• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pradėti iš naujo - niekada nevėlu

Irena ZUBRICKIENĖ

- Aš savo kailiu patyriau, ką reiškia išėjusiam iš "zonos" ieškotis darbo - tai tas pats, kaip iš anksto susiplanuoti smūgį galva į sieną, - ironiškai kalbėjo Marijampolės pataisos namuose (PN) bausmę atliekantis Vytas R. (28 m.). - Todėl man įdomu, ką apie tai šneka psichologai. Apskritai pasiklausyti žmogaus iš laisvės, kai čia sėdi daugiau nei trejus metus, man yra ne tik smalsu, bet ir naudinga.

REKLAMA
REKLAMA

Nori keisti "profesiją"

Vytas nebuvo linkęs pasakoti, už kokius darbelius pateko į "zoną" (esą ne to čia susitikta). Vyras tik užsiminė, kad jam "čia" liko dar daugiau nei jau atsėdėta. Anot nuteistojo, pirmoji problema, kurią jis sutiks išėjęs į laisvę, bus bedarbystės problema. Tai jis jau patyręs ir anksčiau, kai atlikdavo bausmę ir užverdavo "zonos" vartus. O kai nėra darbo, iki naujo nusikaltimo, Vyto žodžiais, - tik pusmetrinis žingsnis.

REKLAMA

- Paties biografija - pats didžiausias kompleksas, stabdantis vakarykštį nuteistąjį pradėti darbo paieškas, - pripažino Vytas. - Darbdaviai nenori įsileisti, nes nepasitiki, aplinkiniais keliais aiškinasi, už ką sėdėjęs, ir panašiai. Aš drąsiai galiu teigti, kad nuteistieji - visuomenės atstumtieji. Nors daug kalbama apie visokias integracijas ir adaptacijas, realioje kasdienybėje yra kitaip.

REKLAMA
REKLAMA

Štai tokia kategoriška gyvenimo samprata ir karti asmeninė patirtis paskatino Vytą, jo teigimu, galvojantį apie ateitį, užsukti į vienos dienos mokymus "zonoje", kai atvyko dvi specialistės. Buvo skelbta, kad bus konsultuojama darbo paieškos, įsidarbinimo klausimais. Vytui, svajojančiam pakeisti buvusią - nusikaltėlio - profesiją, aktualu, ką nežinomo gali patarti specialistai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Likau labai patenkintas ir tikrai galiu pasakyti, kad laiką praleidau ne veltui, - po dienos mokymų kalbėjo Vytas. - Pabendravęs su žmonėmis iš laisvės tik dar labiau įsitikinau, kad mes čia, "zonoje", akmenėjam - stovime vietoje tarsi užrūdiję. Bet kokia informacija iš laisvės mums yra kaip gaivaus oro gurkšnis, suteikiantis jėgų laukti rytdienos.

REKLAMA

Anot Vyto, atvykusios viešnios bendravo su nuteistaisiais be jokio išankstinio nusiteikimo - kaip lygios su lygiais. To vakarykščiai nuteistieji pasigenda išėję į laisvę ir pravėrę ieškomų darbdavių duris. Vytui patiko klausytis psichologės patarimų, kaip kalbėti tikintis darbo, kaip save pristatyti, kad vėliau nebūtum laikomas melagiu, kaip reaguoti į neigiamą atsakymą. Vyras (jam pritarė ir kiti nuteistieji) tik gailėjosi, kad toks pokalbis buvo per trumpas (vyko penkias valandas) - esą galėtų būti ir dažniau.

REKLAMA

Ranką ištiesė kauniečiai

Psichologės, kurias gyrė Vytas ir kiti nuteistieji, yra Kauno darbo rinkos mokymo ir konsultavimo tarnybos darbuotojos. (Marijampolės apskrityje tokios tarnybos kol kas nėra.) Ši tarnyba ir Marijampolės PN praėjusių metų gegužę pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Anot šią veiklą Marijampolės PN organizuojančio PN Socialinės reabilitacijos skyriaus viršininko Kęstučio Liaudansko, analogiškos programos, padedančios bedarbiams adaptuotis darbo rinkoje, vykdomos ir laisvėje. Konsultuotis atvyksta iš darbo biržų atsiųsti asmenys. Kadangi dauguma nuteistųjų, išėjusių į laisvę, irgi registruojasi darbo biržose, tikslinga veiklą pradėti dar jiems būnant įkalinimo įstaigoje. Trylika metų "zonoje" dirbantis K. Liaudanskas tokios organizavimo patirties jau turi: Darbo rinkos mokymo ir konsultavimo tarnybos psichologai nuo 2000-ųjų gruodžio būdavo dažni svečiai ankstesnėje K. Liaudansko darbovietėje - Pravieniškių gydymo kolonijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į Marijampolės PN kauniečiai specialistai, vykdydami pasirašytą sutartį, atvyksta vieną kartą per ketvirtį. Tądien, kai už grotų lankėmės kartu su jais, pas nuteistuosius buvo atvykusios psichologės Inga Abramavičienė ir Deimantė Unikaitė. Konsultantės teigė jau pripratusios bendrauti su nuteistaisiais - kiek neramu buvę tik pirmąjį kartą. Diskusijos forma organizuotame renginyje, kuris truko penkias valandas, dalyvavo 22 nuteistieji. Anot K. Liaudansko, klausytojai parenkami pagal jų pačių norą - pirmumas suteikiamas tiems, kurie netrukus užvers "zonos" vartus, nes jie labiausiai kamuojami nerimo apie būsimą gyvenimą laisvėje. Į pirmąjį užsiėmimą (prieš metus) nuteistieji rinkosi labiau vedami smalsumo - galbūt "etatiniai" renginių lankytojai, kurie nepraleidžia progos paįvairinti pilką kasdienybę "zonoje". Vėliau norinčiųjų susitikti su specialistais padaugėjo (net susidarė konkurencija), nes konsultuotieji nuteistieji greitai paskleidė patirtus įspūdžius. Per metus kauniečiai konsultantai bendravo su bemaž šimtu Marijampolėje bausmę atliekančių nuteistųjų, rimčiau planuojančių savo ateitį. (Palyginimui: per tą patį laikotarpį į laisvę išėjo apie 500 vyrų.)

REKLAMA

Nelinkę pigiai "parsiduoti"

Kaip sakė psichologės I. Abramavičienė ir D. Unikaitė, jos yra gavusios buvusių nuteistųjų laiškų, liudijančių, kad jų ankstesnės konsultacijos ir mokymai klausytojams buvo naudingi. Specialistės užsiėmimuose kalba apie atsakomybės jausmą (patiems rūpintis savo šeima ir savimi), kurį turi įsisąmoninti darbo ieškantys asmenys (ypač turintieji nusikalstamos patirties). Jos Marijampolėje kiek stebėjosi klausytojų nuomonėmis, esą "visi darbdaviai - melagiai, apgavikai", "dirbti už 500 litų per mėnesį neverta" ir panašiai. Anot psichologių, klausytojai iki tol nebuvo mokyti, pavyzdžiui, prisistatyti darbdaviui, bendrauti su juo be neigiamos nuostatos. Juk svarbu nugalėti savyje pyktį, agresiją. Galų gale dauguma nuteistųjų nemoka užpildyti būtiniausių dokumentų, reikalingų ieškant darbo, nesugeba pateikti savo gyvenimo aprašymo. To ir moko į "zoną" atvykstantys tarnybos darbuotojai. Pastarajame užsiėmime nuteistiesiems, pačių teigimu, bene įdomiausia buvo klausytis apie reikšmingą gestų kalbą.

REKLAMA

- Jeigu šie organizuojami mokymai padės spręsti asmenų, sugrįžusių į laisvę, socialinės ir psichologinės reabilitacijos problemas, galėsime sakyti, kad mūsų pastangos pasiekia tikslą, - sakė optimistiškai nusiteikęs K. Liaudanskas. - Juk daliai nuteistųjų grįžti į laisvę nėra lengva: nutrūkę ryšiai su šeima, nežinia, nuo ko pradėti, dideli pokyčiai laisvėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Letos KAULINIENĖS nuotr.:

- Psichologės Inga ir Deimantė linkusios manyti, kad į jų mokymus ateina tie nuteistieji, kurie rimtai mąsto apie ateitį

Nuotraukos iš Marijampolės PN archyvo:

- Prieš metus Marijampolės PN ir Kauno darbo rinkos mokymo ir konsultavimo tarnybos vadovai pasirašė bendradarbiavimo sutartį (nuotrauka 07)

- Nuteistieji norėtų ilgesnių ir dažnesnių susitikimų su atvykstančiais lektoriais (nuotraukos 05 ir 06)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų