Vyrijai reikia sukilti - Prancūzijoje įsigalėjo tikras matriarchatas, kai savimi pasitikinčios moterys sėdi prie vairo, o vyrai tyliai gūžiasi ant užpakalinės sėdynės.
Galbūt su tam tikra ironija prancūzų žurnalas "Elle" tarptautinės moters dienos - kovo 8-osios - proga spausdina straipsnį apie Prancūzijos vyrų padėtį, kuri, regis, niekad nebuvo tokia bloga kaip dabar.
1970 metais šis savaitinis žurnalas, atversdamas naują feminizmo istorijos puslapį, išleido revoliucinį numerį apie moterų teises. "Jos nori naujo vaidmens visuomenėje ir šeimoje", - tada rašė "Elle".
Tačiau prabėgus trims moterų kovos už lygybę dešimtmečiams žurnalas klausia, kokie dabar moterų santykiai su vyrais ir kokia apskritai dabartinė vyrų padėtis.
Atsakymas yra toks: vyrai atsidūrė tarp kūjo ir priekalo.
"Visų amžiaus grupių vyrai kenčia, - apibendrindamas savo tyrimo rezultatus rašo žurnalas. - Visuomenėje, kurioje tai, kas moteriška, laikoma teigiamu ir visa lemiančiu dalyku, jie jaučiasi pažeminti ir nuvertinti".
Vertindamas pokyčius nuo 6-ojo dešimtmečio patriarchato iki "miglotos" šiandieninės padėties žurnalas skelbia, kad "vyrų imperija žlugo".
Vyras, kaip viską sprendžianti šeimos galva, per tą laiką patyrė keletą lemtingų smūgių - pradedant 7-ojo ir 8-ojo dešimtmečio lyčių lygybės sąvoka ir baigiant 9-ojo dešimtmečio kultūrine krize, kai staiga atsirado daugybė vienas kitam prieštaraujančių vyro elgesio modelių - "auksinio berniuko" ir namų tvarkytojo, gėjaus ir Rembo.
10-ajame dešimtmetyje pagrindas po vyrų kojomis dar labiau susvyravo - nedarbas, AIDS grėsmė, stresas ir globalizacija sudavė skaudų smūgį ne tik jo libido, bet ir pakirto daugelį socialinių garantijų.
"Kilo vyriškumo krizė... nebėra modelio vyro identitetui formuotis", - rašo "Elle" ir konstatuoja, kad "Vyro nebėra".
Žurnalo tyrimo autoriai domėjosi keturiomis vyrų amžiaus grupėmis.
"Išmintingi", vedę 45-55 metų vyrai jaučia kaltę dėl vyrų dominavimo ir bijo, kad nebūtų išmesti kaip nereikalingi ir lengvai pakeičiami. Jie tenkinasi antraeiliu vaidmeniu ir beveik kapituliuoja prieš moteris, kurioms tenka dominuojantis vaidmuo.
"Perdegę" išsiskyrę vyrai, kurių amžius 35-45 metai, yra pikti, kandūs, nuolat skundžiasi ir vis daugiau laiko praleidžia namie. Jie ieško naujos moters, kuri būtų iš kitos kultūros ir sutiktų su vyro dominavimu.
"Bendradarbiaujantys" vedę 25-35 vyrai, "naujieji eunuchai", yra pasirengę atsisakyti savo vyriškumo mainais į ramų nekonfliktišką gyvenimą matriarchato šeimoje.
"Moteriški" nevedę 20-25 metų vyrai siekia išmokti ir perimti moteriškas vertybes, kad susikurtų ramų šeimos kokoną, kuriame vaidmenimis gali būti lengvai keičiamasi.
AFP-BNS