Giedra AKAVICKIENĖ
Telšių rajono teisėsaugininkai tiria nusikaltimą žmogaus laisvei. 46 metų Ryškėnų seniūnijos Rubežaičių kaimo gyventojas Aloyzas Žalimas įtariamas gana ilgai kalinęs samdinę triušių būdoje.
Jeigu ne anonimo skambutis, 62 metų Vanda Jakavičienė galbūt toliau leistų dienas triušių būdoje. Gavę žinią, Ryškėnų seniūnas Benediktas Šniaukas ir socialinio darbo organizatorė Danutė Lečkauskienė išvyko į Rubežaičius patikrinti informacijos.
Nelauktus svečius pasitikę Elena ir Aloyzas Žalimai, nors ir nenoromis nuvedė pas samdinę. Iš tikrųjų griūvančioje pašiūrėje rasta užrakinta V.Jakavičienė. Iškvietus policininką, tą pačią dieną įkalintoji buvo išlaisvinta. Moteris buvo apžiūrėta Telšių medikų ir paguldyta į Varnių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę. Kaip sakė gydytoja Lilijana Vaišvilienė, pacientės būklė gerėja. Morališkai sužlugdyta moteris labiausiai bijanti, kad nebūtų sugrąžinta atgal į būdą, tapusią jos kalėjimu.
Atrodo, kad "privatus kalėjimas" bus uždarytas. Jau pradėtas ikiteisminis tyrimas. A.Žalimas apklaustas kaip įtariamasis ir dėl neteisėto laisvės atėmimo ir paleistas.
Beje, jeigu baudžiamoji byla pasieks teismą ir bus įrodyta kaltė, A. Žalimo laukia, galima sakyti, simbolinė bausmė. Baudžiamojo kodekso 146 str. 1 d. numato, kad tas, kas neteisėtai atėmė žmogui laisvę, jeigu nebuvo žmogaus pagrobimo kaip įkaito požymių, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 3 metų. Tas, kas padarė šio straipsnio 1 dalyje numatytą veiką panaudodamas smurtą arba sukeldamas pavojų nukentėjusio asmens gyvybei ar sveikatai, arba laikydamas nukentėjusį asmenį nelaisvėje ilgiau nei 48 valandas, baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki 4 metų.
A.Žalimo teigimu, neturėjusią kur prisiglausti tolimą giminaitę priėmė iš gailesčio. Gadūnavo miestelyje po vyro mirties V.Jakavičienė pardavė paveldėtą namą, o pinigus, reikia suprasti, išleido vėjais. Nebeturėjusią nei stogo virš galvos, nei pinigų moterį apsiėmė globoti Žalimai, išrūpino tremtinės pensiją (700 litų), kurią, atrodo, patys ir pasiimdavo. Tiesa, badu nemarino, per dieną duodavo į konservų dėžutę įpilto viralo. Samdinei atiduodavo nebereikalingus savo skudurus.
Vėjo perpučiama iš lentų sukalta būda, kad nebūtų šalta, viduje išklota celofanais, ant žemės pamesta skudurų ir sofos-lovos dalis. Kai nebūdavo darbo, užrakinta samdinė dienas leisdavo šalia triušių narvo. Maždaug 6 kvadratinių metrų pločio patalpoje nėra nei krosnies, nei elektros, nei langų.
Nuo 2006-ųjų pas Žalimus gyvenusi V.Jakavičienė skundėsi, kad dirbo kaip arklys ir neturėjo laisvės. Jokių užtarėjų moteris neturi. Sutrikusio intelekto dukra vaikystėje buvo išsiųsta į specialiąją mokyklą Akmenės rajone. Valdiškuose namuose užaugusi mergaitė nebendrauja su motina.
Nežmoniško elgesio su samdiniais istorijų kaime ne viena. Dažniausiai kalti velnio lašai - dėl stiklelio žmonės puvelčiui parduoda namus, žemę ir eina per žmones, kol pakliūva į godžių žemvaldžių rankas.
----- Triušių būda baisesnė už tikrą kalėjimą: nėra nei langų, nei elektros, nei krosnies.
Šalia triušių narvo, kaip įtariama, buvo įkalinta samdinė.