• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Savaitė smarkių bombardavimų paliko dramatiškus karo pėdsakus Bagdade ir kol kas neatrodo, kad atakų išvarginti Irako sostinės gyventojai džiugiai sutiks amerikiečių ir britų pajėgas, jei joms vis dėlto pavyks užimti miestą.

REKLAMA
REKLAMA

Nors miestiečiai mėgina gyventi savo įprastą gyvenimą - sprogimų nuniokotomis gatvėmis važinėja mašinos, kiekvieną dieną bent kelioms valandoms atidaromos nedidelės krautuvėlės, o vaikai trumpam išleidžiami kaimynystėje pažaisti futbolą, akivaizdu, kad koalicijos pajėgų čia laukia įnirtingas pasipriešinimas.

REKLAMA

Nuo kovo 20 dienos, kai prasidėjo karo operacija "Irako laisvė" ("Iraqi Freedom"), amerikiečių ir britų pajėgos mėgina sunaikinti ketvirtį amžiaus trunkančio Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) režimo viešpatavimo simbolius Bagdade, kuriame gyvena per 5 mln. žmonių.

Pirmosiomis karinės kampanijos dienomis koalicijos pajėgos raketomis ir bombomis atakavo ant Tigro upės krantų esantį milžinišką Respublikos rūmų kompleksą.

REKLAMA
REKLAMA

Kitais tikslių oro atakų taikiniais Bagdade buvo pasirinkti pastatai, kuriuose įsikūrusios saugumo tarnybos, oro pajėgų ir elitinės Respublikos gvardijos štabai.

Sienose žiojinčios skylės, sugriauti stogai ir šrapnelio išvarpyti pastatų fasadai dar ilgai primins JAV karo mašinos galią.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Virtinė atakų buvo surengta ir prieš pietinėse miesto prieigose esančią didelę karinę bazę "Al-Rasheed", po kurių joje liko angarų griuvėsiai ir kelios apdegusios mašinos.

Tačiau pirmasis koalicijos pajėgų mėginimas "nukirsti galvą" Irako vadovybei pirmą karinės kampanijos naktį surengus įnirtingą Bagdado apšaudymą buvo nesėkmingas, nes Saddamas Husseinas ir jo artimiausi bendražygiai per ją nenukentėjo.

REKLAMA

Po šios atakos Saddamas Husseinas nepraleido progos per valstybinę televiziją kreiptis į tautą, kad parodytų, jog net galingiausia pasaulio armija negali jo įveikti, ir paragintų irakiečius įnirtingai priešintis "įsiveržėliams".

Ši kalba buvo skirta visiems irakiečiams - šalies kariuomenei, genčių klanams ir kiekvienam eiliniam piliečiui, žinančiam, kaip naudotis šautuvu.

REKLAMA

Televizija, kuri yra bene svarbiausias Bagdado režimo propagandos įrankis, taip pat buvo atakuota koalicijos karo lėktuvų. Trečiadienį iš Irako sostinės centre esančio valstybinės televizijos pastato ilgai virto juodi dūmų kamuoliai po naktį surengto oro antskrydžio.

Atakuotas televizijos centras yra netoli Informacijos ministerijos, kuri griežtai kontroliuoja visas šalies žiniasklaidos priemones ir valdo grėsmingą režimo propagandos mašiną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis antskrydis buvo surengtas praėjus dienai po to, kai valstybinis transliuotojas parodė šiurpius amerikiečių karo belaisvių ir žuvusiųjų vaizdus drauge su Bagdado režimo pareiškimais, kad Saddamas Husseinas visiškai kontroliuoja padėtį šalyje.

Trečiadienį mažiausiai 14 žmonių žuvo ir dar maždaug 30 buvo sužeisti, kai dvi raketos pataikė į gyvenamąjį rajoną šiaurinėje Bagdado dalyje. Įvykio vietoje artimųjų netekusių žmonių raudas nustelbė pasipiktinusių gyventojų skanduojamas reikalavimas "keršyti".

REKLAMA

"Jie sako, jog taikosi tik į karinius taikinius, ir tada mėto bombas ant mūsų moterų ir vaikų", - šaukė Ali Sami (Alis Samis) iš Saddamo Husseino partijos "Baath".

"Aukojame mūsų kraują ir sielas už Saddamą Husseiną", - skandavo susirinkusieji.

Civilių karinės kampanijos aukų skaičius sparčiai auga ir kiekvieno nekalto žmogaus žūtis dar apsunkina JAV ir Britanijos pastangas įtikinti skeptikus, kad karas Irake vyksta pačių irakiečių labui.

REKLAMA

Tikslų aukų skaičių sunku nustatyti, tačiau Irako pareigūnai teigia, kad per pirmąsias septynias karinio konflikto dienas žuvo daugiau kaip 350 irakiečių.

Bagdado bombardavimas ir žūtys daugiau ar mažiau atsigręžė prieš amerikiečius, nes tai leido miesto gyventojams trumpam pamiršti tą geležinį kumštį, kuriuo Saddamo Husseino režimas valdo šalį, agentūros AFP žurnalistams sakė dešimtys miestiečių.

Pasak jų, skurdo ir etninių konfliktų tarp musulmonų šiitų ir sunitų nuvargintoje šalyje vėl atbunda patriotizmo jausmai.

AFP-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų