Kėdainiškis Raimondas K., vėlų balandžio 23-iosios vakarą atvykęs automobiliu "VW Jetta" į Pašušvio kaimą, iš žaidimų aikštelės paėmė ten buvusias mergaites - šešiolikmetę Svajonę B., jos pusseseres aštuonerių metų Viktoriją bei trylikametę Aureliją, dvynukes Ievą bei Eglę ir išsivežė jas į Krakes, kaip vėliau paaiškėjo, pas savo pažįstamą. Grįžtant iš Krakių, Raimondo K. vairuojama mašina, vežusi penkias nepilnametes moksleives, nuvažiavo nuo kelio ir atsitrenkė į betoninę vandens perlaidą. Šešiolikmetė Svajonė žuvo, o vairuotojas ir kitos nepilnametės buvo sunkiai sužalotos.
Aplinkybės aiškėja sunkiai
Po avarijos praėjo nemažai laiko. Jaunimas, važiavęs mašina, pradeda pamažu atsigauti, tačiau avarijos priežastys tebėra miglotos. Žuvusios Svajonės, buvusios Krakių mokyklos moksleivės, tėtis ir kitų sužalotų mergaičių artimieji sako, jog nedaug ką žino apie bylos eigą, nes 28 metų vairuotojas pats buvo sunkiai sužeistas, todėl nesant galimybių jį apklausti, bylos tyrimas vyksta sunkiai.
Visos automobilio keleivės tebėra gydomos ir kaip viskas buvo, atsimena sunkiai. Apie dukters būklę, ką ji prisimena, teiravomės trylikametės Aurelijos mamos. Moteris pasakojo, jog mergaitėms tą vakarą būnant žaidimų aikštelėje, paskambino Svajonės draugė Jurgita iš Krakių ir kvietė atvažiuoti. Pas Jurgitos vyrą buvo atvykęs Raimondas K. iš Kėdainių, su kuriuo jis kartu važinėja dirbti į Kauną. Svajonė Raimondą pažinojo ir su juo susirašinėdavo žinutėmis. To vakaro žinutės Krakėse esantiems pažįstamiems vėliau buvo rastos žuvusios Svajonės mobiliajame telefone.
Jaunimas šventė be suaugusiųjų
Kaip pasakojo Aurelijos mama, tą vakarą Pašušvyje buvo švenčiamas jos brolio gimtadienis. Po vakarienės visos mergaitės išėjo žaisti su kamuoliu. Pasak Aurelijos mamos, dabar jau aiškėja, kodėl ne tik Svajonė, bet ir kitos, už ją jaunesnės mergaitės sėdo į Raimondo mašiną. Jaunimas nutarė, jog jeigu kurį laiką ir dings iš žaidimų aikštelės, net jei nuvažiuos į Krakes, tėvai jų nepasiges. Pasigesti buvo galima tik tuo atveju, jei kuri nors mergaitė būtų nesėdusi į Raimondo automobilį ir grįžusi namo. Tuomet suaugusieji būtų pasigedę kitų.
Keisčiausia, pasak Aurelijos mamos, yra tai, kad duktė visiškai neprisimena, į kieno namus Krakėse jos buvo nuvežtos. Atsimena tik, jog mašina buvo apvirtusi, ją kažkas judino ir klausė pavardės. Tai buvo žmonės, kurie po avarijos pamatė apvirtusį automobilį. Jie iškvietė greitąją pagalbą ir paskambino tėvams, bet Svajonei jau niekas padėti nebegalėjo.
- Policijos tyrėjas sakė, jog vairuotojo būklė tebėra labai sunki, tai mes dabar apie bylą ir negalvojame. Mums dabar labiausiai vaikų sveikata rūpi. Aurelija negali vaikščioti. Septyniolika varžtų kojoje sukalta. Ramentus nupirkome - gal žengs kokį žingsnelį. Dabar jinai Panemunės sanatorijoje. Viktorijos būklė irgi labai sunki. Galva buvo sužalota, kelis kartus operavo. Vos žodelį kitą pasako, - guodėsi moteris.
Užuojautos nesulaukė
Žuvusios Svajonės tėtis ir Aurelijos mama stebisi, jog mergaitės laidotuvėse iš Raimondo K. artimųjų niekas nedalyvavo. Iš jų nesulaukta jokios užuojautos, nors Raimondas elgėsi neatsakingai - jam buvo nustatytas girtumas. Po avarijos nė karto su Raimondo artimaisiais neteko susitikti. Į Svajonės laidotuves neatėjo ir jos vaikystės draugė Jurgita, pas kurią tą vakarą ir buvo atvežtos nepilnametės, paimtos iš kiemo.
Jurgitą suradome Pašušvyje, laukuose renkančią akmenis.
- Kai tą vakarą Raimondas atvažiavo pas mus, jie su Svajone susiskambino mobiliuoju telefonu. Jis pasakė, jog atvažiuos jos paimti ir atsiveš į Krakes. Į Pašušvį paimti Svajonės važiavau ir aš. Kodėl Svajonė pasikvietė į mašiną drauges, negaliu pasakyti, - pasakojo Jurgita - Niekas jų jėga į mašiną neįsodino.
Pasak Jurgitos, pas ją Krakėse niekas negėrė, bet ji pastebėjo, jog Raimondas buvo gėręs anksčiau, iš ryto. Kiek pabuvęs pas Jurgitą, jaunimas susiruošė atgal į Pašušvį. Prie vairo sėdo Raimondas.
Jurgita sako, jog išleidusi kompaniją, po kiek laiko paskambino į mobilųjį telefoną. Raimondas pasakęs, jog tuoj grįš. Po kiek laiko jau neatsiliepė nei Raimondas, nei Svajonė. Tuo metu Jurgita dar nežinojo, jog įvyko avarija ir kad draugė jau negyva.
Paklausta, kodėl neatėjo į laidotuves, moteris sakė, jog tikrai ne iš baimės pamatyti Svajonės artimuosius. Ten eiti neleidusi sąžinė, nors ji ir nėra tiesioginė avarijos kaltininkė. Jurgita sako, jog Raimondas, sužinojęs, kad Svajonė žuvo, patyrė šoką ir neatsigauna iki šiol.
Gali nelikti ką bausti
Apie bylos eigą pasiteiravome Kėdainių policijos komisariato eismo priežiūros poskyrio tyrėjo V. Balčaičio. Pareigūnas sakė, jog vairuotojo būklė labai sunki, kurį laiką jis buvo ištiktas komos, todėl iki šiol jo apklausti nebuvo įmanoma. Gydytojų prognozės dėl vairuotojo sveikatos liūdnos. Pareigūnas neslėpė, jog šioje byloje gali atsitikti ir taip, jog nebus ką apkaltinti, jei vairuotojas liks visiškas invalidas.
Kaip užkirsti kelią nelaimėms
Teisėsaugininkams ši avarija - kaip ir daugelis kitų, kuriose neblaivūs vairuotojai susižaloja arba žūva patys, užmuša kitus. Tokių nelaimių vis gausėja. Štai sekmadienio popietę prie Šakių ir Jurbarko rajonų ribos automobilis "VW Passat" susidūrė su vilkiku "Scania" Į "Scania" dar trenkėsi iš paskos važiavęs vilkikas MAN. Po smūgio "Scania" vertėsi nuo šlaito. "Scania" vairuotojas Aleksandras Kononenka buvo sužalotas, tačiau liko gyvas, o štai lengvuoju automobiliu važiavę trys vyrai žuvo vietoje. Įtariama, kad lengvojo automobilio vairuotojas Vytautas Petrauskas buvo išgėręs.
Kasmet apie 600 avarijų įvyksta dėl girtų vairuotojų kaltės. Dėl tokių nelaimių susirūpinę saugumo specialistai tarėsi, ką daryti, kaip sutramdyti girtus vairuotojus. Nors ir dabar baudos gana didelės, tačiau per metus policijos pareigūnai sulaiko beveik 25 000 girtųjų prie vairo. Net 5 000 jų neturi vairuotojo pažymėjimo. Todėl Susisiekimo ministerija siūlo įstatymų pataisas, kurios sugriežtintų bausmes neblaiviems vairuotojams. Keičiamuose Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) straipsniuose numatoma vairuotojams, kuriems nustatomas lengvas girtumo laipsnis (nuo 0,41 iki 1,5 promilės), skirti ir piniginę baudą, ir kartu atimti teisę vairuoti transporto priemonę. Tokiu atveju vairuotojui tektų sumokėti nuo 1 000 iki 1 500 litų baudą bei būtų atimta teisė vairuoti automobilį nuo pusės iki vienerių metų. Dabartiniame kodekse numatyta atimti teises vairuoti automobilį, kai vairuotojui nustatomas vidutinis arba sunkus girtumas.
Siūloma griežtinti ir neblaiviems keleivinių bei krovininių automobilių vairuotojams. Už tokius prasižengimus gali būti skiriama bauda nuo 3 000 iki 5 000 litų su teisės vairuoti transporto priemonę atėmimu nuo 3 iki 5 metų.
Girtieji prie vairo - ne tik Lietuvos problema. Štai mūsų kaimynai latviai ruošia įstatymus, pagal kuriuos net bus konfiskuojamos girtų vairuotojų mašinos.