Baimindamiesi, kad darbuotojai šiemet sieks pasinaudoti jiems priklausiančiomis papildomomis atostogomis, Pramonininkų konfederacija dar kartą kreipsis į ministrą pirmininką ir Trišalę tarybą, prašydama panaikinti tai įpareigojančią nutarimo nuostatą.
Pernai balandį Vyriausybė priėmė nutarimą dėl papildomų atostogų dienų, remdamasi Darbo kodeksu. Darbdaviai siekia, kad jis būtų rekomendacinio pobūdžio.
Pramonininkai tikina, kad šis nutarimas skausmingai atsilieps daugiau kaip pusei šalies įmonių. Paskaičiuota, jog vien "Lietuvos geležinkeliams" tai kainuotų beveik 2 mln. litų, vežėjams - maždaug 2,5 mln. litų. Jis itin palies skolose skendinčius autobusų parkus, - pavyzdžiui, Vilniaus autobusų parkui papildomai prireiks 200 tūkst., Kauno - 160 tūkst. litų.
"Nutarimo nuostatos prieštarauja Europos Sąjungos teisės aktams, kad už darbą kenksmingomis arba pavojingomis sąlygomis būtų kompensuojama pinigais arba papildomomis atostogomis. Tai yra perkama darbuotojų sveikata bei neatitinka Darbo kodekso, kuris numato, jog darbdavys gali, o ne privalo paskatinti ilgą laiką įmonėje išdirbusį darbuotoją", - antradienį vykusiame Konsultaciniame posėdyje pagrindinius darbdavių argumentus išdėstė konfederacijos Verslo socialinės politikos departamento direktorė Laura Sirvydienė.
Šis klausimas prieš priimant nebuvo svarstytas Trišalėje taryboje. Todėl pramonininkai tikina, jog būtų pravartu pačių darbuotojų klausti, ar jie sutinka pasinaudoti papildomomis atostogomis, jei visus metus jų atlyginimas bus sumažintas 3 proc. Tokią sumą atskaičiavus iš atlyginimų būtų padengta suma, mokama papildomų atostogų laikotarpiui samdomiems žmonėms.
Pernai balandį priimtas nutarimas numato, kad trys kalendorinės dienos skiriamos darbuotojams, 10 metų nepertraukiamai dirbusiems toje pačioje darbovietėje. Už kiekvienų paskesnių 5 metų darbo stažą skiriama 1 kalendorinė diena.
Pagal Vyriausybės patvirtintą tvarką, 2 kalendorinės papildomų atostogų dienos skiriamos darbuotojams, dirbusiems ypatingus darbus, t. y. - tuomet, kai ne mažiau kaip pusė viso darbo laiko per metus buvo dirbta lauko sąlygomis, kelionėje, darbas buvo susijęs su važiavimais ir dėl to buvo kompensuojamos su tuo padidėjusios išlaidos.
Nutarime įtvirtinta, jog už darbą sąlygomis, neatitinkančiomis normalių darbo sąlygų, - dirbantiems darbo aplinkoje, kurioje sveikatai kenksmingų veiksnių dydžiai viršija darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų nustatytus leistinus ribinius dydžius ir kai techninėmis ar kitomis priemonėmis jų kiekio darbo aplinkoje sumažinti iki sveikatai nekenksmingų dydžių neįmanoma, - darbuotojams suteikiamos iki 5 kalendorinių dienų papildomos atostogos.
ELTA