Po pirmųjų antskrydžių Irake Europoje vis dažniau boikotuojamos amerikietiškos prekės. Kaip rašo žurnalas "Spiegel", restoranų šeimininkai išmeta kečupą "Heinz", barų savininkai siūlo alternatyvią "Coca-Cola", demonstrantai renkasi prie "Esso" degalinių, o Holivudo filmai sutraukia vis mažiau žiūrovų.
"Ką galima padaryti su bepročiu, kurio rankose atsidūrė neįtikėtinai daug masinio naikinimo ginklų", - klausia "žalieji" iš Didžiosios Britanijos Milton Keinso miesto ir tučtuojau atsako: "Nepirkite amerikietiškų prekių". Žalieji pateikia JAV bendrovių gaminamų prekių sąrašą, kuriame yra per 330 įmonių ir prekių pavadinimų. Be to, protestuotojų parengtame vadove pateiktas nurodymas vengti žiūrėti daugelį filmų kinuose, vaizdajuostėse ir DVD plokštelėse.
Vokietijos restoranų lankytojai taip pat gali pajusti protestą prieš karą ir politinių nesutarimų tarp Amerikos ir Europos padarinius. Bonos gyventojas, aludės savininkas Bruno Kessleris (Brunas Kesleris) išbraukė iš meniu visas amerikietiškas prekes.
Hamburge daugybė prancūzų restoranų išbraukė iš savo meniu tokias amerikietiškas prekes kaip kečupas, ryžiai, viskis ir "Coca-Cola".
Be to, Vokietijoje atsiranda vis daugiau gamintojų, tiesa, jų dauguma yra smulkios įmonės, atsisakančių pirkti detales JAV.
Italijoje kairieji, žalieji ir krikščionių organizacijos ragina boikotuoti amerikietiškas prekes per trumpųjų žinučių piramidę. Pastaruoju metu Italijos bevielio ryšio tinkluose siunčiama tokio turinio žinutė: "Nepirkite amerikietiškų prekių. Persiųskite šį pranešimą dešimčiai savo pažįstamų."
Į "juodąjį sąrašą" pateko ir JAV naftos koncernas "Exxon Mobil", Europoje žinomas pavadinimu "Esso". Karo priešininkai tvirtina, kad didžiausio pasaulyje naftos koncerno vadovybė sąmoningai didina JAV priklausomybę nuo naftos ir tai, jų nuomone, skatina Vašingtoną imtis karinių veiksmų. Kai kuriose Italijos miestuose prie "Esso" degalinių rengiamos protesto akcijos.
Žurnalas pažymi, kad politinės įtakos per vartotojų boikotą idėja nėra nauja. Tačiau tokios iniciatyvos turi daugiau simbolinės, o ne ekonominės ar politinės reikšmės.
ELTA