• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Retinamos telefoninių sukčių gretos

Irena ZUBRICKIENĖ

Pareigūnai neslepia džiaugsmo: pastaruoju metu į jų rankas įkliūva vis daugiau vadinamųjų telefoninių sukčių, kurie daugiau nei 3 metus atrodė esą nesuvaldomi ir nesugaunami. Tik apmaudu, kad prireikė tiek daug laiko ir nukentėjo labai daug žmonių (kai kas šitaip prarado net 50 tūkstančių litų!), kol apmulkinamųjų dabar surandama vis mažiau.

REKLAMA
REKLAMA

Už apgautųjų ašaras - 8 metai "zonoje"

Marijampolės pataisos namuose kurį laiką sėkmingai rezgęs telefoninių apgavysčių tinklą, klaipėdietis Mindaugas Urbšas (32 m.) pagaliau sulaukė teismo bausmės už šią veiklą. Vilniaus miesto apylinkės teismas kalinį pripažino telefoninių aferų organizatoriumi ir paskyrė jam 8 metus kalėti. Pridėjus ankstesnės neatliktos bausmės dalį (1998 metais šis vyras buvo nuteistas 11 metų bausme už tyčinį nužudymą), artisto ir gero psichologo talento turintis M. Urbšas už grotų gyvens 9 metus. O juk galėjo jau po poros metų mėgautis laisve.

REKLAMA

Kartu nuteisti ir keturi M. Urbšo bendrininkai, iš patiklių žmonių vilioję pinigus telefonu. Robertas Pretkelis, Saulius Jakimavičius ir Gintaras Partikas kalės po 1 metus arba 1 metus ir 9 mėnesius. Laisvūnui Ramanauskui, kuris po nusikaltimo padarymo pradėjo socialinės reabilitacijos kursą, teismas skyrė pusantrų metų nelaisvės, bet bausmės vykdymą atidėjo 2 metams.

REKLAMA
REKLAMA

Visi 5 nuteistieji įpareigoti atlyginti žalą - grąžinti 39 tūkstančius litų 13 nukentėjusiųjų. Ik teismo buvo skaičiuojama, kad iš viso sukčiai patikliems žmonėms buvo padarę nuostolių už daugiau nei 66 tūkstančius litų.

Šie nuteistieji gali būti vieni iš pirmųjų, kurie, sėdėdami "zonoje", pradėjo skriausti žmones, kurdami melagingas istorijas apie jų artimųjų padarytas skaudžias avarijas, už kurias, neva norint išvengti teismo bausmės ir įkalinimo, reikia sumokėti nemažus pinigus. Sukčiai nepagaunami veikė 2004 - 2005 metais. Nustatyta, kad jų tinkle pabuvojo mažiausiai 19 Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šilutės gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot tyrėjų, uoliai sekusių sukčius apie 2 metus, pagrindinis šių aferistų organizatorius M. Urbšas, sėdėdamas Marijampolės "zonos" kameroje ir skambindamas nepažįstamiems senyvo amžiaus žmonėms, prisistatydavo nukentėjusiųjų artimais giminaičiais arba policijos pareigūnu Jankausku (bausmė paskirta ir už pareigūno vardo pasisavinimą). Mindaugo bendrininkai laisvėje, kuriuos pareigūnai vadina "kojomis", eidavo pas pasirinktas aferų aukas ir paimdavo sutartus pinigus. Kitais atvejais būdavo prašoma pervesti pinigus per bankų sąskaitas. Šios priklausydavo nusikaltėlių pažįstamiesiems ir būdavo skubiai ištuštinamos bankomatuose.

REKLAMA

Visi M. Urbšo bendrininkai ne kartą teisti.

Vilkaviškyje - pilietiškumo pamokos

Pareigūnai teigia, kad kova su telefoniniais sukčiais gali būti sėkminga tik padedant visuomenei: pranešant apie daromą nusikaltimą, kai tik sulaukiama įtartino skambučio, įsijungiant į sulaikymo operaciją - vedant apgaulingas derybas su sukčiais ir spendžiant jiems spąstus. Tokių atvejų po kelerius metus vykusio telefoninių sukčių klestėjimo meto pastaruoju metu daugėja.

REKLAMA

Pernai Vilkaviškyje buvo garsiai aptarinėjamas sumanios miesto gyventojos Almos M. (55 m.) poelgis: moteris, sulaukusi skambučio apie neva sūnaus užsienyje padarytą avariją, bendravo ir su paskambinusiais sukčiais, ir su policininkais, kurie padėjo Almai neišsiduoti. Šitaip buvo sulaikytas, o vėliau ir nuteistas telefoninis sukčius - organizatorių "kojos" - kaunietis Eugenijus Visockis (25 m.). Jam teismas paskyrė 1 metus kalėti, bet bausmės vykdymą atidėjo tokiam pat laikotarpiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neseniai Vilkaviškyje per plauką be visų savo santaupų neliko vilkaviškietė Nijolė S. (78 m.). Graudžiai nusiteikusią močiutę paprotino Šiaulių banko Vilkaviškio skyriaus kasininkė, į kurią Nijolė kreipėsi atėjusi pasiimti savo santaupų.

Užkibusi ant telefoninių sukčių mesto jauko ir patikėjusi, kad jos sūnus padarė avariją bei sunkiai sužalojo žmogų, Nijolė, suderėjusi su sukčiais, namuose atidavė jiems per 900 litų, o likusius (ji nusiderėjo nuo prašomų 12 000 litų iki 5000) sakė paduosianti, kai pasiimsianti iš banko. Sukčiai patiklią moteriškę patys atvežė prie banko ir liko laukti.

REKLAMA

Susikrimtusi moteris, banko kasininkei pareiškusi savo norą pasiimti pinigų, suspėjo papasakoti ir apie jos sūnų ištikusią bėdą. Darbuotoja iškart suabejojo, nes puikiai žino, kaip mulkinami pagyvenę žmonės. Ji patarė klientei pirma paskambinti sūnui, nes skubėdama moteriškė apie tai net nebuvo pagalvojusi.

REKLAMA

Išgirdusi problemų neturinčio sūnaus balsą, močiutė pagaliau atsitokėjo, į kokią apgaulę patekusi. Kaip tik tuo metu banke savo eilės lūkuriavo kitas klientas - policininkas. Jis savo dirbantiems kolegoms skubiai perdavė žinią apie daromą nusikaltimą. Šie atvykę sulaikė telefoninių sukčių parankinius - Kazlų Rūdos gyventoją Edvardą V. (19 m.) ir vilkaviškietį Egidijų K. (23 m.). Pastarasis tik vairavo automobilį. Jam už paslaugą buvo pažadėta 100 litų. Anksčiau nesyk jau teisto Edvardo dabar laukia nauja teismo bausmė - po įvykio jis iškart suimtas vienam mėnesiui. Ar pavyks nustatyti aferos sumanytoją ir iniciatorių, kol kas atsakyti sunku, tačiau neabejojama, kad tai - bausmę atliekantis kalinys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nevykėlių sukčių grupelė

Savo eilės teisme šiuo metu laukia ir Klaipėdos pareigūnų pabaigta tirti sukčiavimo byla. Joje kaltinami trys vyrai, susipažinę Marijampolės pataisos namuose. Tai 7 kartus teistas telšiškis Tomas Labanauskas (29 m.), 6 kartus teistas klaipėdietis Artūras Arcimavičius (32 m.) ir net 11 kartų teistas vilnietis Andžejus Černecas (30 m.). Smagiausia, kad šiuos tris sukčius pareigūnai vadina nevykėliais, nes, kaip nustatyta, jie skambindami "užkabino" 11 asmenų, kuriuos graudino išgalvotomis istorijomis ir stengėsi išvilioti pinigų, bet sugebėjo nuskriausti tik vieną žmogų. Kiti "perkąsdavo" sukčių melą ir ne tik jiems nepasiduodavo, bet ir skubiai pranešdavo į policiją.

REKLAMA

Nevykėliai veikė pernai vasarį ir kovą - apie 4 savaites. Tuo metu už grotų gyveno tik Tomas Labanauskas, vadinamas grupelės lyderiu. Jis skambindavo atsitiktiniams žmonėms, gyvenantiems visoje Lietuvoje, ir, prisistatęs policininku, bandydavo paveikti, įtikinti. Prašydavo nuo 3000 iki 8000 litų. Kartą, siūlydamas išsipirkti pavogtą automobilį vienam klaipėdiečiui, Tomas pareikalavo 1600 litų. Žmogus sutiko, bet, supratęs klastą, pranešė į policiją. Vos tik prie jo priėjo tuo metu laisvėje buvęs vagis ir narkomanas A. Arcimavičius ir paėmė pinigus, jis buvo sulaikytas su įkalčiais. Nuo tada pradėjo aiškėti ir apie buvusią nesėkmingą šių bendrų veiklą.

REKLAMA

Pats organizatorius T. Labanauskas įkliuvo Skuodo rajone, kai, išėjęs iš "zonos" ir laisvėje praleidęs mėnesį, bandė telefoninių sukčių auka paversti vieną garbaus amžiaus Skuodo rajono gyventoją. Sumani senutė įdavė sukčių pareigūnams.

Išaiškinta bendrų trijulė, vėl sutupdyta už grotų, dabar laukia teismo bausmės.

Reikia būti budresniems

Kai telefoninių sukčių aferos Lietuvoje buvo tik prasidėjusios, nusikaltėlių aukos buvo užjaučiamos ir guodžiamos. Vėliau, šiai nusikalstamai veiklai įsisiūbavus, pradėta vis garsiau šaipytis iš patikliųjų: esą žmonės patys kalti, kad atiduoda savo pinigus! Kandžiausi - interneto svetainių lankytojai, galintys likti anonimai. "Atrodo, technologijų amžiuje gyvename, bet kvailumui ribų nėra", - stebėjosi ne vienas internautas. "Išvados gali būti tik dvi: arba pinigai per lengvai ateina, arba kvailiams pinigų ir negalima turėti, nes vis tiek juos praras jei ne vienaip, tai kitaip. Be to, viskas dėsninga - maitinimosi grandinės viršūnėje stovi gudriausieji, o kiti, deja, tik aukos", - svarstė kitas. "Kvailą ir bažnyčioje muša", - aukų nesigailėjo trečias. "Nuo kvailumo vaistų nėra", - priminė ketvirtas. "Tai, ko gero, žentelio darbas - žinojo, kad turi kvailą uošvienę" - šaipėsi dar vienas.

REKLAMA
REKLAMA

Žmonėms pagelbėti pasiruošę pareigūnai santūresni. Štai Kalvarijos policijos vadovas Romualdas Kubilius, ir pats gavęs mažiausiai 10 melagingų pranešimų į savo mobilųjį, pataria visiems būti budresniems ir mažiau patikliems, neapsikvailinti ir susijaudinus neišplepėti visos sukčiams reikalingos informacijos apie save ir savo šeimos narius (vardų, giminystės ryšių).

- Dažniausiai žmonės, sužinoję apie apgautą nelaimėlį, užjaučia jį, bet kartu ir kvailina: "Ai, žioplas buvo, tai ir apgavo". Praeina kiek laiko, ir išgirstame iš to paties kvailintojo: "Papuoliau ir aš - maniau, kad nelaimės paliečia tik kitus..."

Viršininkas linkęs dar ir dar kartą priminti, kad pareigūnai neskambinėja įtariamųjų artimiesiems, idant susiderėtų dėl atlygio, tad visokie "policininkai jankauskai" - nusikaltėlių išmonė. Vienintelis patarimas, anot R. Kubiliaus, sulaukus tokio skambučio - iškart skambinti į vietos policiją arba telefonu 112 ir pasiteirauti dėl buvusio pranešimo, tai yra sužinoti, ar užfiksuotas menamas įvykis. Tiesa, gudrieji apgavikai pradėjo derėtis su užkluptomis aukomis, joms liepdami nepadėti telefono ragelio, kad žmogus nepaskambintų į policiją arba savo artimiesiems. Tai, anot pareigūnų, ryškiausias įtarimas, kad daromas nusikaltimas, nes policininkai nelaiko pašnekovų "ant laido" po pusvalandį.

REKLAMA

Telefoninių sukčių turėtų sumažėti, kai pataisos namuose bus galutinai baigta sumontuoti ir pradės veikti mobiliojo ryšio blokavimo įranga. Tuomet slapta naudojami mobilieji telefonai "zonoje" bus beverčiai.

Nuotrauka iš redakcijos archyvo:

- Sasnavos seniūnijos (Marijampolės sav.) gyventoja Petronėlė Daukšienė telefoninių sukčių nebijo, nes visokius įtarimus pasiruošusi derinti su policija, padovanojusia jai vadinamąjį pagalbos mygtuką

Irenos ZUBRICKIENĖS nuotr.:

- Kalvarijos policijos vadovas Romualdas Kubilius džiaugiasi, kad Kalvarijos savivaldybėje žmonės neskuba patikėti telefoninių sukčių "pasakomis" ..............

P.S. - trijų sukčių, kurie bus teisiami Klaipėdoje, nuotraukos yra internete - "Vakarų eksprese" birželio 6 d. Gal būtų galima "paimti".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų