• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prakaituojate? To galima išvengti

Sandra PUTRUNAITE

Gausus prakaitavimas, atrodo, vargina daugelį. Ir ne tik karštą vasarą, kaip būtų galima tikėtis. Ir dabar sulaukiame nerimastingų skaitytojų klausimų: "Kodėl man taip gausiai prakaituoja kojos? Gal tai kokios nors ligos požymis? Kaip sumažinti prakaitavimą? Kokia turėtų būti kasdieninė higiena? Kokias kosmetikos priemones pasirinkti?"

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl prakaituoja pėdos? Žmogaus kūne yra dviejų rūšių prakaito liaukos - ekrininės ir apokrininės. Pėdose yra ekrinininės liaukos, jos gamina skaidrų ir bekvapį prakaitą. Svarbiausia jų fiziologinė funkcija yra reguliuoti kūno (taigi ir pėdų) temperatūrą. Vyrus dažniau nei moteris vargina kojų prakaitavimas, nes pastarieji net ir karštą vasaros dieną yra priversti avėti uždarą avalynę ir mūvėti kojines. Įtampa, nervingumas, susijaudinimas stipriai padidina prakaitavimą ne tik pėdų srityje, bet ir kitose kūno vietose. Taip pat kojų prakaitavimą gali skatinti sintetinė avalynė. Kartais pernelyg stiprus prakaitavimas gali būti onkologinių plaučių, kraujo, skydliaukės ar kitų ligų simptomas.

REKLAMA

Kaip galima išvengti nemalonaus kojų prakaito kvapo? Visų pirma reikėtų laikytis asmeninės higienos: plauti šiltame vandenyje, naudoti muilą, po to nusišluostyti švelniu rankšluosčiu. Reikėtų kasdien naudoti vėsinamuosius pėdų purškiklius, specialius pabarstus, dezodorantus. Jie gaivina ir saugo kojas nuo prakaitavimo bei blogo kvapo. Naudokite specialius kremus, akmenis ar dezodorantus. Naudingi ir antiperspirantai, kurie stabdo kojų prakaitavimą. Kojinės turėtų būti tik medvilninės ar pusvilnonės, o avalynė - natūralios odos ir pralaidi orui (jokiu būdu ne sintetinė!). Kojines būtina keisti kiekvieną dieną.

REKLAMA
REKLAMA

Yra be galo daug liaudies medicinos receptų, kaip šalinti nemalonų kojų kvapą. Štai keletas jų:

1. Rekomenduojama bent 15 minučių kojas mirkyti vėsiame vandenyje su valgomąja ar jūros druska. Naudinga įlašinti mėtų, arbatmedžio ir alavijo aliejaus.

2. Kavamale sumaltos ąžuolo žievės milteliai persijojami ir jais pudruojamos pėdos prieš aunantis batus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

3. 2 valgomieji šaukštai baltojo gluosnio žievės užpilami 2 stiklinėmis vandens, 20 minučių pavirinama, perkošiama ir supilama į vonelę. Rekomenduojama mirkyti kojas bent 15 minučių.

4. Sumaišoma po 20 g ąžuolo žievės bei avižų šiaudų ir 10 g alksnių kankorėžiukų, užpilama 1 litru karšto vandens, 30 minučių pavirinama, 10 minučių palaukiama, perkošiama ir papildoma virintu vandeniu iki pradinio kiekio. Mirkoma taip pat apie 15 minučių.

REKLAMA

5. 50-100 g ąžuolo žievės litre vandens virinama 20-30 minučių, palaukiama, kol atvės, tada mirkomos kojos.

Lietuvoje sparčiai populiarėja natūrali apsaugos priemonė nuo nemalonaus prakaito kvapo - dezodoruojamieji mineralai. Tai gamtos produktas. Tolimuosiuose Rytuose, Tailande, kur randami mineralų klodai, žmonės nuo senų senovės mineralus naudojo kaip dezodorantą, kad kūno kvapas būtų gaivus. Kaip juos naudoti? Sudrėkinę mineralą, paprasčiausiai patepkite juo švariai nuplautas labiausiai prakaituojančias kūno vietas. Dezodoruojamasis mineralas ant odos paviršiaus palieka nematomą ir nejuntamą apsauginį sluoksnį, kuris stabdo prakaito kvapą sukeliančių bakterijų atsiradimą.

REKLAMA

Norint išvengti gausaus prakaitavimo, reikėtų laikytis asmeninės higienos ir mitybos rekomendacijų:

• kelis kartus per dieną praustis po vėsiu dušu (šiltas vanduo skatina dar gausesnį prakaitavimą);

• kuo daugiau gerti mineralinio vandens, žaliosios arbatos; • vengti kavos, gėrimų su kofeinu - jie skatina skysčių išsiskyrimą;

• vengti riebaus, aštraus maisto, stipraus alkoholio, nes nuo jų prakaitas tampa nemalonaus kvapo;

• daugiau valgyti vaisių, daržovių, žuvies.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų