Kuo kuo, tačiau vaišingumu lietuviai tikrai išsiskiria iš kitų Europos tautų. Jei laukiame svečių, stalai būtinai turi lūžti nuo valgių ir gėrimų, o ką jau kalbėti apie tokias neeilines šventes, kaip Naujųjų metų sutiktuvės!
Visiems linkėdamas smagaus pasėdėjimo prie šventinio vaišių stalo, kaunietis gydytojas neurologas Cezaris Boimas pataria tiek valgant, tiek gurkšnojant stipresnius gėrimus neprarasti saiko.
Pasak gydytojo, kai stalas nukrautas mėsos ir paukštienos, žuvies ir grybų patiekalais, mišrainėmis, padažais ir visokiausiais saldumynais, o šalia - vaišingi šeimininkai, sunku išsilaikyti nepersivalgius ir nepersigėrus, tačiau tokiu atveju gali pradėti spausti ar raižyti skrandį. Todėl prieš imant į rankas peilį ir šakutę, reikėtų išsirinkti kelis mėgstamiausius, vienas prie kito derančius patiekalus ir kitų valgių stengtis su jais nemaišyti. Turintiesiems sveikatos problemų dėl tulžies ar kepenų veiklos gydytojas pataria neįnikti į riebius, rūkytus ir keptus mėsos patiekalus. Taip pat nepatartina maišyti žuvį ar fermentinį sūrį su mėsa, žuvį su rūkytais gaminiais ir t. t. Gydytojas siūlo prieš sėdant prie vaišių stalo išgerti bent pusę stiklinės skysčio (vandens, sulčių), kad skrandis, kaip sakoma, jau būtų "paleistas į darbą", nesistengti iškart daug prisikimšti - valgyti po nedaug, kartkartėmis nuo stalo pakilti pasivaikščioti, pajudėti.
Dar didesnė problema - saiko praradimas mėgaujantis alkoholiniais gėrimais. Gydytojas Cezaris Boimas pabrėžė, jog šeimyniniuose pokyliuose nereikėtų vaikų sodinti prie bendro stalo su suaugusiaisiais - geriau mažiesiems paruošti atskirą kampelį. Nereikėtų ant vaikų stalo dėti net vaikiško šampano. Pirma, pasak gydytojo, "sintetinis" gėrimas vaikų skrandžiams yra žalingas, o antra - tokiu būdu vaikai nuo mažens pratinami prie išgertuvių. Vaikams negalima duoti ragauti alaus, vyno ar kitų alkoholinių gėrimų, nedera kelti taurių į vaikų sveikatą.
Suaugusieji per tokias šventes kažin ar apsieis be šampano ar stipresnių gėrimų. Visų pirma, pasak gydytojo, kiekvienas turėtume iš anksto nusiteikti savikontrolei - nepamiršti, kuo gresia padauginimas, tai yra apsinuodijimas alkoholiniais gėrimais. Antra - labai nesveika alkoholinius gėrimus maišyti, pavyzdžiui, degtinę užgerti alumi, po degtinės mėgautis vynu ar atvirkščiai - daug greičiau pasigersite, be to, kitą dieną kamuos kur kas prastesnė savijauta.
Jei iki pusiaunakčio vaišinotės degtine ir per Naujųjų sutiktuves išgėrėte taurę šampano, kurį laiką išvis nieko negerkite.
Trečia - gydytojas nepataria gundytis svaigiaisiais gėrimais, kurių gamintojas nėra žinomas. Mat yra tekę detoksikuoti ne vieną stiklelio mėgėją, kuriam savijauta labai pablogėjo išgėrus iš Kaliningrado srities ar iš Baltarusijos atvežtų pigesnių stipriųjų gėrimų (degtinės, brendžio). Abejotinos kokybės alkoholio geriau atsisakyti.
Tiems, kurie mėgsta daug išgerti ir sočiai pavalgyti, pats laikas tokį įprotį keisti. Mat daug geriant alkoholinių gėrimų ir daug valgant labai apkraunama kasa, kepenys, žymiai padidėja rizika susirgti ūmiu pankreatitu (kasos uždegimu). Užkąsti geriausia neriebiais maisto produktais. Patartina daugiau gerti skysčių, neatstumti puodelio kavos (ji skatina šlapimo išsiskyrimą).
Prieš keliant pilną taurelę gydytojas siūlo įvertinti savo būklę, pagalvoti, ar tai nebus ta dozė, kuri gali smarkiai pakenkti savijautai. Na, o jei pajutote, kad išpylė karštis, kad pradedate prakaituoti, darosi silpna, ima svaigti galva - sustokite, nelaukite, kol sustabdys kiti.
Gydytojas Cezaris Boimas pateikė dar vieną patarimą: tie, kurie jaučiate, jog nesugebėsite sau laiku pasakyti "stop", prieš šventes nepagailėkite dešimties litų ir vaistinėje nusipirkite bent 10 tablečių "Metadoxil". Tai šalyje registruoti italų gamybos vaistai, labai palengvinantys pagirias, nes padeda alkoholiui kepenyse greičiau suskilti. Prieš sėdant prie vaišių stalo reikėtų su vandeniu išgerti dvi, tris ar keturias tabletes (priklausomai nuo kūno sudėjimo) - tai padės apsisaugoti nuo apsinuodijimo alkoholiu. Na, o jei jau padauginote - šiltu vandeniu išsiplaukite skrandį ir vėl išgerkite dvi, tris ar keturias tabletes.
Jei alkoholiu apsinuodijusiam jūsų artimui, draugui ar kaimynui labai negera - kuo skubiau kvieskite greitąją pagalbą. Jei pageidaujate, bet kuriuo paros metu jums pasiruošusi padėti patyrusių medikų brigada iš privačios gydyklos. Tereikia paskambinti telefonu Kaune (8*27) 22 16 96 arba mobiliuoju telefonu (8*299) 2 13 05.
Na, o pats paprasčiausias ir nieko nekainuojantis patarimas - nepraraskite saiko!