• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pinigai nerasti, vagys nežinomi, kalčiausia - tyrėja

Irena ZUBRICKIENĖ

Marijampolės rajono apylinkės teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje buvusi Kazlų Rūdos policijos komisariato (PK) tyrėja Lina Vinkšnaitytė (24 m.), šiuo metu bedarbė, buvo kaltinama netinkamai atlikusi savo pareigas. Dėl to pradingo per kraupią avariją žuvusių kelių Baltarusijos piliečių turėti pinigai, kitos vertybės. Kaip teigta teisme, dėl šio fakto didelę žalą patyrė ne tik Kazlų Rūdos PK, kurio teritorijoje įvyko avarija, bet ir buvo sumenkintas Lietuvos policijos darbuotojo vardas užsienyje.

REKLAMA
REKLAMA

"Buvau dvi paras be miego"

Ankstų šių metų vasario 12-osios rytą aštuoni Baltarusijos piliečiai iš Gardino srities, prieš ketvirtą valandą perkirtę Baltarusijos ir Lietuvos valstybinę sieną Medininkų poste (Vilniaus r.), skubėjo į Marijampolės automobilių turgų pirkti mašinų. Aleksandro Daškievičiaus (32 m.) vairuojamas mikroautobusas "VW Caravelle", apie pusę septynių važiuodamas Kauno - Marijampolės - Suvalkų keliu, Kazlų Rūdos savivaldybėje, ties Pagyviškių kaimu, staiga rėžėsi į tos pačios krypties eismo juostos krašte stovėjusį vilkiką "Scania" su priekaba. Keturi 28-36 metų baltarusiai žuvo iškart, dar keturi panašaus amžiaus jų kraštiečiai atsipirko įvairiais sužalojimais.

REKLAMA

Į įvykio vietą išvyko tuo metu Kazlų Rūdos PK budėjusi jauna tyrėja Lina Vinkšnaitytė ir keli jai talkon pasišovę eismo priežiūros pareigūnai. Nuvykę jie jau rado du Marijampolės patrulius, specialiais ženklais apsaugojusius nelaimės vietą, kuriems per raciją buvo pranešta, kad tragedija atsitikusi Marijampolės savivaldybės teritorijoje (iš tiesų - ties dviejų savivaldybių riba). Darbui vadovavo Lina Vinkšnaitytė. Ji dairėsi nelaimės vietoje, užsirašinėjo, matavo atstumus, pati fotografavo, nurodė kolegoms nešti į tarnybinį automobilį rastas žuvusiųjų pinigines, knygutes ir nelaimėlių drabužiuose atskirai buvusius pluoštelius pinigų. Pati sau tyrėja žymėjosi, kaip kuris žuvęs vyras buvo apsirengęs, kaip sužalotas, pavadindama juos "lavonu Nr. 1", "lavonu NR. 2"... Ji tikėjosi viską "atsirinkti" jau parvykusi į darbo kabinetą. Suknežinto baltarusių automobilio vidaus tyrėja beveik neapžiūrėjo, nes į jį negalėjo patekti. Vėliau L. Vinkšnaitytė neslėpė buvusi labai sukrėsta pirmą kartą savo gyvenime matyto tokio šiurpaus vaizdo: keturi sumaitoti jaunų vyrų lavonai šalikelėje, daug kraujo, pažirę daiktai... Tyrėjos emocijoms, anot pačios, turėjo reikšmės ir faktas, jog lemtingasis rytas buvo antroji jos budėjimo para, prasidėjusi po bemiegės nakties. Antrąją parą bluosto nesudėjusi tyrėja privalėjo ne tik neužsimerkti, bet ir aktyviai dirbti: įforminti įvykį, sutvarkyti dokumentus, apklausti gyvus likusius baltarusius, nugabentus į Marijampolės ligoninę. Tai ji darė iki vakaro, vadovaudamasi savo menkute patirtimi.

REKLAMA
REKLAMA

"Ne pinigai man rūpėjo"

- Apskritai tyriau ne pirmą eismo įvykį, bet tokį, kuriame būtų tiek lavonų ir tiek sužalotųjų - pirmą, - prisipažino L. Vinkšnaitytė, dirbti policijoje pradėjusi prieš bemaž penkerius metus. - Tada man rūpėjo kuo daugiau išsiaiškinti apie avarijos priežastis ir nustatyti kaltininką, turėsiantį problemų dėl žuvusių ir sužalotų žmonių. Pas nelaimėlius rasti pinigai ir daiktai man rūpėjo mažiausiai, nes net mintis į galvą neatėjo, kad kas nors galėtų pradingti. Juk aplinkui buvo tik kolegos, anksčiau buvę ne vienoje situacijoje, kai tenka čiupinėti svetimus pinigus, kitas vertybes. Nesu girdėjusi, kad nors vienu atveju dėl to būtų buvę problemų ar nors menkiausių įtarimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baltarusių pinigams neparodytas deramas dėmesys buvo didžiausia tyrėjos nerūpestingumo klaida, atvedusi ją į teisiamųjų suolą. Žuvusiųjų pinigai, rasti įvykio vietoje, buvo surinkti į bendrą maišelį, ir du tyrėjos kolegos atvežė juos į komisariatą. Čia visos vertybės kurį laiką prabuvo tiesiog ant stalo - nesivarginta juos padėti į kokį nors seifą. Pati tyrėja tuo metu buvo Marijampolės ligoninėje ir bendravo su avarijos dalyviais. Tik vakarop buvo sugrįžta prie žuvusiųjų pinigų ir daiktų - jie sudėlioti ir užfiksuoti pagal tyrėjos atmintį ir skubotai ant kelio pasidarytus užrašus.

REKLAMA

Netrukus po nelaimės, kai atvyko žuvusiųjų artimieji, buvo pasigesta beveik 8 500 JAV dolerių, rastų įvykio vietoje. Pirmiau atvykusiems baltarusiams, dviejų žuvusiųjų artimiesiems, tyrėja atidavė tai, ką buvo užfiksavusi protokoluose, o trečiojo ir ketvirtojo nelaimėlio šeimoms jų turėtų pinigų pritrūko. Paaiškėjo ir tai, kad vieno žuvusio vyro artimiesiems tyrėja atidavė 5 000 dolerių, nors turėjo atiduoti tik 3 000, nes 2 000 buvo pas ligoninėn patekusį kelionės draugą. Tokia painiava kilo dėl to, kad tyrėja netinkamai, aplaidžiai atliko savo pareigas.

REKLAMA

"Pas mane - visi vienodai kvalifikuoti"

Dėl nelaimingos baltarusių kelionės Lietuvoje buvo pradėti trys ikiteisminiai tyrimai: dėl pačios avarijos (sukaupta medžiaga dabar perduota Baltarusijos teisėsaugininkams), dėl jau minėtų dviejų žuvusiųjų pinigų ir papuošalo vagystės (tai nenustatyta iki šiol ir vargu ar bus ištirta) ir dėl tyrėjos netinkamai atlikto darbo. Pastarąjį tyrimą atliko Marijampolės policijos ir prokuratūros pareigūnai. Atrodo, jų nė kiek nenustebino Kazlų Rūdos PK vadovų pateikta tyrėjos L. Vinkšnaitytės charakteristika, nes, pasirodo, kaip teisme teigė Kazlų Rūdos PK vadovas Vladimiras Sorokopudas, "Linai dėl darbo prokuratūra ir anksčiau turėjo pretenzijų ir net buvo kalbėta, ar mergina nesuklydo pasirinkdama policininkės darbą". "Tyrėja nesugeba teorinių žinių pritaikyti praktikoje", "pareigūnei trūksta patirties, teisinio raštingumo, analitinio mąstymo" - taip rašoma L. Vinkšnaitytės charakteristikoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokie charakteristikos teiginiai labai pasitarnavo L. Vinkšnaitytei ir jos advokatui teisme. Jiedu kelis kartus klausė, kodėl "tokią netikusią pareigūnę" reikėjo siųsti į "tokį rimtą įvykį", kai žuvę net keturi piliečiai ir visi jie - užsieniečiai. Advokato teigimu, kalta Kazlų Rūdos PK vadovybė, nepaskyrusi kito tyrėjo skandalu, apie kurį buvo galima nujausti, virtusiam įvykiui tirti.

REKLAMA

- Taip, Linai trūko patirties ir ji nebuvo sublizgėjusi darbe, bet ką nors keisti budėjimo grafike tą lemtingą rytą nebuvo minties, nes pas mane - visi vienodai kvalifikuoti pareigūnai, - teisme "nuspalvino" savo kolektyvą Kazlų Rūdos PK vadovas V. Sorokopudas. - Komisariatui dabar padaryta žala tik dėl to, kad įvykis buvo labai plačiai nušviestas visuomenei ir dėl sudaryto nepalankaus įvaizdžio nukentėjo policijos prestižas.

REKLAMA

Viršininkas negalėjo atsakyti į teisiamosios klausimą, kodėl į seminarus, kuriuose, 2003-iųjų pavasarį šalyje įsigaliojus naujiesiems kodeksams, buvo mokoma įforminti eismo nelaimes, buvo siunčiami labiau patyrę, atsakingi PK darbuotojai, o ne pati Lina, nuolat tirdavusi eismo įvykius. Be to, anot Linos, niekas iki tol jai pastabų apie blogai pildomus dokumentus komisariate nebuvo davęs, o baltarusių nelaimę ji fiksavusi lygiai taip pat, kaip ir anksčiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Slaugytoja buvo gudresnė ir raštingesnė!"

Nors ir kaip teisiamosios Linos advokatas A. Opulskis teisme įrodinėjo, kad buvusi tyrėja (Lina iš darbo išėjo šių metų rugpjūčio pradžioje, kai tyrimas dėl prasto jos darbo jau buvo bebaigiamas, o pati ji - ką tik neakivaizdiniu būdu sėkmingai užbaigusi bakalauro studijas Teisės universitete), formindama baltarusių avariją, dirbo taip, kaip visada ("kaip jai atrodė tinkama", "kaip pati suprato ir manė esant gerai"), prokurorė kaltintoja V. Šeperytė žėrė vaizdingus kaltinimus vieną po kito. Pareigūnė stebėjosi, kad net eilinė ligoninės darbuotoja, įforminusi dokumentą apie gydyti atgabento sužaloto baltarusio turimus daiktus, viską surašė tiksliau ir aiškiau, nei specialių žinių turinti tyrėja L. Vinkšnaitytė. Prokurorė nestokojo ironijos, kad, esą pasiklausius teisiamosios ir jos gynėjo, didžiausi kaltininkai dėl pradingusių užsieniečių pinigų ir papuošalo tėra... blogas, šaltas oras, žvarbiai stingdęs vasario 12-osios rytą, ir pareigūnės nuovargis...

REKLAMA

Beje, šis teismas buvo proga prisiminti, kad L. Vinkšnaitytė aplaidžiai dirbo ir anksčiau, kai dar buvo Šakių rajono PK policininkė. Prieš pustrečių metų pareigūnė turėjo jaustis esanti kalta, kai iš Šakių PK paspruko du įtariamieji, etapuojami tardyti. Keisčiausia, kad apie šią pripažintą pareigūnės darbo klaidą Kazlų Rūdos PK vadovai, naujieji jos darbdaviai, sužinojo tik gerokai vėliau - vadinasi, nesidomėjo, ką priima į darbą.

REKLAMA

"Kas grąžins mūsų pinigus?"

Nustatyti, kur pradingo baltarusių pinigai, iki šiol nepavyko, nors po kelis kartus buvo apklausta per 20 žmonių, nors du Kazlų Rūdos PK policininkai, lemtingąjį rytą iš įvykio vietos vežę žuvusiųjų daiktus į PK, dvi paras praleido areštinėje ir 10 parų buvo nušalinti nuo tarnybos. Vis dėlto, Marijampolės prokuratūros pareigūnų teigimu, pinigai tikrai prapuolė arba vežant juos į PK, arba pačiame komisariate.

REKLAMA
REKLAMA

Teisme dalyvavę du nukentėjusieji - vieno žuvusiojo našlė Tatjana Grečianina (28 m.) ir kito žuvusiojo tėvas, Viačeslavas Ivančiukas (56 m.), kelias dienas priversti praleisti Marijampolėje, nerimavo, kas turėtų atlyginti jiems patirtą žalą. Jauna našlė graudinosi, kad vyro išsivežtieji 5 000 dolerių ir 280 eurų buvo visos jų santaupos. Parsivežant žuvusio vyro palaikus, moteriai reikėjo skolintis, o skolą tikėjosi grąžinti, kai atgaus vyro pinigus. Deja, moteris liko be pinigų ir su kūdikiu ant rankų, įklimpo į skolas. Ji stebėjosi, ar dabar L. Vinkšnaitytė, dėl kurios aplaidumo pradingo vertybės, būdama jau ne pareigūnė, sugebės atlyginti jai materialinę žalą. Ir žuvusiojo našlė, ir sūnaus netekęs baltarusis teisme teigė, kad žalą turėtų atlyginti Kazlų Rūdos PK, siuntęs dirbti nepatyrusius pareigūnus ir šitaip leidęs "daugintis klaidoms".

Marijampolės teismo teisėjas Raimundas Krušinys, išnagrinėjęs šią rezonansinę bylą, paskelbė nuosprendį. Pripažinęs, kad Lina Vinkšnaitytė netinkamai, aplaidžiai atliko savo pareigas, teismas uždraudė jai dvejus metus dirbti teisės institucijose ir įpareigojo sumokėti dviem nukentėjusiems kelionės bei nakvynės Marijampolėje (teismo dienomis) išlaidas - apie 500 litų. Civilinius ieškinius (per 20 000 litų), kuriuos pareiškė nukentėjusieji, teismas paliko nenagrinėtus - teisėjas užsiminė, kad jie turėtų būti nagrinėjami atskira tvarka. Nelaimėliai teismo salę paliko įsitikinę, kad pinigai bus išieškoti iš Kazlų Rūdos PK.

REKLAMA

- Nuosprendį ketiname apskųsti, nes siekiame, kad Lina Vinkšnaitytė, nepripažįstanti savo kaltės, būtų išteisinta, - po teismo kalbėjo nuteistosios advokatas A. Opulskis. - Tyčia klaidų ji nedarė, o tik nesulaukė reikiamos pagalbos nei iš PK vadovų, nei iš Marijampolės prokuratūros. Jeigu, iškilus skandalui, po tarnybinio patikrinimo papeikimu, įspėjimu ir pastaba buvo nubausti keturi komisariato pareigūnai (ir vadovas - taip pat), tai kodėl teisiamųjų suole - tik viena jaunutė tyrėja? Ogi todėl, kad apie netinkamą komisariato darbą siekiama nutylėti - tik mano ginamoji daroma atpirkimo ožiu.

Už nusikaltimą, kuriuo kaltinama L. Vinkšnaitytė, Baudžiamajame kodekse numatytas draudimas dirbti tam tikrą darbą arba bauda, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Ričardo PASILIAUSKO nuotr.:

- Lina Vinkšnaitytė teisme laikėsi santūriai, bet turėjo ką pasakyti savo buvusiems vadovams

- Po avarijos gyvi likę keturi baltarusiai teisme gyveno šiurpiais prisiminimais

- Nukentėjusieji (viduryje - vertėja) teigė, kad žalą jiems atlyginti turėtų Kazlų Rūdos policijos komisariatas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų