• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Interneto senbuviai turbūt dar prisimena entuziazmą, su kuriuo prieš 8 metus buvo pasitikta interneto žinučių programa ICQ. Realiuoju laiku “matyti” prie interneto prisijungusius draugus tada atrodė fantastiškas dalykas. Šiandien “Plazes” siūlo dar daugiau – pamatyti, kur būtent yra prie interneto prisijungę draugai.

REKLAMA
REKLAMA

Taip ir norisi juokais pridurti – bet ar to kam nors reikia? Apie “Plazes” (www.plazes.com) dar mažai kas yra girdėjęs, tai visai “šviežias“ internetinis žaisliukas, tad ir jį suspėjusių išbandyti entuziazmo projekto kūrėjams dar teks palūkėti. Galimas daiktas, kad “Plazes” laukia banalus “amžinos” “beta” versijos likimas, tačiau sumanymas atrodo pernelyg originalus, kad praslystų nepastebėtas šviežesnių sprendimų ir paslaugų besidairančių programinės įrangos ryklių.

REKLAMA

“Plazes” internete pristatoma kaip pirmoji pasaulyje geoinformacinė navigacijos sistema, skirta socialiniams ryšiams. Skamba įtartinai sudėtingai, tačiau viskas paprasta: “Plazes” suteikia galimybę pamatyti fizinę laidinio (LAN) ar bevielio tinklo (WLAN), per kurį prie interneto yra prisijungę jūsų draugai ar visai nepažįstami žmonės, buvimo vietą. Kam to reikia? Na, įsivaizduokime, kad savo draugo ar kolegos buvimo vietą galite sužinoti be jokių GPS ar vietos nustatymo per GSM paslaugų. Pakanka kompiuterio ir “Plazes” klientinės programos (žinoma, abu turite būti registruoti vartotojai). O kai įsivaizduosite, tai tokiam dalykui atrasite kur kas daugiau naudingų pritaikymų, nei yra šovę į galvą patiems “Plazes” kūrėjams.

REKLAMA
REKLAMA

“Plazes” vartotojus registruoja nemokamai: jūsų paprašys pasirinkti norimą slapyvardį (“nick”), slaptažodį, el. pašto adresą. Profilyje bus galima pasirinkti asmeninę informaciją, kurią galės matyti tik draugai (vardas, pavardė, el. pašto adresas, ICQ, “Skype” numeriai ir kt.) ir nuspręsti, ką apie jus gali sužinoti visi kiti – galbūt tik lytį ir amžių. Jei norite naudotis visomis “Plazes” galimybėmis, o ne būti tik pasyviu stebėtoju, reikės parsisiųsti “Plazes launcher” - “Windows”, “Linux” ir “Mac OS” aplinkoms skirtą klientinę programėlę (“Windows 98/Me/NT/2000/XP” tinkantis variantas “sveria” apie 1,2 MB) ir nurodyti savo LAN ar WLAN, per kurį esate prisijungęs prie interneto, fizinę buvimo vietą, t.y. adresą (šalis, miestas, gatvė, namo numeris). “Plazes launcher” “Plazes” serveryje susieja jūsų deklaruotą “gyvenamąją vietą” su jūsų tinklo maršrutizatoriaus MAC adresu. Vartotojo nurodytas adresas (jeigu “Plazes” sistemoje jis įvedamas pirmą kartą) pavadinamas “vieta” (“Plaze”), o ją nurodžiusiam vartotojui suteikiamos “atradėjo” teisės – jis gali parinkti savo “vietai” norimą pavadinimą ir priskirti visiems matomą anotaciją. Niekas kitas be “atradėjo” konkrečios “Plaze” pavadinimo ir pristatymo pakeisti negalės. Jei pageidaujama, galima įvesti ir kitas savo “vietas” (pvz., mokymo įstaigos ar interneto kavinės LAN, viešojo naudojimo WLAN, vietinio tinklo namuose ir t.t.) – tačiau norint užregistruoti serveryje “Plaze”, reikia paleisti “Plazes launcher” fiziškai būnant toje vietoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai jau esate “išmetęs inkarą” sistemoje, galite naudotis žmonių radaru – skenuoti “Plazes.com” ieškodami prie interneto prisijungusių vartotojų, esančių tame pačiame pastate arba nutolusių nuo jo per 2, 5, 25 ar 50 km. Aptikus draugą ar nepažįstamą “Plazes” vartotoją ir pamačius jo buvimo vietą skaitmeniniame žemėlapyje, galima pasiųsti jam žinutę tiesiai iš “Plazes” tinklapio.

REKLAMA

Kol kas “Plazes” neveikia per komutuojamą (dial-up) bei mobilųjį ryšį, privačius virtualius tinklus (VPN), tačiau, pasak sistemos kūrėjų, tokios galimybės turėtų būti įgyvendintos.

Plėsti “apgyvendintų vietų” ir į jas kviečiamų draugų sąrašą skatina “karmos” taškų sistema, tiesa, kokia praktinė gaunamų premijų nauda, kol kas neaišku.

Skaitmeninio žemėlapio, draugų tinklo ir “on-line” skenavimo junginys leidžia ne tik stebėti, kur šiuo metu yra jus dominantys žmonės, bet ir užmezginėti pažintis ir bendrauti atsižvelgiant į fizinės buvimo vietos kontekstą. Žinoma, naujos galimybės ateina su naujais pavojais – prieš viešai apsiskelbiant, kur esi, reikia gerai apgalvoti, kas ir kokią informaciją apie jus galės pamatyti internete. Juk 50 km spinduliu veikiančiu radaru gali pasinaudoti ne tik į artimausią alaus barą skubantys draugai…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų