Švedai moko kariauti su narkotikais
Praėjusią savaitę patirtimi, kaip bendradarbiauti su naktiniais klubais sprendžiant narkotikų keliamas problemas, su Lietuvos policijos pareigūnais dalijosi kolegos iš "Klubų komisijos" - specialaus Stokholmo policijos padalinio, suformuoto veikti būtent naktinių klubų aplinkoje
Specialūs Lietuvos policijos pareigūnų mokymai, kaip spręsti narkotikų vartojimo ir platinimo problemas jaunimo pasilinksminimo vietose, vykdomi pirmą kartą.
"2005 metais pradėtas įgyvendinti prevencinis projektas "Pramogos be narkotikų" kompleksiškai sprendžia narkotikų platinimo ir vartojimo problemas jaunimo pasilinksminimo vietose. Šie policijos pareigūnų mokymai yra viena iš šio projekto priemonių, kuria siekiama gerinti policijos pareigūnų ir naktinių klubų bendradarbiavimą", - teigia Narkotikų kontrolės departamento prie LR Vyriausybės direktorė Audronė Astrauskienė.
"Ieškodami būdų, kaip policininkams suteikti žinių apie naujus darbo metodus, pasikvietėme kolegas iš Švedijos, kur jau ketverius metus veikia specializuota pareigūnų grupė, dirbanti jaunimo pasilinksminimo vietose. Mokymai surengti tiek kriminalinės, tiek viešosios policijos pareigūnams. Iš viso apmokyta 30 instruktorių, kurie toliau suteiks žinių dar 300 pareigūnų visoje Lietuvoje. Tikimės, kad šis vizitas prisidės prie prevencinio projekto "Pramogos be narkotikų", orientuoto į naktinių klubus, įgyvendinimo", - teigia Audrius Chmieliauskas, Lietuvos policijos mokymo centro Mokymo skyriaus viršininkas.
Naktinių klubų problemos Švedijoje
Lietuvos pareigūnus mokė detektyvas inspektorius Andresas Johansonas ir detektyvė tyrėja Ulrika Janson.
Jie pasakojo, kad į naktinius klubus Švedijoje neatsitiktinai atkreiptas išskirtinis policijos dėmesys. Švedijos pareigūnai nustatė, kad būtent naktiniuose klubuose žmonėms pasiūloma pirmą kartą pabandyti narkotikų. Populiariausias narkotikas Švedijos naktiniuose klubuose - kokainas, o 2002 metais atliktas tyrimas parodė, kad 60 proc. klubų darbuotojų yra išbandę narkotikus. Švedijos policijos pareigūnų įsitikinimu, užkietėję nusikaltėliai dažnai naudojasi klubais bendrininkams verbuoti ar kaip vietomis susitikti su nusikaltėliais. Švedijoje naktinių klubų prieigose aktuali ir šaunamųjų ginklų problema.
Iki 2002 metų Stokholme, kuris turi daugiausiai pasilinksminimo vietų Švedijoje, narkotikų problema naktiniuose klubuose nebuvo atskirai nagrinėjama. Tačiau blogėjanti situacija naktiniuose klubuose paskatino įsteigti specialų padalinį - "Klubų komisiją", - kuriam skirta užduotis kovoti su smurtu ir narkotikais klubuose.
"Klubų komisiją" sudaro dvi sekimo grupės, kurios savaitgalių naktimis ir dienomis dirba Stokholmo klubuose ir aplink juos. Keturi tyrėjai ir vyr. tyrėjas apdoroja iš šių grupių gaunamus pranešimus. Šis padalinys taip pat turi specialiai jiems paskirta prokurorą, su kuriuo bendradarbiauja, o vienas pareigūnas yra atsakingas už veiklos koordinavimą su kitais policijos padaliniais bei kitomis tarnybomis.
Tyrimai parodė, kad jaunuoliai ima vartoti sintetinius narkotikus (amfetaminą, ekstazį), nes tai greitas būdas įsilieti į diskotekos šėlsmą ir išlikti energingiems iki pat klubo uždarymo. Klubinius narkotikus vartojantys jaunuoliai mano, kad lengvi narkotikai nekelia jokio pavojaus, tačiau naujausių mokslinių tyrimų rezultatai liudija, kad ir tokie narkotikai turi ilgalaikį poveikį smegenims, o vartojami su alkoholiu, gali būti ir mirtini.
Šiuo metu Lietuvoje sintetinių narkotikų (ekstazio ir amfetamino) mada po truputėlį atslūgsta, bet ateina kokaino mada. Tai brangus narkotikas. Vilniuje "žolės" vakarui gali nusipirkti už 25 litus, o kokainas kainuoja daugiau kaip 200 litų.
"Klubų komisijos" veiklos rezultatai
2005 metais Švedijos "Klubų komisijos" pareigūnai užregistravo 724 nusikalstamas veikas, susijusias su narkotikais, atliko 443 testus tikrinant įtariamus asmenis dėl narkotikų vartojimo (70 proc. atvejų įtarimas pasiteisino), apieškojo 115 automobilių, atliko 132 kratas apartamentuose.
Lietuvoje nusikalstamos veikos, susijusios su narkotikų disponavimu naktinių klubų aplinkoje, nėra išskiriamos iš bendros statistikos apie fiksuotas nusikalstamas veikas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis. Iš viso 2005 metais, remiantis Informatikos ir ryšių departamento prie VRM pateikta statistika, Lietuvoje užfiksuota 1818 nusikalstamų veikų, susijusių su narkotikų disponavimu.
Per penkerius metus, "Klubų komisijos" teigimu, Švedijoje ypač pasikeitė policijos bendradarbiavimas su klubų apsauga. Anksčiau naktinių klubų durininkai niekada nesikreipdavo pagalbos į policijos pareigūnus (ignoruodavo problemas arba spręsdavo jas savo jėgomis), dabar būtent klubų saugos darbuotojai yra didžiausi policijos pagalbininkai. "Klubų komisijos" atstovai tikina, kad Švedijoje jie surastų būdų, kaip atimti licenciją iš klubo, piktybiškai nesprendžiančio narkotikų problemos ir nebendradarbiaujančio su policijos pareigūnais.
Lietuvoje projektas "Pramogos be narkotikų" naktiniuose klubuose ir diskotekose ypatingo susidomėjimo nesusilaukė. Projekte dalyvauja per 30 naktinių klubų - daugiausia Vilniuje. Klubų darbuotojai teigia, kad norint sugauti kvaišalų platintoją, vargo reikia įdėti daug, o naudos iš to maža. Tenka rašyti pareiškimą policijai, duoti parodymus, vėliau liudyti teisme. Sugaištame daug laiko, o po kiek laiko, žiūrėk, vėl tas pats narkotikų pardavėjas sukinėjasi klube. Tad einama lengviausiu keliu - platintoją apsaugos darbuotojai išveja į gatvę ir tuo viskas pasibaigia.
O būna ir dar kitaip. Apsaugininkai arba patys prekiauja narkotikais, arba už sutartą mokestį į klubą įleidžia narkotikų prekeivius.
Šiuo metu Lietuvos jaunimas pagal narkotikų vartojimą dar atsilieka nuo savo bendraamžių Didžiojoje Britanijoje, Danijoje, Olandijoje, Latvijoje ir kitose šalyse. 8,2 proc. Lietuvos gyventojų yra bent kartą gyvenime bandę narkotikų. 25 proc. tai padarė per uždarą pasilinksminimo vakarėlį, 17 proc. - klube ar diskotekoje, 15 proc. - kieno nors kito namuose.
"Pramogos be narkotikų" siekia, kad narkotikų vartojimas pramogų metu netaptų norma ir jauni Lietuvos žmonės mokėtų linksmintis "nepagardindami" savo emocijų narkotikais. 2005 metais pradėto įgyvendinti projekto pagrindinis tikslas - skatinti naktinius klubus įgyvendinti narkotikų vartojimo ir platinimo prevencines priemones.