Jei Vilniaus rajono Maišiagalos miestelio gyventojai Bernardas Peganovas (23 m.) bei nepilnametis Andrejus Š. (17 m.) už įvykdytą grupinį plėšimą įsibraunant į gyvenamąsias patalpas būtų buvę baudžiami pagal ankstesnįjį Baudžiamąjį kodeksą, abiem būtų kliuvę mažiausiai po šešerius metus nelaisvės. Deja, taip neatsitiko - nuo gegužės 1-osios įsigaliojo naujasis Baudžiamasis kodeksas, kuris, kaip jau ne kartą skelbė žiniasklaida, labai palankus teisiamiesiems, nes bausmių sankcijų ribos sumažėjusios kone perpus... Kitaip sakant, plėšikams, žudikams, žagintojams, turto prievartautojams ir kitokio plauko nusidėjėliams atėjo geri laikai...
Šiųmetės gegužės viduryje minėti vyrukai, pasidrąsinę alkoholiu, nutarė apiplėšti Maišiagaloje, Pakalnės gatvėje, gyvenantį pensininką H. Chmielą. Iš kur, sakysite, pas pensininkus gali būti pinigų ar šiaip vertingesnių daiktų? Ogi H. Chmielas buvo visai neseniai pardavęs namą, už kurį gavo net keliasdešimt tūkstančių litų. Bene didžiausia bėda ta, kad staiga praturtėjęs maišiagališkis nė nemanė apie savo turtą slapukauti - vaišino draugus, skolino, mėtė pinigėlius į kairę ir į dešinę. Gan greitai apie papilnėjusią H. Chmielo piniginę sužinojo ir tie, kuriems nereikia.
Palūkėję, kol visą dieną su kompanija gėręs H. Chmielas nueis miegoti, plėšikai iš vieno pažįstamo pasiskolino kopėčias, atsivilko jas prie H. Chmielo trobos ir nedelsdami ėmė vykdyti iš anksto aptartą veiksmų planą. Nepilnametis, nediduko ūgio ir svorio Andrejus Š. kopėčiomis pasilypėjo iki trobos mansardos ir pro pravirą jos langą pateko vidun. Čia jau laiptais nulipęs į pirmąjį aukštą patyliukais atidarė iš vidaus užsklęstas duris ir įleido anapus jų laukusį antrąjį plėšiką.
Trobos šeimininkas buvo kietai įmigęs - nieko negirdėjo. Žmogelis prabudo tik tada, kai kažkas jam ant galvos užmetė storą antklodę... Nors ir kaip senolis muistėsi, iš įsibrovėlių gniaužtų neišsivadavo. Beje, dėl to, kad bandė kovoti, dar kaip reikiant gavo į sprandą. Taigi vienas plėšikas H. Chmielą mušė ir laikė, o antras "ėjo" per spintutes, stalčius, drabužių kišenes.
H. Chmielas puikiai suvokė, kad įvairiose vietose išdėliota nemenka pinigų suma gali greitai išgaruoti, todėl visa gerkle ėmė šauktis kaimynų pagalbos. Laimė, šie Henriko balsą išgirdo ir nedelsdami iškvietė policiją. O kol pareigūnai atvyks, sulėkė prie H. Chmielo trobos ir... iš lauko pusės užrėmė duris bei patraukė į šalį kopėčias - kad įsibrovėliai neturėtų kaip pasprukti... Kad būtų drąsiau, kažkuris iš kaimynų atsivedė piktą šunį...
Lauke išgirdęs baisų erzelį ir pajutęs svylant padus, nežinodamas kur dingti nepilnametis Andrejus Š. įkišo į krosnį ką tik marškinių kišenėje surastą nemažą pluoštą pinigų, o pats pasislėpė televizoriaus dėžėje. Antrajam plėšikui nieko kita neliko, kaip laukti, kol atvykę nuovados pareigūnai klaktelės antrankiais...
Abu sulaikytieji, nors ir neneigė suplanavę apiplėšti vienišą senolį, tvirtino pinigų nespėję pagrobti. Tačiau gerai paieškoję pareigūnai krosnyje surado puspenkto tūkstančio litų. Tiek pinigų H. Chmielas sakėsi prieš eidamas miegoti palikęs marškinių kišenėje.
Teisme Andrejus Š. ir Bernardas Peganovas neigė prieš trobos šeimininką vartoję smurtą, nors Henrikas tvirtino gerai atsimenąs, kaip "banditai dirbo kumščiais" (kad kaimynas buvo mušamas, sakė girdėję ir kiti namo gyventojai). Kadangi nukentėjėlį apžiūrėjęs specialistas jam ant kūno ryškesnių smurto žymių neaptiko, kaltinimas dėl sumušimo buvo panaikintas.
Vilniaus apygardos teismas plėšikams paskelbė štai tokį nuosprendį: anksčiau jau keturis kartus teisiamųjų suole sėdėjusiam Bernardui Peganovui - ketveri metai pataisos namuose, o jo bendrui, irgi anksčiau jau teistam nepilnamečiui Andrejui Š. - dveji metai nepilnamečių priežiūros įstaigoje.