• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

R. Paksas vėl dairosi į Prezidentūrą

Petras Kurmelis

Kad pašalintasis prezidentas Rolandas Paksas nekaltas, pirmieji, aišku, su ironija, prakalbo "Dviračio žinių" peliukai, sarkastiškai šaukdami, kad "Paksius nekaltas - kalta aplinka". Peliukai šaipėsi iš prezidento, bet dabar jau darosi visai neaišku, kas juoksis paskutinis.

REKLAMA
REKLAMA

Su Lietuva Europos Žmogaus Teisių Teisme (EŽTT) nusprendusiam bylinėtis nušalintajam prezidentui Rolandui Paksui pavyko pasiekti, kad jo skundo nagrinėjimui turėtų būti suteiktas išskirtinis statusas - pirmumo teisė. Tai pirmas kartas, kai skundo iš Lietuvos nagrinėjimui suteikiama tokia privilegija.

REKLAMA

Skuba į rinkimus

"Kadangi artėja rinkimai į Seimą, R. Paksas siekia, kad jo skundas būtų išnagrinėtas iki rinkimų, - sakė partijos "Tvarka ir teisingumas" pirmininkui atstovaujantis advokatas Vytautas Sviderskis. - Manome, kad prieš rinkimus vieni gali kalbėti, jog R. Pakso byloje viską išspręs EŽTT, o kiti - tiesiog spekuliuoti šia tema. Todėl reikia kuo greičiau šioje byloje padėti tašką, nes ir taip ganėtinai ilgai ji nenagrinėjama"

REKLAMA
REKLAMA

EŽTT bylos nagrinėjimas bus susijęs su vieninteliu klausimu - ar nebuvo pažeista R. Pakso teisė į laisvus rinkimus.

R. Paksas Strasbūro teismui pasiskundė, kad Lietuvoje buvo padaryti teisės aktų pakeitimai, uždraudžiantys jam kandidatuoti į parlamentą. Kaip žinoma, dar 2004 metais Konstitucinis Teismas paskelbė, kad apkaltos būdu iš pareigų pašalintas R. Paksas iki gyvos galvos negalės eiti jokių valstybinių pareigų, reikalaujančių duoti priesaiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nušalintasis prezidentas EŽTT taip pat skundėsi, kad jam apribotos galimybės dalyvauti prezidento rinkimuose, tačiau Strasbūro teismas, remdamasis Konvencijos nustatytais nepriimtinumo kriterijais, šį skundą atmetė pirminio nagrinėjimo metu.

REKLAMA

Skirtingų sprendimų dėl R. Pakso yra priėmę ir Lietuvos teismai

Kurie teisėjai protingesni

Vilniaus apygardos teismas išteisino R. Paksą dėl to, kad jis atskleidė valstybės paslaptį savo finansiniam rėmėjui Jurijui Borisovui. Teisėjų kolegijos požiūriu, byloje nėra neginčijamų įrodymų, kad J. Borisovas informaciją apie specialiųjų tarnybų vykdomą jo pokalbių kontrolę sužinojo būtent iš R. Pakso. Teismas konstatavo, kad visi įrodymai prieš R. Paksą yra "šalutinio pobūdžio, kaltinimo aplinkybės grindžiamos iš telefoninių pokalbių konteksto ištrauktais sakiniais", tačiau patikimų įrodymų, kurie R. Pakso kaltę patvirtintų neginčijamai, nėra. O Konstitucinio Teismo teisėjai kaip tik faktą, kad R. Paksas leido J. Borisovui suprasti, kad jo pokalbių klausosi specialiosios tarnybos, pripažino kaip šiurkštų Konstitucijos pažeidimą. Žlugo ir dar vienas kaltinimas buvusiam prezidentui. Konstitucinis Teismas buvo neginčijamai įrodęs, kad R. Paksas piktnaudžiavo tarnyba darydamas spaudimą "Žemaitijos kelių" vadovams, o Generalinė prokuratūra nutraukė tyrimą dėl šio fakto.

REKLAMA

Pats R. Paksas sau palankų nuosprendį tada konstatavo kaip pergalę. "Džiaugiuosi, kad Lietuvoje teisingumas vis dėlto galioja, - sakė R. Paksas. - Kodėl gi įvyko apkaltos procesas? Tai buvo politinės daugumos, kuriai neįtiko prezidentas, siekdamas tvarkos ir teisingumo, nuosprendis pašalinti prezidentą. O kaip matote, jokių konkrečių faktų nėra. Štai kur yra realybė".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitaip teismo nuosprendžius aiškino Teisės projektų ir tyrimų centro teisininkai. Jų nuomone, net jei pašalintąjį prezidentą Rolandą Paksą išteisinantis nuosprendis liktų galioti, iš šio išteisinimo negalima daryti išvados, jog Konstitucinis Teismas nepagrįstai pripažino R. Paksą šiurkščiai pažeidus Konstituciją. Teisininkai gali ginčytis kiek tik nori, tačiau paprastam žmogui aišku tik tai, kad devyni aukščiausios klasės Konstitucinio Teismo teisėjai nustatė, jog R. Paksas atskleidė valstybės paslaptį ir darė įtaką privačiam verslui, o trys Apygardos teismo teisėjai ir prokurorai, išanalizavę tuos pačius dokumentus ir liudytojų parodymus, nustatė, kad R. Paksas nieko neleistino nepadarė. O kurie teisėjai protingesni, niekam neaišku, tad kiekvienas tuos nuosprendžius gali vertinti kaip jam patogiau.

Po Europos Žmogaus Teisių Konvencijos ratifikavimo EŽTT yra gavęs daugiau kaip 2,5 tūkst. skundų prieš Lietuvą. Pažeidimus teismas nustatė 25 bylose, be to, 5 bylose buvo sudaryti taikūs susitarimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų