pagaliuose. Pareigūnams pavyko nutverti netgi iš paprasčiausių konservų dėžučių pasigamintą naminės varymo įrenginį. Jis dabar - muziejaus puošmena.
Tuo tarpu kiek laiko prieš šiuos renginius Pravieniškių 2-iuosius ir 3-uosius pataisos namus aplankė Ministrų kabineto nariai, pasižiūrėjo į kalinių buities sąlygas, jų rankdarbius. Vėliau įvyko posėdis. Jame teisingumo ministras P.Boguška informavo, kad Lietuvoje yra 15 laisvės atėmimo įstaigų, o jose kali apie 8000 asmenų. Nėra tokios įstaigos, kuri nebūtų perpildyta, todėl, pasak ministro, ateityje planuojama ieškoti erdvesnių patalpų ir iškeldinti iš miesto centro Lukiškių tardymo izoliatorių-kalėjimą, Šiaulių tardymo izoliatorių-kalėjimą, Panevėžio pataisos namus. Pirmiausia bus keliamos Lukiškės. Vyriausybė planuoja gerinti ir įkalintųjų gyvenimo sąlygas, didinti laisvės atėmimo vietose dirbančių pareigūnų atlyginimus. Jaunesniojo pareigūno atlyginimas dabar čia siekia vos 850 litų, šis darbas nėra prestižinis, todėl darbuotojai čia neužsibūna, o traukia ieškoti skalsesnės duonos.