Albertas ONIŪNAS
Kartkartėm policijos akiratin patenka girti vairuotojai. Nieko nebestebina, kai alkoholio kiekis jų kraujyje viršija 5,6 ar net ir daugiau promilių, nors tai jau laikoma mirtina norma. Matyt, posovietiniam tautiečiui begeriant jokių ribų nėra - moksliškai jis turėtų būti jau miręs nuo pergėrimo, o praktiškai sėda prie vairo ir važiuoja dar vieno butelio parsivežti.
Šimtas gramų?
Šakių rajonas itin girtų vairuotojų požiūriu ne itin išsiskiria iš kitų. Šio rajono policijos komisariato "keliukams" vadovauja vyr. inspektorius Jonas Stanaitis. Pasak jo, vairuotojų, kurių girtumo laipsnis viršija 5 promiles, per metus rajone sulaikoma iki 10.
Balandžio 4-osios vakarą policijos budėtojas gavo pranešimą, kad Žėglių kaimo ribose žvyrkelyje nuvažiavo nuo kelio BMW 324. Viešosios tvarkos ir eismo saugumo skyriaus ekipažas nuvyko nurodyton vieton ir rado šalikelėje įklimpusį "bemvuką", o šalia - šlitinėjantį girtą vairuotoją Darių Navicką. Alkotesteris parodė 5,52 promilės alkoholio. Vairuotojas su alkotesterio parodymais sutiko, tačiau paaiškinimo parašyti jau nebesugebėjo. D. Navickas bandė įtikinti policininkus išgėręs tik 100 gramų degtinės. Jam paskirta 2 500 litų "premija" ir 30 mėnesių atimtas vairuotojo pažymėjimas.
Gegužės 17 dieną policijai buvo pranešta, kad kelyje Mozūriškės - Gelgaudiškis įvyko avarija. Viešosios tvarkos ir eismo saugumo skyriaus policininkai įvykio vietoje rado aplamdytą "Ford Escort. Jo vairuotojui Kęstučiui Išganaičiui greitosios medikai suteikė pagalbą. Kadangi tik kraujas iš nosies bėgo, tai jis vykti ligoninėn atsisakė. Žmogus pripūtė 5,5 promilės. Sakė išgėręs su draugu vieną litrą degtinės ir sumanę pasivažinėti. Nesuvaldęs automobilio ir nusivertė į griovį. Nubaustas taip pat kaip ir D. Navickas.
Rekordininkas dingo
Liepos 18 dieną Biznierių kaime "Audi 80", vairuojama Arvydo Paškevičiaus, kliudė kelkraštyje su dviračiu stovėjusį aštuonmetį berniuką. Vaikui nieko rimta neatsitiko - šiek tiek buvo sumušta ir nubrozdinta koja. Įvykio vieton susirinko būrys žmonių, vaiko tėvai. Prasidėjo kivirčas, per kurį dalis žmonių palaikė vairuotoją, kita dalis - vaiko tėvus. Jau besirengiant į darbą paleisti kumščius, atvyko policijos pareigūnai ir aistras nuramino. Kai vairuotojas A. Paškevičius papūtė į alkotesterį, paaiškėjo, kad jis yra pastarojo meto rekordininkas Šakių rajone - 6,81 promilės. Baudžiamoji byla A. Paškevičiui keliama nebus, nes su vaiko tėvais jis susitaikė. Ir nubausti kol kas niekaip nepavyksta, nes nežinoma, kur jis yra. Šiuo metu vyrukas niekur neregistruotas, o Marijampolėje gyvenanti motina teigia, kad sūnus žadėjęs išvykti į užsienį, tik nežinia, į kokią šalį. Vis dėlto vyr. inspektorius Jonas Stanaitis viliasi, kad girtuoklį rekordininką pavyks kada nors surasti.
Paskutinis sunkaus girtumo laipsnių plejadoje - pasienietis, Slavikų posto darbuotojas Linas Pranaitis. Rugsėjo 18 dieną jis savuoju "Ford Scorpio" aiškiai per greitai skriejo Gelgaudiškio gatve, stačioje nuokalnėje išlėkė į priešingos krypties eismo juostą ir kaktomuša trenkėsi į moters vairuojamą "Renault 21". Po šios avarijos abi mašinos jau neberemontuotinos, tačiau žmonės nesužaloti. L. Pranaičiui nustatytas 5,01 promilės girtumas, jis teigė išgėręs vieną butelį stipraus alaus. Jis atleistas iš darbo Valstybės sienos apsaugos tarnyboje, 30 mėnesių atimtas vairuotojo pažymėjimas. Bauda nebuvo skiriama.
Kodeksas skatina avarijas
Vyr. inspektorius Jonas Stanaitis mano, kad dabar galiojantis Administracinių teisės pažeidimų kodeksas itin netobulas, kai kalbama apie sunkaus girtumo laipsnio vairuotojus - per 2,5 promilės. Jei toks girtas vairuotojas, stabdomas pareigūno tvarkingai sustoja, gresia 2 000 - 3 000 litų bauda ir vairuotojo pažymėjimo netekimas nuo 2 iki 3 metų. Jei sunkiai girtas vairuotojas padaro avariją, per kurią sugadinamas svetimas turtas, jis netenka vairuotojo pažymėjimo arba moka baudą (paprastai leidžiama pasirinkti). Taip pat būna, jei labai girtas vairuotojas policijos stabdomas nestoja. Tada jis gali netekti pažymėjimo nuo 3 iki 5 metų arba sumokėti nuo 3 000 - 4 000 litų baudą. Išeina, kad kodeksas skatina sunkiai girtą vairuotoją daryti avariją. Pavyzdžiui, jei stabdo policija, tai suktelėk į kelkraštį, numušk vieną plastmasinį kelią ribojantį stulpelį su atšvaitu, tokiu būdu bus padarytas kelių dešimčių litų nuostolis Kelių tarnybai, apiformintas autoįvykis ir galėsi rinktis - bauda ar pažymėjimo netekimas. Jei sustosi tvarkingai, jokio pasirinkimo - ir kišenę patuštins, ir pažymėjimą atims.
J. Stanaitis stebisi augančiu žmonių atsparumu - anksčiau ir su trijų promilių "savininku" nebebuvo įmanoma susikalbėti, jį reikėdavo nešti, pūsti į alkotesterį jau nesugebėdavo. Dabar visi paminėti vairuotojai net šnekėjo, važiavo, vaikščiojo be pašalinių pagalbos, sugebėjo ant protokolo pasirašyti bei parašyti "sutinku", o A. Paškevičius dar ir muštis ruošėsi.
Alkotesteriai - policijos naudai
Šakių rajoną aptarnaujantis Jurbarko teismo medicinos ekspertas Algirdas Jokšas jau seniai nebesistebi "promilių rekordininkais". Tokių buvo ir sovietmečiu, tik, aišku mažiau. Ekspertas prisimena prieš dvi dešimtis metų įvykusį nusikaltimą Kaune. Gėrė trys neseniai į laisvę paleisti kaliniai. Vienas nuėjo parnešti dar degtinės, o kiti du susikivirčijo ir vienas buvo užmuštas. Įdomiausia, kad užmuštojo kraujyje aptikta 16, žudiko - 14 promilių, o trečiojo, katras ėjo butelio, - 12 promilių alkoholio. Šiaip prieš kokius 30 metų mirtina alkoholio dozė buvo laikoma 3 promilės. Prieš kelerius metus rekomenduota mirtina laikyti 5 promilių ribą. Tačiau ji viršijama visur ir nuolat. A. Jokšui pasitaikė tirti ne vieną avarijoje žuvusio žmogaus kūną, kai alkoholio kiekis jo kraujyje buvo 8-9 promilės. Vadinasi, jei ne tragiškas įvykis, žmogus su tom promilėm būtų gyvenęs sau kaip įpratęs ir nė negalvojęs apie mirtį. Turėdamas galvoje tokius faktus, ekspertas itin retai savo išvadose mirties priežastimi nurodo apsinuodijimą etilo alkoholiu. Mat lietuvaičių atsparumas degtinei, kitaip tariant - tolerancija alkoholiui, beribė. Kiekvienas žmogus individualiai reaguoja į didesnį alkoholio kiekį. Tai priklauso ir nuo organizmo, ir nuo užkandos, ir nuo nuotaikos, ir nuo daugelio kitų veiksnių -bendros visiems formulės neišvesi. Beje, ekspertas mano, kad alkotesterių parodymai visada yra didesni, nes rodo alkoholio kiekį iškvepiamame ore, o ne kraujyje. Kraujo tyrimai visada, net jei atliekami iškart, parodys mažesnį promilių skaičių, nei papūtus į alkotesterį. Todėl akivaizdu, kad kai baudos diferencijuotos pagal girtumo laipsnį, visada yra prasmė nesutikti su alkotesterio parodymais ir reikalauti kraujo tyrimo. Mažiau bus promilių, mažesnė ir bauda.