• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per sieną su antrankiais

Petras IVANAUSKAS

"Akistata jau pranešė savo skaitytojams, kad garsusis bėglys Jonas Bielskis sugrąžintas į Lietuvą, o Vilniaus 2-osios apylinkės teismas jį leido suimti iki spalio 21-osios. J.Bielskis su Ariku Pastuškou buvo suimti 2004 metų liepą įtarus, kad jie prieš kelerius metus suorganizavo Ramūno Kuzmino, pravarde Romaškė, nužudymą. Po kurio laiko J.Bielskis sutiko bendradarbiauti su teisėsaugininkais ir 2005 metų gruodį kardomoji priemonė jam buvo pakeista. J.Bielskis gavo slaptojo liudytojo statusą ir sugrįžo į namus Kaune. Čia vieną garsiausių Kauno nusikalstamo pasaulio atstovų dieną naktį saugojo policijos pareigūnai, tačiau jis sugebėjo visus apmulkinti ir spruko iš Kauno. Jo pabėgimas iš karto apaugo įvairiais gandais. Netgi buvo kalbama, kad Senelį arba Batią - tokios buvo Jono Bielskio pravardės - nužudė nusikalstamo pasaulio šulai. Tokia versija visai reali, nes manoma, kad Batia liudija prieš kitus nusikalstamo pasaulio vadus. Pareigūnai puse lūpų tai neigia, bet areštavus J.Bielskį aktyviau imta tirti senus rezonansinius nusikaltimus. Tai, kad jau kuris laikas iš tardymo izoliatoriaus neišeina Henrikas Daktaras, žinomas Henytės pravarde, irgi siejama su J.Bielskio parodymais.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau pasirodė, kad viskas buvo paprasčiau. J.Bielskis nebuvo nei pagrobtas, nei nužudytas, o užliūliavęs jį saugojusius pareigūnus, su padirbtais dokumentais spruko į Rusiją. Tik laisvėje Batia ilgai neišbuvo - praėjus vos pusantro mėnesio nuo pabėgimo jis buvo sulaikytas Sankt Peterburge. Sulaikomas nesipriešino, tik bandė įtikinti Rusijos pareigūnus, kad šie suklydo ir sulaikė ne tą žmogų.

REKLAMA

Kriminaliniai nusikaltėliai nereikalingi

Lietuvai parašius prašymą išduoti sulaikytą nusikaltėlį, Rusija, nepraėjus nė pusmečiui, J.Bielskį surakintomis rankomis grąžino į tėvynę. Bėglių grąžinimo procedūra paprastai užtrunka ne vieną mėnesį. Pagal Rusijos įstatymus, ar išduoti įtariamąjį, sprendžia ne teismas kaip Lietuvoje, o generalinis prokuroras ar jo pavaduotojas. Tik vėliau šio pareigūno sprendimą galima apskųsti teismui. Paprastai nusikaltėliai iš Rusijos, jei jie neįdomūs politikams ar specialiosioms struktūroms, sugrąžinami "netempiant gumos". J.Bielkis buvo sugrąžintas po 5 mėnesių.

REKLAMA
REKLAMA

11 mėnesių užsitęsė Pavelo Iljino ekstradicijos procesas. Šis vyras bandė įsilaužti į Rusijos federalinio saugumo tarnybos kompiuterių tinklą. Lietuvoje jis buvo nuteistas už turto prievartavimą iš Vilniaus banko.

Daugelis mano, kad žymiai ilgiau užsitęs Darbo partijos įkūrėjo Viktoro Uspaskicho grąžinimo procedūra. Kėdainių verslininką milicija sulaikė, tačiau jis, įsikišus specialiosioms tarnyboms, tuoj pat buvo paleistas. Milicija buvo nušalinta nuo tolesnės veiklos, o ekstradicijos klausimus spręsti ėmėsi prokuratūra. Lietuvos kriminalinės policijos biuras buvo informuotas, jog V.Uspaskichas pasiprašė politinio prieglobsčio, tad Rusijoje jis gali būti visiškai ramus. Tačiau nepatogumų V.Uspaskichas neišvengs, nes dėl Darbo partijos įkūrėjo sulaikymo išduotas ir Europos arešto orderis. Tad ponui Viktorui uždarytos Europos šalių durys, o jei jis jas bandytų praverti, būtų sulaikytas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gerokai greičiau ekstradicija vykdoma iš Europos šalių. Paprastai procedūra nuo sulaikymo iki sugrąžinimo į Lietuvą užtrunka apie du mėnesius. Nors ir čia yra išimčių. Pavyzdžiui, Didžioji Britanija neišduoda tų, kurie kaltinami vengimu mokėti alimentus ir išlaikyti vaikus, nes toje šalyje tai nėra laikoma nusikaltimu.

REKLAMA

Biurokratai neskuba

Labai ilgai bėglių grąžinimas užtrunka iš už Atlanto. Štai neseniai Klaipėdos teismas už finansinius nusikaltimus nuteisė sutuoktinius Valerijų ir Tatjaną Afanansjevus. Jie iš Klaipėdos krašto gyventojų surinko apie 2,5 mln. litų ir pabėgo į JAV. 2003-iųjų pradžioje šioje šalyje Afanasjevai buvo sulaikyti ir tik šių metų sausį buvo pargabenti į Lietuvą.

REKLAMA

Nuo 2004-ųjų gegužės mėnesį Los Andžele sulaikytas, bet Lietuvai iki šios dienos neišduotas koncerno EBSW prezidentas Gintaras Petrikas. Pirmos instancijos teismas Lietuvos prašymą išduoti G.Petriką patenkino šių metų kovą, tačiau bėglys šį sprendimą apskundė. Jo skundo nagrinėjimas gali užtrukti ilgiau nei metus, nes JAV teisinės normos nenumato, per kiek laiko reikia išnagrinėti ekstradicijos bylą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Airija priima visus

Pernai Lietuva 12 kartų kreipėsi į užsienio valstybes dėl nusikaltimų padarymu įtariamų asmenų grąžinimo. Tuo tarpu nepaliaujamai mažėja grąžinamų lietuvių skaičius. Valstybės sienos apsaugos tarnyba pranešė, kad per 9 šių metų mėnesius užsienio valstybės grąžino 563 mūsų šalies piliečius, pernai per tą patį laikotarpį - 717 lietuvių, o užpernai - net 1921. Už nusikaltimus ar pažeidimus grąžinti 278 lietuviai, 79 asmenys užsienio valstybėje užsibuvo ilgiau nei leistina, 65 sučiupti nelegaliai dirbantys.

Pasieniečių duomenimis, šiemet tarp daugiausiai lietuvių išsiuntusių valstybių yra Vokietija - šią šalį ne savo noru turėjo palikti 124 lietuviai. Danijos pareigūnai į Lietuvą grąžino 98 asmenis, iš Švedijos išsiųsti tik 26 lietuviai. Tarp užsienio šalyse darbo ieškančių lietuvių populiarios Airijos pareigūnai šiemet iš savo šalies į Lietuvą grąžino tik 1, Didžioji Britanija - 26 lietuvius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų