Prezidentas Rolandas Paksas teigia, kad iki 2005-ųjų metų, kada bus nutraukta pirmojo Ignalinos atominės elektrinės (IAE) reaktoriaus eksploatacija, bus priimtas sprendimas dėl naujos elektrinės statybos. R.Paksas interviu Prancūzijos naujienų agentūrai AFP sakė tikintis, kad sprendimas dėl naujos elektrinės bus priimtas iki 2005-ųjų.
"Aš sakiau, sakau ir sakysiu, kad Lietuva gali likti branduoline valstybe. Asmeniškai aš esu įsitikinęs, kad tai yra įmanoma", - sakė R.Paksas.
Lietuva Europos Sąjungai (ES) yra įsipareigojusi pirmąjį atominės elektrinės reaktorių uždaryti iki 2005-ųjų, antrąjį - 2009-aisiais metais, sulaukus ES patvirtinimo dėl būtinos paramos suteikimo techniniam uždarymui bei jo pasekmėms likviduoti.
Prezidentas tikisi, kad ES padės Lietuvai pastatyti naują modernią atominę elektrinę. Per neseniai vykusį savo vizitą Briuselyje jis apie tai kalbėjęs su Europos Komisijos (EK) pirmininku Romano Prodi ir EK nariu, atsakingu už ES plėtrą Gunteriu Verheugenu (Giunteriu Ferhoigenu).
Apie šį klausimą turėtų būti kalbama per netrukus Lietuvoje vyksiantį G.Verheugeno vizitą.
"Kitais metais Lietuva taps Europos šeimos nare. Jai reikės švarios energijos. Kodėl ši energija negalėtų būti gaminama čia", - retoriškai klausė R.Paksas. Prezidento teigimu, Ignalinos AE yra geriausiai parengta tokiam projektui, nes ten jau yra reikalinga infrastruktūra. Naujos elektrinės statybos idėją remia 4500 IAE darbuotojų bei vadovybė.
Pasak IAE generalinio direktoriaus Viktoro Ševaldino, tokiu projektu dėl jau esančios infrastruktūros būtų galima sutaupyti apie 20-25 proc. kaštų, be to, dalis darbuotojų galėtų dirbti naujoje elektrinėje. "Mes galėtumėm išspręsti daugelį socialinių problemų, iškilsiančių po Ignalinos AE uždarymo", - sakė V.Ševaldinas.
Tačiau, kaip teigia Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) ekspertai, Lietuva viena nebus pajėgi pastatyti naują elektrinę. Lietuvos energetikos instituto direktorius Jurgis Vilemas AFP sakė, kad naujos elektrinės statyba yra pats brangiausias būdas pakeisti IAE. J.Vilemo teigimu, daugiau galimybių būtų, jei apie vieną bendrą projektą galvotų Latvija ir Estija, taip pat TATENA ir JAV.
Apie galimybes statyti bendrą atominę elektrinę Estijoje ir Latvijoje jau svarstyta. Estijos energijos gamintojo "Eesti Energia" valdybos pirmininkas Gunaras Okkas (Gunaras Okas) teigė, jog Estija turėtų apsvarstyti galimybę suteikti finansinę pagalbą Lietuvai, statant naują elektrinę.
Ignalinos AE veikiantys du sovietų gamybos RBMK modelio reaktoriai pasaulyje laikomi iš esmės nesaugiais, nors į jų saugos pagerinimą per pastarąjį dešimtmetį investuota 200 mln. eurų (700 mln. litų). Ignalinos jėgainė pagamina daugiau nei 75 proc. Lietuvos elektros energijos.
ES yra įsipareigojusi 2004-2006 metais Ignalinos reikmėms skirti apie 983 mln. litų - dalis šių lėšų bus skirta socialinėms reikmėms. Be to, ES patvirtino, kad parama Ignalinos uždarymui bus teikiama ir po 2006-ųjų metų.
Lietuvos Vyriausybės įsteigtame ir jau dešimtmetį kaupiamame Ignalinos atominės elektrinės (IAE) eksploatavimo nutraukimo fonde yra sukaupta dar apie 745 mln. litų (216 mln. eurų), tuo tarpu pati Lietuva iki šiol yra sukaupusi apie 160 mln. litų (46 mln. eurų).
Pagal Lietuvos Vyriausybės ir Europos Komisijos finansiniuose memorandumais dėl ES PHARE programos paramos Lietuvai patvirtintą 2002 metų Specialiosios paramos IAE uždarymo ir jo sąlygojamų priemonių energetikos sektoriuje programą PHARE į šį fondą perves dar 80 mln. eurų (276 mln. litų).
Nuo 1999 metų PHARE jau buvo skyrusi IAE uždarymo fondui 98 mln. eurų (338,1 mln. litų).