Aurelija Žutautienė
Nuo sausio 1-osios įsigaliojus Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymui, duomenys apie gyvenamąją vietą bus kaupiami Gyventojų registro tarnyboje.
Naujuose asmens dokumentuose - asmens tapatybės kortelėse bei pasuose - nebus jokių įrašų ar spaudų apie žmogaus gyvenamąją vietą. Tačiau žmonėms, kurių asmens dokumentuose šiuo metu yra įrašas apie gyvenamąją vietą, jos papildomai deklaruoti nereikės. Likusiesiems tai bus privaloma padaryti per 7 dienas.
Kaip paaiškino Migracijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos pasų skyriaus vedėja Danutė Matarevičienė, to taip pat nereikės daryti ir asmenims, kurių pasuose nėra įrašo apie gyvenamąją vietą, tačiau duomenys apie gyvenamąją vietą Vyriausybės nustatyta tvarka iki Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo įsigaliojimo dienos buvo įrašyti gyvenamosios vietos duomenų apskaitos dokumentuose (namų knygoje, buto, įrašymo kortelėse, adresų lapelyje). Šie žmonės jau bus laikomi deklaravę savo gyvenamąją vietą. Tai galioja ir užsienio valstybių piliečiams, kurių leidime nuolat gyventi šalyje yra įrašas apie jų gyvenamąją vietą, arba kurių duomenys apie gyvenamąją vietą iki minėto įstatymo įsigaliojimo dienos buvo įrašyti gyvenamosios vietos duomenų apskaitos dokumentuose.
Asmenys, nepateikę deklaravimo įstaigai gyvenamosios vietos deklaravimo duomenų, taip pat pateikę melagingus deklaravimo duomenis, užsitraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 50 litų.
Įsigaliojus Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymui, namų knygų pildyti nereikės. Tačiau, kaip pabrėžiama Vidaus reikalų ministerijos pranešime, nekilnojamojo turto įsigijimo procesui Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo įgyvendinimas įtakos neturės - įstatymas apibrėžia tik tam tikras gyvenamosios patalpos savininko teises.