2002 metais visame pasaulyje žuvo arba buvo nužudyta 19 žurnalistų, o tai yra mažiausias skaičius nuo 1985 metų, ketvirtadienį (01.02) paskelbė Žurnalistų apsaugos komitetas (CPJ).
Anot Niujorke įsikūrusios organizacijos, pernai gyvybės neteko mažiau žurnalistų negu užpernai todėl, kad pasaulyje vyko mažiau karų. Tuo tarpu 2001 metais atlikdami savo pareigas žuvo net 37 žurnalistai, iš kurių vien aštuoni krito nušviesdami karą Afganistane.
"Nors džiaugiamės, kad mirčių statistika pernai sumažėjo, tačiau žurnalistai tebėra puldinėjami ir žudomi už tai, kad dirba savo darbą, - sakoma CPJ direktorės Ann Cooper (Enos Kuper) pareiškime. - Brazilijos narkotikų kontrabandininkai, sukarintos Kolumbijos grupuotės ir korumpuoti Filipinų politikai ir toliau mėgina gąsdinimais ir žudymais užčiaupti burną žurnalistams ir tai privalo liautis".
Pasak CPJ, 2002 metais mažiau žurnalistų žuvo galbūt ir dėl tarptautinio dėmesio, kurio susilaukė "Wall Street Journal" reporterio Danielio Pearlo (Danielio Perlo) pagrobimas ir nužudymas Pakistane metų pradžioje. Po jo mirties darbuotojų saugumas tapo vienu svarbiausių žiniasklaidos prioritetų. Daugelis organizacijų ėmė siųsti savo darbuotojus į specialius darbo priešiškoje aplinkoje kursus ir apskritai labiau rūpintis jų saugumu.
Mažiausiai du žurnalistai praėjusių metų pavasarį liko gyvi vakariniame Jordano krante vien todėl, kad vilkėjo apsaugines karines striukes, o Venesueloje neperšaunamos liemenės išgelbėjo dar mažiausiai dviejų žurnalistų gyvybes.
Anot CPJ, žurnalisto darbas ir toliau lieka pavojingas. Rusijoje, Kolumbijoje, Pakistane, Indijoje, Bangladeše ir Filipinuose vietos žurnalistai, šiais duomenimis, pernai buvo žudomi už savo pranešimus apie nusikalstamumą ir korupciją. Per susišaudymus ypač didelis pavojus gresia televizijos operatoriams ir fotografams.
Be 19 patvirtintų mirčių, Žurnalistų apsaugos komitetas tiria dar keturių žurnalistų dingimo ir 13 kitų asmenų, kurių mirtis gali būti susijusi su jų darbu, bylas.
“Reuters”-ELTA