• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Albertas ONIŪNAS

Prieš savaitę Plungėje, laikraščio "Plungės žinios" redakcijoje, buvo užpultas ir stipriai sumuštas šio laikraščio redaktorius Žydrūnas Pilitauskas (31 m.). Anksčiau nusikaltėliai jau tris kartus kėsinosi į šio piliečio turtą. Pats Ž. Pilitauskas, duodamas interviu žiniasklaidai, užsiminė, kad dėl įvykio gali būti kalti konkurentai, mat Plungėje kova dėl skaitytojų vyksta tarp penkių laikraščių. Šią versiją aktyviai palaikė Seimo narys liberalas Audrius Klišonis, neoficialiais duomenimis, turintis interesų "Plungės žiniose". Didelį pasipiktinimą įvykis sukėlė ir Plungės miesto taryboje, kur buvo iškviesti pasiaiškinti vietos policijos komisarė Dangirutė Jurkuvienė su pavaduotoju kriminaliniams reikalams Vidmantu Bražinsku bei prokuratūros vadovas Antanas Selvestravičius. Tuo tarpu Seimo narys A. Klišonis "atakavo" policijos generalinį V. Grigaravičių ir prokurorų generalinį A. Klimavičių. Tokiu būdu ne itin reikšmingas nusikaltimas įgavo politinį atspalvį ir sukėlė didžiulį rezonansą. Tuo tarpu "Akistata" į Ž. Pilitausko užpuolimą pažvelgė atidžiau. Paaiškėjo, kad nusikaltimo priežastis gali būti visai ne konkurencinė laikraščių kova. Ko gero, ji daug arčiau gyvenimo realybės, proziška ir net šiek tiek banali.

REKLAMA
REKLAMA

Konkurencija?

1999 metų spalio pradžioje buvo padegtas Ž. Pilitausko automobilis "Mitsubishi". 2001 metų rugpjūtį automobilis vėl padegtas, nukentėjo salonas. Šių metų balandžio mėnesį buvo padegtas Plungės rajone, Noriškių kaime esančioje sodų bendrijoje "Liepa", stovintis Ž. Pilitausko namas. Nusikaltėliai pro garažo langą įmetė butelį su degiuoju skysčiu. Gaisras buvo laiku pastebėtas, todėl didelių nuostolių nepadarė - aprūko sienos, apdegė durys. Po šių įvykių imta kalbėti, kad visa tai - reklaminiai triukai. Tačiau pats Ž. Pilitauskas manė kitaip - įvykiai sutapo su naujų laikraščių, o keliems jų tuo metu vadovavo būtent jis, atsiradimu. Ši aplinkybė leido nuo pat pradžių Ž. Pilitauskui manyti, kad vyksta nešvari konkurencinė kova.

REKLAMA

Plungėje eina penki laikraščiai, kurių periodiškumas - nuo vieno iki trijų kartų per savaitę. Tai "Plungė", kurį leidžia statybų ir kita veikla užsiimanti bendrovė VVARF. "Plungės žinias" valdo grupė akcininkų. Tarp akcininkų yra ir redaktorius Ž. Pilitauskas. "Žemaitį" galima laikyti "Respublikos" padaliniu, mat akcijų turi tik vienas redaktorius, kitas įsigijęs minėtas dienraštis. "Brasta" ilgą laiką buvo laikomas Plungės verslininkų laikraščiu, tačiau pastaruoju metu pagrindiniu jo savininku laikomas verslininkas Vidmantas Jonika. Kultūros savaitraštį "Žemaičių saulutė" leidžia draugija "Saulutė", remia laikraštis "XXI amžius" ir Spaudos bei radijo ir televizijos rėmimo fondas.

REKLAMA
REKLAMA

Strypais - per galvą

Tačiau paskutiniojo nusikaltėlių išpuolio susieti su konkurencija jau nėra kaip - joks naujas laikraštis prieš mušeikoms apsilankant redakcijoje neišėjo. Pavakarę, į Gedimino gatvėje, netoli policijos komisariato bei rajono savivaldybės, esančią "Plungės žinių" redakciją užėjo du vyrukai. Patalpose tuo metu buvo redaktorius Ž. Pilitauskas ir vyr. buhalterė Inga Smulkytė. Atėjūnai pasakė norį duoti skelbimą, o Ž. Pilitauskas pareiškė, kad darbo diena jau baigėsi, bet I. Smulkytė nusprendė skelbimą priimti. Tuo metu vyrai netikėtai išsitraukė metalinius strypus ir ėmė daužyti jais Ž. Pilitauskui per galvą - buvo suduoti 8 ar daugiau smūgių. Kai Ž. Pilitauskas parkrito, nusikaltėliai paėmė jo mobilųjį telefoną, ant stalo gulėjusius 105 litus, nutraukė telefono laidą ir prigrasinę niekur nesikreipti pabėgo. Liudytojai matė, kad vyrukai iš pastato išbėgo šypsodamiesi. Ž. Pilitauskas po išpuolio kreipėsi į medikus ir buvo paguldytas į Plungės ligoninę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Policijos versija - kritikuotina

Nė vieno išpuolio prieš Ž. Pilitauską iki šiol policija neatskleidė. Galbūt iš dalies ir dėl to, kad pats nukentėjėlis vangiai bendradarbiauja su pareigūnais, tik neapibrėžtai šneka apie konkurentus, verslininkus. Paskutiniu atveju policininkus glumina ir liudytojų parodymai. Nors užpuolikai buvo be kaukių, tačiau vieni liudininkai nurodo, kad jiems galėjo būti 16-17 metų, kiti - jog 30-35 metai. Pareigūnai tiek anksčiau, tiek dabar neatmeta versijos apie laikraščių konkurenciją, tačiau nelaiko jos pačia realiausia. Visos šalies spaudoje aštri konkurencija, tačiau ji niekur neišsilieja į tokius brutalius ir primityvius nusikaltimus. Nejau Plungė būtų išimtis? Policininkai linkę manyti, kad pastaraisiais atvejais - paprasčiausias apiplėšimas, nors yra tai paneigiančių ir argumentų - nusikaltėliai nepaėmė matomoje vietoje gulėjusių 500 litų, neapieškojo patalpos. Įspūdis toks, kad ir mobilųjį telefoną bei 105 litus paėmė tik dėl to, kad turėjo nurodymą ką nors pagrobti, idant nusikaltimas būtų panašus į apiplėšimą. Nors pareigūnai iš pradžių tikrino visus įtartinus plungiškius, darbas nedavė rezultatų. Užpuolikai neslėpė veidų, vadinasi, buvo įsitikinę, kad niekas jų neatpažins. Iš to seka, kad nusikaltėliai, nors ir šnekėjo žemaitiška tarme, yra ne plungiškiai. Galbūt jie iš Telšių?

REKLAMA

Sumuštas brolis

Pareigūnai ne kartą prašė Ž. Pilitausko prisiminti nors ir patį menkiausią konfliktą su įtartinais asmenimis, kada nors nutikusį jam arba jo artimiesiems. Tačiau Ž. Pilitauskas nieko panašaus negalėjo arba nenorėjo prisiminti. O buvo ką. 1999 metų lapkričio 19-ąją Ž. Pilitausko vadovaujamas laikraštis "Telšių žinios" išspausdino paties redaktoriaus parašytą straipsnį "Buvusio vidaus reikalų ministro S. Šedbaro giminaitis siautėja Telšiuose". Straipsnyje aprašoma, kaip į Lauksodos pradinę mokyklą įsiveržę keturi girti chuliganai sumušė ten besidarbavusius Ryškėnų seniūnijos darbininkus G. P. ir R. Š. Teigiama, kad chuliganams vadovavo Telšių policijai gerai žinomas UAB "Strategas" darbuotojas Gintautas Šedbaras, kuris yra eksministro sūnėnas. Pasak straipsnio autoriaus, G. Šedbaras darė įvairius nusikaltimus, prievartavo turtą, tačiau nė karto nebuvo demaskuotas. Manoma, kad dėl to "kalta" garsi pavardė.

REKLAMA

Straipsnis įdomus, todėl "Akistata" pasidomėjo šiuo įvykiu. Telšių policijos komisariate buvo surinkta medžiaga ir priimtas sprendimas atsisakyti kelti baudžiamąją bylą, nes dėl konflikto nukentėjusieji turi teisę kreiptis į teismą privataus kaltinimo tvarka. Pasirodo, nukentėjusieji šiuo atveju buvo R. Šmukšta ir G. Pilitauskas. O Gintaras Pilitauskas yra Žydrūno Pilitausko brolis. G. Pilitauskas savo pareiškime policijai teigė, kad G. Šedbaras iš jo pareikalavo skolos, o po to sumušė. Tačiau G. Šedbaras ir jo draugai teigė, jog į mokyklą užėjo atsitiktinai, ieškodami panų, buvo girti, todėl apkumščiavo nukentėjėlius. Nesuinteresuoti liudytojai negirdėjo reikalaujant skolos, todėl nuspręsta, kad savavaldžiavimo įrodymų nėra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galai - Telšiuose

Telšių PK kriminalinės policijos komisaras L. Špakauskas patvirtino, kad G. Šedbaras policijai gerai žinomas. Manoma, kad jis specializuojasi vagysčių iš butų srityje. Tačiau Telšiuose jokia G. Šedbaro nusikalstama veikla neužfiksuota, todėl ir atsakomybėn jis nėkart nebuvo traukiamas. Paskutinį kartą G. Šedbaras su Vygantu Staniu buvo sulaikytas Molėtuose dėl vagystės iš buto. V. Stanys jau nuteistas 4 metams, o G. Šedbaro kaltės įrodymų pritrūko.

REKLAMA

G. Šedbaras su G. Pilitausku - geri pažįstami, bent jau buvo, todėl tikėtina, kad kažkokios skolos esama. Žydrūnas Pilitauskas ne kartą yra gelbėjęs brolius iš nemalonių situacijų, todėl negalima atmesti galimybės, kad brolių skolos "pakibo" virš jo galvos. Pirmą kartą jo automobilis buvo padegtas spalio mėnesį, o brolio konfliktas su G. Šedbaru kilo lapkritį. Tikėtina, kad šie įvykiai gali būti susiję.

Jei versija, kad Ž. Pilitausko nemalonumai susiję su jo ar brolių finansiniais reikalais, yra teisinga, užpuolimo tyrimas gali tapti beviltiškas. Jei policija suras užpuolikus, nukentėjėliai turės juos atpažinti - tai vienas pagrindinių kaltės įrodymų. Tačiau jei Ž. Pilitauskas ir I. Smulkytė juos atpažins, sugriaus savo pačių versiją apie laikraščių konkurencinę kovą ir visuomenės akyse atrodys nekaip. Lyg ir patogiau būtų neatpažinti ir toliau laikytis savo versijos. I. Smulkytė, iš pradžių sutikusi atpažinti vieną įtartiną plungiškį, vėliau staiga paprašė su įtariamaisiais jos nesuvesti - bijanti. O kai mergina vartė albumą su nusikaltėlių nuotraukomis, susidarė įspūdis, jog ji nori kuo greičiau viską perversti ir išeiti...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų