Klaipėdos apskrities policininkų profesinės sąjungos vadovas vėl prabilo apie šiurpius šios sistemos trūkumus: kabinetai remontuoti prieš 20 metų, atlyginimai nekyla, o valstybės deklaruojamų skirtų milijonų niekas nematė. Išeities iš susidariusios situacijos policininkai bando ieškoti burdamiesi ir kovodami už savo teises. Anot Klaipėdos apskrities vidaus reikalų sistemos profesinės sąjungos pirmininko Viačeslavo Žarkovo, profesinė sąjunga jungia daugiau nei 150 Klaipėdos, Neringos, Kretingos bei Skuodo policijos pareigūnų.
Viena iš svarbiausių profesinės sąjungos veiklos sričių - policijos pareigūnų interesų gynimas teismuose. "Atstovaujame ir giname tik organizacijos narius", - akcentuoja pirmininkas.
Pareigūnams teikiamos teisinės konsultacijos darbo, administracinės teisės klausimais, rengiami teismų procesiniai dokumentai. "Šiemet mes jau laimėjome 6 bylas: panaikintos pareigūnams neteisėtai paskirtos nuobaudos, Klaipėdos VPK administracija įpareigota atlikti jos kompetencijai priskirtus veiksmus. Visais atvejais teismai konstatavo, kad Klaipėdos VPK administracija pažeidė įstatymus", - džiūgauja V. Žarkovas.
Pagal Vidaus tarnybos statutą, reglamentuojantį policijos pareigūnų darbą, policininkų darbo užmokestis - vienintelis pragyvenimo šaltinis, tad galimybės užsidirbti papildomai nėra. Kitaip nei valstybės tarnautojams, pasieniečiams, policijos pareigūnams draudžiama turėti antrą darbą laisvu nuo tarnybos metu. "Dar 2006-ųjų kovą Seimui pateikti Statuto pakeitimai, kuriais siekiama suvienodinti visų valstybės tarnautojų teises užsidirbti papildomai.
Neseniai bandėme šį klausimą išspręsti kreipdamiesi į teismą, tačiau gavome neigiamą atsakymą. Teisėjai mūsų noro turėti galimybę išlaikyti šeimas nesuprato. Galima piktdžiugiauti ir siūlyti nepatenkintiems pasirinkti kitą profesiją, tačiau ar tai ne sistemos griovimas? Toks etapas policijoje jau buvo, o atstatyti policijos sistemai prireikė dešimtmečio", - aiškino V. Žarkovas.
Anot jo, atidžiau paanalizavus policininkų atlyginimus, išsisklaido mitas, kad jie uždirba daugiau nei kitų profesijų atstovai. Esą žemutinės grandies policininkų atlyginimai neviršija šalies vidutinio atlyginimo. "Jaunas, policijoje dirbtais metais negalintis pasigirti policininkas "į rankas" gauna apie 800 litų. Ar tokia profesija gali būti patraukli?" - darbuotojų stygiaus policijoje priežastį įvardija V. Žarkovas.
Trūksta apylinkės inspektorių bei kriminalinės policijos pareigūnų, nėra motyvacijos kelti kvalifikaciją. "Mūsų manymu, vyksta policijos sistemos žlugdymas, pareigūnai nuolat skriaudžiami, tad nėra norinčių tarnauti šalies ir žmonių gerovei. Pareigūnų darbo stažo vidurkis - 12-15 metų. Dauguma iš jų laukia artėjančios pensijos, kad tik greičiau išeitų iš policijos", - sako policininkas. Jeigu valstybė gali policijos darbuotojui mokėti ne daugiau kaip tūkstantį litų, tai dar galima tikėtis, kad šioje struktūroje dirbs geri, kvalifikuoti darbuotojai?
Šiandien gero specialisto, turinčio teisinį išsilavinimą, nesugundysi darbu policijoje - neapsimoka. Ir nereikia kalbėti, kad pareigūnai turi būti idėjiniai ir nebūtinai turi gauti tūkstančius. Valgyti, šeimas išlaikyti visiems reikia. Čia pasibaigia idėjos. Realybė yra svarbiau, nes negali namuose vaikams paaiškinti, kodėl tėtis dirba dieną naktį tokį sunkų darbą, nuolat atsiduria akistatoje su nusikaltėliais, rizikuoja gyvybe, bet neuždirba tiek, kad nuvežtų vasarą šeimą į kurortą ar rugsėjį nupirktų naują kuprinę.
Valstybė turėtų galų gale atsibusti - kol policiją laikysime podukros vietoje, tol nebus tinkamai užtikrinta viešoji tvarka šalyje, tol čia nedirbs pareigūnai, kuriais galėsime pasitikėti. Dirbs tokie, kurie vaikščioja suglamžytais uniforminiais marškiniais ar nešvariais batais. Tiems, kurie dirba dabar, nesvarbu kaip atrodo, nesvarbu, kaip elgiasi, nes jie nebijo prarasti darbo. Ne tik kitose valstybėse, bet ir smetoninėje Lietuvoje policininko profesija buvo viena labiausiai gerbiamų, prestižinė, viena geriausiai apmokamų tarnybų. Į uniformuotuosius visi iš tolo žiūrėjo su pagarba, o ir patys pareigūnai gerbė save.
Laikas atkurti kažkada Lietuvoje buvusį policininko įvaizdį. Bet to, žinoma, nepadarys pačios policijos struktūros. Reikia, kad valstybė parodytų didesnį dėmesį policijai.