Žinome, kas tapo rezultatyviausiais Europos futbolo čempionato futbolininkais. Žinome, kad M. Barošas įmušė penkis įvarčius, o W. Rooney ir R. Van Nistelrooijus po keturis. Čempionato internetiniame puslapyje net galima surasti informaciją, kiek įvarčių buvo įmušta kuria kūno vieta. Aš taip pat sugalvojau atlikti kai kuriuos paskaičiavimus bei pasidalinti rezultatais su skaitytojais.
Visų pirma man rūpėjo, kurių pozicijų žaidėjai kiek įvarčių įmušė. Ar puolėjai patvirtino, jog būtent jie yra pagrindinė grėsmė varžovų vartams? Nors po pirmųjų čempionato dienų buvo galima abejoti, bendras rezultatas vis tik sako, jog taip – puolėjai savo padarė. Iš viso buvo pelnyti 77 įvarčiai. Puolėjų sąskaitoje – 47. Saugai pridėjo 25, o gynėjai šį kartą - tik 3. Tiesa, tarp trijų gynėjų įmuštų įvarčių yra ir vienas svarbiausių čempionate. Tai T. Dellaso vinis į čekų karstą pusfinalyje. Dar du įvarčius gynėjai įsimušė į savo vartus. Įdomu tai, kad kai kurios sėkmingai pasirodžiusios ekipos išskirtinių snaiperių neturėjo. Iš 8 portugalų įvarčių pusę pelnė saugai (net jei prie puolėjų priskirsime C. Ronaldo).
Dauguma įvarčių buvo pelnyti antruosiuose kėlinyje – net 45. Pirmuosiuose buvo įmušti 29. Dar trys – per pratęsimą. Čekai net 8 iš dešimties savo įvarčių pelnė antrame kėlinyje (M. Barošas visus penkis). Finale žaidusios ekipos taip pat dažniau pasižymėjo po pertraukos. Penkios ekipos – Rusija, Šveicarija, Bulgarija, Vokietija ir Latvija – savo įvarčius pelnė vien pirmajame kėlinyje. Matėme, koks likimas jas ištiko…
Brandaus amžiaus futbolininkai įrodė, kad jie pavojingiausi varžovams. Net 41 įvartį pelnė žaidėjai turintys nuo 26 iki 30 m. Tiesa, vienam iš jų, Z. Zidanui, čempionatui vykstant suėjo 31 m. Vis tik pasižymėjo prancūzas dar būdamas trisdešimtmečiu. 21-25 m. futbolininkai pasižymėjo 18 kartų. Kaip tik į šią kategoriją patenka M. Barošas. 9 įvarčius pridėjo veteranai (31 m. ir daugiau). Nesnaudė ir dar visai žali jaunuoliai. Futbolininkai, neturintys 20 m., pelnė 7 įvarčius (keturis iš jų – W. Rooney).
Jei spręsime pagal turnyre pelnytų įvarčių skaičių, stipriausią nacionalinį čempionatą šiuo metu turi anglai. Praėjusį sezoną Anglijoje rungtyniavę futbolininkai pelnė net 28 įvarčius. Visi trys rezultatyviausi čempionato žaidėjai taip pat priklauso šiai lygai. Dvigubai atsiliko Italijos klubų atstovai – 14 įvarčių. “Vokiečiai” įmušė 10 įvarčius. Visišką fiasko patyrė “ispanai”. Vienos stipriausių lygų atstovai pasižymėjo tik 4 kartus (3 kartus – Z. Zidanas). Pagal šį rodiklį jiems nenusileido “olandai”. Šeimininkų portugalų klubams atstovaujantys futbolininkai pelnė tik 3 įvarčius.
“Liverpool” komandos savininkai gali džiaugtis. Jų futbolininkai čempionate pasižymėjo net 8 kartus. Prie penkių M. Barošo įvarčių po vieną pridėjo M. Owenas, S. Gerardas ir V. Šmiceras. “Manchester United” žaidėjai pelnė 7 įvarčius. 5 kartus pasižymėjo “Milan”, 4 – “Chelsea” ir “Everton” atstovai. Žvaigždžių pilnas “Real” šioje skiltyje visai nefigūruotų, jei ne Z. Zidanas. Iš viso legionieriai pelnė 48 įvarčius, o vietiniai klubų futbolininkai 26 (neskaičiuojant įvarčių į savus vartus).
Pabaigai pateiksiu keisčiausią savo paskaičiavimą. Kiek įvarčių pelnė ilgaplaukiai ir kiek plikiai? Žinoma, čia skaičiavimai sudėtingesni, nes viskas priklauso nuo subjektyvaus plaukų ilgio įvertinimo. Be to, pvz. Z. Zidanas du savo įvarčius įmušė turėdamas šiek tiek plaukų, o trečiąjį – visai plikas. Ispanų puolėjas F. Torresas turnyro metu apskritai “persikvalifikavo” iš ilgaplaukių į plikius. Tiesa, nei viena iš šukuosenų įmušti įvartį jam nepadėjo. Taigi, mano subjektyviais paskaičiavimais ilgaplaukiai įmušė 16 įvarčių ir aplenkė plikius, kurie pasižymėjo 12 kartų. Pažiūrėsim, kaip tai atsilieps futbolininkų šukuosenoms ateinantį sezoną. Plikiai bet kuriuo atveju neturėtų nusiminti. Per artimiausią rimtą krepšinio turnyrą jų atstovai atsigriebs su kaupu.