Tuo tarpu, kai dalis žmonių leidžiasi vasarą į keliones po pasaulį arba atostogauti prie jūros, kita lietuvaičių dalis sėdi namie. “Mes neturime pinigų atostogoms, vos suduriam galą su galu” – štai ką atsako daugelis šeimų, kurios negali sau leisti nei prie jūros nuvažiuoti (nors savaitgaliui), nei vaiko į cirką nuvesti. Bet ar tikrai jos tokios neturtingos?
Silvija rašo: “Žmonės tiesiog gyvena šiandiena, negalvoja apie rytdieną, viską suverčia “skurdui”, kad tik pateisintų savo nemokėjimą elgtis su pinigais. Žinote, kiek uždirba bibliotekininkas Lietuvoje. Mano vyras – paprastas mokytojas mokykloje. Kaip mums pavyksta kasmet su vaikais atostogauti prie jūros? Mes sąmoningai renkamės tarp pirkinių ir atostogų!”
Silvija lygina save su savo darbo drauge, kuri visąlaik skundžiasi, kad neturi pinigų “poilsiui”, kad ji “sėdi skolose”. Draugė pavydi Silvijai, manydama, kad ta, turbūt, gauna kažkokių “papildomų pajamų”. Jokių papildomų pajamų nėra! Viskas paaiškinama labai paprastai: draugei žiemą labai prireikė naujos automatinės skalbimo mašinos, ir ji pastarąją įsigijo. Dėl to įlindo į skolas, kurios slegia ją ir vasarą. Silvija irgi norėtų turėti tokią mašiną, bet jiedu su vyru paskaičiavo, kad nusipirkę tokį brangų daiktą, bus priversti atsisakyti visaverčio poilsio vasarą. O poilsis Silvijos šeimai – “tai sveikata”, jam visuomet atiduodama pirmenybė. Dėl to Silvija, “kol nėra papildomų pajamų šaltinių”, naudojasi sena, prieš dešimt metų pagaminta automatine skalbimo mašina.
Net jei jūsų šeimos pajamos tūkstantis dolerių per mėnesį – tai dar nereiškia, kad turėsite pinigų “vasarai”. Irma K., dirbanti buhaltere vienoje iš Vilniaus firmų, nusipirko išsimokėtinai naujus baldus, televizorių “Sony” ir mikrobangų krosnelę. Būdama garantuota, kad ji gauna “gerus pinigus”, Irma kažkaip nepagalvojo, kad vasarą ji sėdės “ant minimumo”. Didžioji dalis jos uždarbio atiduodama už kreditą, pinigų vos pakanka maistui ir mokesčiams už butą. Nors Irma dabar turi daug naujų daiktų, visą vasarą ji prasėdėjo su vaikais namie, savo dviejų kambarių bute. Ji pavargo, nesupranta savo susierzinimo, pavydi “turčiams”, kurie sau gali leisti “ilsėtis prie jūros”.
Dar galima suprasti, jei aplamai neturite skalbimo mašinos, sulūžo vienintelis šaldytuvas. Vasaros atostogas aukoti galima tik išimtinais atvejais, kai yra rimta priežastis. Jei pinigai reikalingi artimo žmogaus gydymui, tai galima paaukoti ir Palangą, ir Turkiją. Bet reikia gerai pamąstyti, ar verta keisti Juodkrantę ar Maljorką į vaizdo kamerą ar namų kiną.
Nemokėjimas apriboti savęs šiandien vardan rytdienos, - ryškus infantilizmo pasireiškimas. Būtent taip (noriu to žaisliuko šiandien, dabar!) elgiasi ir jaučia vaikas. Daugelis žmonių taip ir liko vaikais. Jiems “nauja automatinė skalbimo mašina” arba “mikrobangų krosnelė” – toks pat žaisliukas, kurį reikia nusipirkti tuojau pat, negalvojant. Jiems “noriu” – svarbiausia, o “negaliu” – tiesiog neegzistuoja. Skolindamiesi pinigų, tokie žmonės tarsi ir toliau gyvena vaikiškoje pasakoje, kur viskas atsiranda “burtų lazdelei pamojus”.
Kyla psichologinių problemų? Rašykite - [email protected]