• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pavojinga plaučių liga vis dar be apynasrio

Mantas LIDEIKIS

Drėgname, pelėsiais atsiduodančiame bute susispaudusi šeima - vyras, moteris ir keli vaikai. Tiek vyras, tiek ir jo žmona vis dažniau kenčia nuo priepuoliais pasireiškiančio, kartais su kraujingais skrepliais išspjaunamo kosulio. Suaugusiuosius kaskart dažniau kamuoja dusulys ir skausmai. Draugai, kaimynai ir pažįstami vengia užeiti į šeimos namus, nes žino, jog joje sergama plaučių tuberkulioze - pavojinga, užkrečiama ir sunkiai gydoma liga, kitaip dar vadinta džiova.

REKLAMA
REKLAMA

Toks vaizdelis - tai ne praėjusio amžiaus pradžios gyvenimo detalė, kai džiova šienaute šienavo žmones, nesigailėdama ne tik vargšų, bet ir jaunų, kūrybingų žmonių. Liūdna, bet tegu šie žodžiai nesukelia ironiško šyptelėjimo - panašų vaizdą, kaip ir praėjusios šimtmečio pradžioje galima išvysti ir mūsų dienomis.

REKLAMA

Seniau vienintelė priemonė džiovai gydyti buvo profilaktika ir sanatorinis gydymas pušynuose. Atsiradus antibiotikams, kadangi džiovos sukėlėjas - bakterija, manyta, kad šiai ligai suduotas mirtinas smūgis ir ji pagaliau visiems laikams bus pažabota. Deja, pergalė buvo labai neilga. Paskutinė šį kartą juokiasi tuberkuliozė.

REKLAMA
REKLAMA

Pastaruosius keliolika metų plaučių ligas gydantys ir visuomenės sveikatą nuo užkrečiamų ligų saugantys gydytojai vieningai sutinka, jog tuberkuliozė per tuos metus aukštai pakėlė galvą, vėl skaičiuoja dažnas aukas ir gviešiasi naujų. Tuberkuliozės ligoninės nuolat sulaukia senų pacientų, sugrįžtančių ligai paūmėjus, ir nustato vis naujus šios infekcinės plaučių ligos atvejus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tad kodėl gi vėl taip įsigalėjo tuberkuliozė? Plaučių ligų gydytojo Vytauto Bražionio įsitikinimu, tuberkuliozei vystytis ir plisti yra net kelios palankios sąlygos - žmonių abejingumas savo sveikatai, skurdus gyvenimas ir su tuo susijusios prastos buities ir mitybos sąlygos, jau sergančiųjų nepaisymas savo pačių ir aplinkinių sveikatos. Taip pat reikia paminėti įvairias infekcines ligas, narkomaniją, alkoholizmą. Pasak gydytojo, ypač neramu, kad gausėja šia liga sergančių jaunų žmonių. Pernai iš 239 naujų tuberkuliozės atvejų Kauno apskrityje 95 buvo nustatyti žmonėms nuo 18 iki 39 metų. Pasak specialisto, tenka gydyti žmones, kurie tuberkulioze suserga uždarbiaudami užsienyje. Ten lietuviai dažnai apsigyvena ne pačiomis palankiausiomis sąlygomis, daug dirba, skurdžiai maitinasi. Ypač pavojinga, jeigu vienoje tokių darbuotojų kompanijoje jau yra sergantis, bet, kaip neretai būna, arba slepiantis ligą, arba net nežinantis, kad serga.

REKLAMA

Be to, kiekvieno iš mūsų organizme yra šią ligą sukeliančių bakterijų, kurios šiaip "snaudžia", tačiau susiklosčius palankioms aplinkybėms - nusilpus imunitetui, ilgą laiką gyvenant drėgnuose, prastai vėdinamuose būstuose - ima reikštis ir sukelia šią pavojingą plaučių ligą. Todėl dažnai sergantieji būna iš tvarkingų, ne asocialių šeimų.

REKLAMA

Tuberkuliozės gydymas ypač ilgas, trunkantis net keletą mėnesių. Dalį iš jų ligonis guli ligoninėje, toliau turi nuolat gerti vaistus, lankytis pas gydytojus. Jei taip daro, pasveikimo tikimybė nemaža. Priešingu atveju liga progresuoja, įgauna atvirą - užkrečiamą aplinkiniams formą, ir galų gale savo auką numarina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deja, daugelis ligonių, išėję iš ligoninės numoja ranka į visus medikų nurodymus. Mat neretai būna iš įkalinio vietų grįžę kaliniai, benamiai, arba vadinamieji asocialūs asmenys, kuriems ligoninė tai tarsi koks laikinas prieglobstis. Tuo tarpu apgydyta, bet neišgydyta liga atsinaujina. Kaip žinia, bakterijos turi savybę prisitaikyti prie jas žudančių antibiotikų. Kartą iki galo nesunaikintos, jos išveda naują "veislę", medikų vadinamą štamu. Šis "veislė" jau yra atspari prieš tai vartotiems antibiotikams. Reikia kurti naujus, stipresnius, o tai nėra taip paprasta.

REKLAMA

V. Bražionio teigimu, aplinkiniams ypač pavojingi benamiai ir asocialūs asmenys. Tokie ligoniai sudaro beveik pusę visų sergančiųjų plaučių tuberkulioze ir ligonių skaičius tarp šių žmonių nemažėja. Šie žmonės net ir gydytis nesigydo, tačiau mielai trainiojasi tarp mūsų ir platina pavojingą užkratą.

REKLAMA

Gydytojas pasakoja, jog bakterijos, sukeliančios tuberkuliozę į aplinką patenką su smulkiausiais seilių lašeliais kosint, čiaudint arba kalbant ir paplinta kelių metrų atstumu. Taigi būnant vienoje patalpoje su sergančiuoju, jau galima tokią ligą ir "susigriebti". Beje, šios bakterijos itin atsparios ir lengvai išgyvena aplinkoje - šaltuose ir drėgnuose rūsiuose jos gali likti pavojingos ištisus metus. Pasaulinė sveikatos organizacija net yra apskaičiavusi, kad tuberkulioze sergantysis per metus gali užkrėsti apie 20 sveikų žmonių. Visame pasaulyje tuberkulioze serga net 2 milijardai žmonių kasmet dar 9 milijonai suserga, o kiekvieną dieną nuo tuberkuliozės miršta apie 5000.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kauno visuomenės sveikatos centro duomenimis, pernai, palyginti su 2005-aisiais, Kauno apskrityje sergamumas tuberkulioze šiek tiek sumažėjo - maždaug 14 proc. Tačiau iš esmės sergamumo tendencija ne mažėja, o didėja.

Pasak gydytojo, sergančiųjų profilaktika yra labai paprasta - tinkamai gydytis ir nuolat tikrintis sveikatą. Apie reguliarų sveikatos pasitikrinimą nepamiršti turėtų ir su sergančiuoju gyvenantys žmonės, ypač būtina rūpintis vaikais. Deja, tai daroma retai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų