Daukšių kaime (Marijampolės sav.) gyvenantys Danguolė (28 m.) ir Laimutis (37 m.) Dabašinskai, ką tik džiaugęsi prieš septynis mėnesius gimusiu savo ketvirtuoju vaikeliu Tautvydu, dabar apimti slegiančio gedulo nuotaikų: neseniai pora palaidojo savo trečiąjį kūdikį - vienintelę dukrelę. Erikutei tebuvo pusketvirtų metukų. Mažylės gyvybę užgesino meningokokinė infekcija, pasireiškusi vadinamąja žaibine šios ligos forma.
Mažoji "gydytoja" susirgo pati
Aštuonerius metus kartu gyvenantiems sutuoktiniams Danguolei ir Laimiui iki šiol nereikėjo skųstis neva vis sergančiais vaikais, nes nė vienam iš ketvertuko nebuvo kilę sveikatos problemų. Ypač tėvelius džiugino visada guvi ir žvali Erika - vienintelė mergaitė trijų sūnelių draugijoje. Ji, anot Laimučio, buvo tikras gyvas sidabras - pirmoji atsikeldavo, prikeldavo vyresniuosius broliukus Dovydą (7 m.) ir Vytautą (6 m.), pirmoji sėsdavo prie stalo. Žaisdama mergytė labai mėgdavo "gydyti" savo lėles ir ne kartą jau buvo prasitarusi, kad užaugusi bus gydytoja...
Vieną naktį Erika, iš vakaro jautusis gerai, staiga sukarščiavo. Danguolė, aptikusi 39 laipsnių temperatūrą, pamanė, kad dukrelę apėmė peršalimo liga, gripas. Moteris sugirdė temperatūrą mažinančio paracetamolio, ir dukrelė užmigo. Rytą mažylė nenorėjo keltis, tad niekas jos ir nevertė, atsisakė ir maisto. Kaip dabar apmaudžiai sako nieko nebegalinti pakeisti Danguolė, sukarščiavusią dukrytę reikėjo iškart gabenti į Marijampolės ligoninę, tačiau tuokart situacija tikrai neatrodė esanti kritinė.
Erika ir dieną nenorėjo valgyti, ramiai gulėjo, tačiau niekuo nesiskundė. Pavakare ji paprašė gerti, atrodė visiškai be jėgų, rodė, kad skaudena pilvuką, pradėjo vemti. Mergytės tėtis nutarė nebeapsiriboti gydymu ir priežiūra namuose - rūpėjo kuo greičiau parodyti dukrelę medikams, nes, anot jo, Erika glebo ir geso tiesiog akyse.
Felčerė diagnozavo ligą
Pirmiausia Eriką apžiūrėjo kaimo daktariuke vietos gyventojų vadinama felčerė Ona Šertvytienė. Didžiulę darbo patirtį turinti medikė iškart pastebėjo, kad ligoniukė mieguista, suglebusi, o ant kojyčių, prie ausytės, prie nosies (akies link) ir ant pilvuko - pavienių bėrimų žymės. Felčerei kilo įtarimas, kad Eriką užklupo meningokokinė infekcija - gripo simptomais pasireiškianti ir itin audringai progresuojanti liga, kurios neįmanoma nuspėti iš anksto. Iškart buvo iškviesta greitoji pagalba. Kartu su dukrele į kelionę leidęsis jos tėvas vėliau pasakos, kad Erikutė silpo kiekvieną minutę, bėrimai plėtėsi tiesiog akyse - iš taškelių jie virto į tamsiai raudonus didelius iškilimus. Viskas vyko labai staiga.
Marijampolės ligoninės medikai patvirtino kaimo felčerės įtarimus, tad ligoniukė reanimobiliu iškart buvo išgabenta į Kauno medicinos universiteto klinikas (KMUK). Dukrelę atlydėjusiam tėčiui medikai neskubėjo teikti vilčių. Laimutis stebėjo Eriką iš tolėliau ir graudinosi, matydamas jos ašaras, girdėdamas lėtai tariamus dukrelės klausimus, kur mama, kodėl reikia likti ligoninėje...
Tai buvo paskutinieji Erikos žodžiai tėčiui. KMUK medikams nepavyko nugalėti mažylę užklupusios ligos - po keturių dienų E. Dabašinskaitė mirė.
Žaibinė forma klastingiausia
Medikai tegalėjo paguosti gedinčius Erikos tėvus, kad žaibinė meningokokinės infekcijos forma užklumpa staiga ir beveik visada baigiasi tragiškai. Ligos simptomų neįmanoma pastebėti iš anksto. Laimei, kad tai labai reta liga. Štai felčerė O. Šertvytienė, savo darbo stažą skaičiuojanti jau keturiais dešimtmečiais, teigė, kad Daukšių apylinkėse tokios ligos iki šiol dar nebuvo buvę. Taip pat kalbėjo ir ne pirmus metus šios apylinkės gydytoja dirbanti Lolita Samuolienė. Marijampolės savivaldybėje šios ligos auka paskutinysis tapęs ligonis palaidotas bene prieš penkerius metus. Šalies statistikos duomenimis, 100 000 gyventojų paprastai tenka apie du procentus šia liga apsirgusių asmenų.
Meningokokinė infekcija, kaip liga, aprašyta 1805 metais. Jos protrūkiai registruoti per I ir II pasaulinius karus. Šį ūmų galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimą sukelia mažytis, į dvi kavos pupeles panašus mikroorganizmas. Užkrečiamos infekcijos šaltinis yra ligoniai, sergantys serologiniais A, B, C, D, X, Y, Z meningokokinės infekcijos tipais. Ligos sukėlėjų būna ir sveikų, ir sergančių katarais žmonių nosiaryklėje. Infekcija plinta lašeliais per orą. Užsikrečiama nuo kosinčio, čiaudinčio ligonio, nuo jo užkrėstų daiktų. Medikų teigimu, meningokokai yra labai neatsparūs - jie greitai žūva nuo šalčio ir aukštos temperatūros, tačiau įsiskverbę į žmogaus organizmą tampa labai pavojingi.
Prieš kelias meningokoko sukeltas ligos formas net šiuolaikinė medicina dažnai būna bejėgė. Štai žaibinė meningokokemija (sepsis) prasideda kaip tipinė: ligoniui iki 39-40 laipsnių pakyla temperatūra, krečia šaltis, skauda galvą, vemiama, kūną išberia įvairaus dydžio netaisyklingos žvaigždės formos dėmėmis. Tačiau toliau ligonio būklė kas valandą blogėja, o bėrimai didėja. Ligonis, nežiūrint į medikų pastangas, greitai netenka sąmonės ir miršta. Kitais atvejais liga gali komplikuotis smegenų vandene, kurtumu, aklumu ar psichikos sutrikimu. Esant meningokokiniam meningitui, ligoniui gali sutrikti sąmonė, jis kliedi, gali prasidėti traukuliai, padidėja jautrumas šviesai ir triukšmui.
Beveik visi atvejai, kai ligonis suserga meningokokinės infekcijos žaibine forma, yra mirtini. Išimtinus atvejus medikai vadina tikrais stebuklais.
Prieš meningokokinę infekciją (tiesa, ne visus jos tipus) yra išrasta vakcina, todėl būtų pravartu pasiskiepyti.
Didesni pavojai - žiemą ir pavasarį
Pati lengviausia minėtos ligos forma - ūminis nazofaringitas, prasidedantis bendru galvos ir gerklės skausmu, sloga ir nosies užgulimu. Ligoniui temperatūra pakyla iki 38,5, tačiau žmogus per keletą dienų pasveiksta.
Medikai linkę patarti ir vaikams, ir suaugusiesiems tuoj pat, kai tik pajunta kylančią kūno temperatūrą, pykinimą, galvos skausmus, nedelsti ir atidžiai apsižiūrėti kūną, nes meningokokinę infekciją labiausiai išduoda bėrimai. Jie nebūtinai turi būti vien netaisyklingų žvaigždžių formų. Formos ir kraujosruvų spalva gali būti labai įvairios - tai ir yra vienas pagrindinių meningokokinės infekcijos atskyrimo nuo gripo ar kitokių peršalimo ligų požymių. Kraujas gali išsilieti ir imti stingti ne tik odoje, bet ir vidaus organuose - gyvą žmogų ima berti lavondėmėmis.
Reikia žinoti ir tai, kad, kartą persirgus meningitu, organizmas įgauna imunitetą, todėl antrą kartą šia liga užsikrėsti neįmanoma.
Meningokokine infekcija serga įvairaus amžiaus bei lyties asmenys, tačiau dažniau - vaikai ir paaugliai. Kai kuriems ligos sukėlėjams būdingas susirgimų sezoniškumas. Pavyzdžiui, susirgimų meningokokiniu meningitu padaugėja žiemą ir pavasarį.
Budrumą užliūliavo geltligė
Bemaž prieš porą mėnesių Daukšiuose buvo užfiksuotas kitos ligos - hepatito A (geltligės) - protrūkis: sirgo apie 30 žmonių (daugiausia - moksleiviai). Medikai dėjo visas pastangas, kad įvairaus amžiaus kaimo gyventojai kuo daugiau sužinotų apie geltligę, saugotųsi jos, mokėtų elgtis susirgę. Šios baimės tarsi užliūliuoti žmonės net nemanė, kad artėja ir kita klastinga liga. Tėvai, aptikę pakilusią vaikų kūno temperatūrą, tik įdėmiai stebėjo, ar nesikeičia odos spalva. Šio požymio nenustatę nurimdavo. Panašiai buvo ir Dabašinskų šeimoje: sunegalavus Erikutei, buvo džiaugiamasi, kad tai ne hepatitas A - manyta, jog gripas ar tik menkesnis peršalimas tuoj praeis.
- Tačiau prieš mūsų Erikos ligą buvo apsirgusi kaimynų dvimetė mergaitė, - nežinodama, ar sieti abu atvejus, dvejonėmis dalijosi Danguolė Dabašinskienė. - Ligoniukė buvo išgabenta gydyti į Kauną. Po to, ją jau parvežus į namus susveikusią, pasklido žinia, kad jai nustatytas meningitas. Tai kodėl tada niekas mūsų, artimiausių kaimynų, neragino skiepytis, kad neužsikrėstume ir mes? - liūdnai stebėjosi dukrelę palaidojusi mama. - Tik tada, kai numirė Erika, buvo suskubta paskiepyti mūsų šeimos vaikus.
Keli kalbinti medikai "Akistatai" paaiškino, kad meningitu sirgusios Dabašinskų kaimynų mergaitės ir meningokokine infekcija apsirgusios Erikutės ligų sukėlėjai buvo skirtingi, tad sieti abi ligas yra nelogiška. Esą tai, kad tame pačiame name dvi mažyles užklupo skirtingų formų meningitai, greičiau vertinama tik kaip atsitiktinis sutapimas.
Pareiškė norą skiepytis
Mirus Erikai, medikų rankose atsidūrė ir kiti du šios šeimos vaikučiai, kuriems buvo nustatyta aukštesnė temperatūra, vienam - paraudusi gerklė. Jie buvo išvežti stebėti ir gydyti į Kauno MUK. (Medikai teigia, kad visi su ligoniu kontaktavę asmenys turi būti apžiūrėti gydytojo.) Šiuo metu gedinčiuose Dabašinskų namuose su tėveliais yra tik jų pirmagimis Dovydas. Sutuoktiniai gyvena neramias dienas - jiems kyla dvejonių, ar baisi nelaimė negali atslinkti į tą pačią šeimą ir antrą kartą...
- Mums pranešta, kad reikia vaikus paskiepyti, tačiau niekas neduoda 100 procentų garantijos, kad po to meningito liga bus nebepavojinga, - guodėsi kiekvieną litą skaičiuojantys Dabašinskai (darbą turi tik vyras), kiek ramesni tik dėl dviejų sūnelių, kuriuos KMUK prižiūri gydytojai.
Kaip "Akistatai" sakė gydytoja Lolita Samuolienė, Lietuvoje nėra jokios vakcinos prieš meningokoko B potipį, tad susirgus jis yra labai pavojingas. Tie, kam nustatomas A ir C potipis, prieš tai pasiskiepiję, gali būti visiškai ramūs. Koks meningokokinės infekcijos potipis pražudė mažąją Eriką, medikai dar neištyrę (pasėliai auga negreitai), tad ir skubiai vertinti, ar būtų veiksmingi skiepai, neįmanoma.
Daukšiuose, kuriuos šiemet ne pirmą mėnesį nežinia kodėl krečia retos ligos, - panikos atmosfera. Felčerės O. Šertvytienės teigimu, po Erikutės mirties per 20 moksleivių jau pareiškė norą skiepytis nuo meningokokinės infekcijos (skiepas kainuoja 50 litų). Tačiau, vis dėlto susirgus, sėkmė priklauso ir nuo organizmo imuniteto, ir nuo ligos formos, meningokoko potipio.
Medikai linkę pabrėžti, kad žmonės nesigydytų savarankiškai - kiekvienu atveju (jie juk būna skirtingi) pasirengę individualiai pakonsultuoti ir patarti šeimos gydytojai, kiti medicinos specialistai.
Letos KAULINIENĖS nuotr.:
- Po staigios ligos Dabašinskų namuose nutilo vienintelės jų dukrelės Erikos krykštavimas - teliko gedulo kampelis
- Danguolė ir Laimutis Dabašinskai pripažino, kad jiems trūko ir tebetrūksta žinių apie meningito ligą ir jos formas bei gydymą ir profilaktiką
2006 03 27