• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pavojus: jūroje piratai

"Tenka vis skaityti, kad piratai užpuola laivus ir juos apiplėšia. Ir tai mūsų dienomis. Visą laiką atrodė, kad jūrų plėšikai egzistavo tik praėjusiame šimtmetyje ir dar anksčiau. Nejaugi su jais negalima susidoroti?

REKLAMA
REKLAMA

Bronius Vyšniauskas, Jurbarko rajonas

Atgimę piratai iš tikro kelia didelę grėsmę jūreivių saugumui. Nesaugu prie Nigerijos krantų, Vietnamo, Bangladešo, Filipinų vandenyse, Malakos sąsiauryje prie Malaizijos, ties Somaliu. Kaip tik ties Somaliu balandžio mėnesį buvo užgrobti du laivai. Pietų Korėjos traleris plaukė 112 kilometrų nuo Somalio pakrantė, kai jo komanda pranešė, kad laivas apšaudomas. Du kariniai laivai - raketinis amerikiečių minininkas "Roosevelt" ir olandų sargybinis laivas "Zeven Provincien" - bandė vytis piratus, kol šie neįplaukė į teritorinius Somalio vandenis, tačiau turėjo sustoti, nes somaliečiai pagąsdino, kad išžudys korėjiečius. Prieš tai, kai JAV laivai buvo pastebėję piratus, kraustančius žvejų valtis, įvyko susišaudymas. Piratai besiartinančius JAV karinius laivus apšaudė granatsvaidžiais, bet ir patys gavo į kaulus. Vienas piratas buvo užmuštas, penki sužeisti.

REKLAMA

Toks piratų aktyvumas prie Somalio krantų yra dėl to, kad šalyje tarp įvairių grupuočių vyksta ginkluota kova dėl sostinės ir pietinių regionų. Kariniai regionų valdytojai ne tik kad užmerkia akis ir nemato piratų, bet kai kurie iš jų ir patys prisiduria prie algos pirataudami. Palei Somalio krantus plaukioja daug prekybinių laivų. Pernai buvo užpulti net 35 laivai.

REKLAMA
REKLAMA

Dar daugiau laivų nukenčia Malakos sąsiauryje, toje vietoje, kur Indijos vandenynas susisiekia su Pietų Kinijos jūra. Čia per metus nuo piratų antpuolių nukenčia po 250 laivų. Pro šią vietą kasmet praplaukia apie 50 tūkstančių laivų, tad piratams - tikras rojus. Rojus ir kita prasme - aplink tūkstančiai Indonezijos salų, kurios teikia puikų prieglobstį. Piratai atima pinigus, elektroninę įrangą, o kartais ir pačius laivus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neišvengė užpuolimų ir Lietuvos laivai. 1998 metais netoli Tailandui priklausančio Puketo uosto ginkluoti piratai užėmė laivą "Algirdas". Per antpuolį buvo sužeistas antrasis kapitono padėjėjas Aurimas Šarachovas. 14 įgulos narių buvo surakinti antrankiais ir prikabinti prie metalinių laivo detalių. Užpuolikai sugadino navigacinę techniką, pagrobė jūreivių reiso uždarbį (17 tūkst. dolerių), bet nelietė vežtų odinių paltų ir striukių. Kai piratai dingo, vyresniajam mechanikui pavyko išsilaisvinti ir išlaisvinti kitus.

REKLAMA

Ne kartą Lietuvos laivai buvo areštuoti prie Afrikos krantų. Įgulų nariams teko kalėti ir Pusiaujo Gvinėjoje, Mauritanijoje, Gambijoje.

Susidoroti su piratais nepavyksta, nors daugelis valstybių bando tai daryti. Specialius būrius turi Japonija, Indija, Kinija, JAV, o taip pat Bangladešas, Singapūras, Indonezija, Filipinai. Šiuolaikiniai piratai naudoja ir šiuolaikinę techniką. Kartą policijai pavyko susekti nedideliame viešbutyje įsikūrusį piratų operatorių. Kambaryje buvo pati jautriausia aparatūra, pelenguojanti signalus iš laivų. Operatoriui belikdavo perduoti koordinates ginkluotiems savo kolegoms. Šie kartais maskuojasi žvejais, bet per kelias minutes tokių žvejų barkasas gali pavirsti į gerai ginkluotą piratų škuną.

Apskritai piratai yra tokie pat seni kaip jūreivystė. Laivai jūrose buvo puldinėjami nuo Antikos laikų, o labiausiai suklestėjo XVII-XVIII amžiuje, kai ispanai į Europą iš Amerikos plukdė prisiplėštą auksą. Lėtus ispanų laivus užpuldavo manevringi piratų burlaiviai. Jūrų plėšikai, tokie kaip Henris Morganas, Juodasis Semas Belamis, Bartolomėjus Robertsas, Edvardas Tyčas-Juodabarzdis, dar gyvi buvo tapę legendomis. Jų laivuose grobis buvo dalijamas pagal griežtas taisykles, gyvenimą reguliavo sutartys, tad tarnauti pas juos norėjo daugelis. Piratai paliko nedaug savo egzistavimo įrodymų, tačiau archeologai ir profesionalūs lobių ieškotojai modernios technikos pagalba yra atradę net keletą piratų laivų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų