Nuolatinis laikraščio skaitytojas Leonas J. rašo, jog neseniai sužinojo, kad kaimynystėje gyvenantis vyriškis gauna antrojo laipsnio valstybinę pensiją. Laiško autorius norėtų sužinoti, kokias atvejais asmenims skiriamos ir mokamos ne tik antrojo, bet ir pirmojo laipsnio valstybinės pensijos, kokie jų dydžiai ir t. t.?
Lietuvos Respublikos pirmojo arba antrojo laipsnio valstybinės pensijos skiriamos LR piliečiams, ypač nusipelniusiems Lietuvai kuriant bei plėtojant jos valstybingumą, ūkį, kultūrą, mokslą, meną ir sportą, ginant valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą ir konstitucinę santvarką, labiausiai pasižymėjusiems pasipriešinimo 1940 - 1990 metų okupacijoms dalyviams, taip pat motinoms, pagimdžiusioms ir išauginusioms bei gerai išauklėjusioms septynis ir daugiau vaikų.
Lietuvos Respublikos pirmojo laipsnio valstybinė pensija skiriama ginkluoto pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviams: kariams savanoriams, 1918 - 1920 metų Nepriklausomybės kovų kariams savanoriams, asmenims (ne mažiau kaip dvejus metus) ėjusiems Lietuvos Respublikos Seimo pirmininko, ministro pirmininko, Aukščiausiojo Teismo pirmininko, Konstitucinio Teismo pirmininko pareigas. Visi šie asmenys turi būti sulaukę senatvės pensijos amžiaus arba pripažinti pirmosios ar antrosios grupės invalidais. Šios pensijos skiriamos pagal Lietuvos Respublikos aukščiausiosios valdžios ir valdymo institucijų (Seimo, Vyriausybės, ministerijų, Kūno kultūros ir sporto departamento, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro) pateiktus prašymus skirti pirmojo arba antrojo laipsnio valstybines pensijas.
Pirmojo laipsnio valstybines pensijas skiria Vyriausybė pagal Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinių pensijų skyrimo komisijos teikimą. Antrojo laipsnio valstybines pensijas skiria Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinių pensijų skyrimo komisija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pagal LR aukščiausiosios valdžios ir valdymo institucijų teikimus.
Pirmojo arba antrojo laipsnio valstybinės pensijos gavėjui mirus, skiriama valstybinė našlių ir našlaičių pensija tiems asmenims, tokiomis pačiomis sąlygomis ir gavėjui priklausiusios pensijos dalimis, kaip nurodyta Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo straipsniuose, reguliuojančiuose valstybines socialinio draudimo našlių ir našlaičių pensijas. Asmeniui, turinčiam teisę gauti valstybinę našlių pensiją už mirusį pirmojo arba antrojo laipsnio valstybinės pensijos gavėją ir valstybinę socialinio draudimo našlių pensiją, jo pasirinkimu skiriama ir mokama arba valstybinė našlių pensija, arba valstybinė socialinio draudimo našlių pensija. Pirmojo laipsnio valstybinė pensija yra keturių valstybinių pensijų bazių dydžio ir sudaro 552 litus. Antrojo laipsnio valstybinė pensija yra dviejų valstybinių pensijų bazių dydžio ir sudaro 276 litus.
Visos valstybinės pensijos mokamos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto. Asmeniui, turinčiam teisę gauti kelias valstybines pensijas, jo pasirinkimu mokama tik viena iš jų, išskyrus valstybinę našlių ir našlaičių pensiją, kuri taip pat gali būti mokama tik viena kartu su viena iš valstybinių pensijų.
Pirmojo ir antrojo laipsnių pensijų gavėjams, turintiems draudžiamųjų pajamų, paskirtos pensijos nemokamos. Ši nuostata netaikoma ginkluoto pasipriešinimo (rezistencijos) dalyviams - kariams savanoriams pirmojo laipsnio pensijų gavėjams, taip pat antrojo laipsnio pensijų gavėjoms - motinoms, pagimdžiusioms ir išauginusioms bei gerai išauklėjusioms 10 ir daugiau vaikų.