• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

Sausio pabaigoje Kretingos ligoninės Akušeriniame skyriuje 33 metų gargždiškei gimdyvei buvo atliktas Cezario pjūvis. Pernešiotas vaisius gimė uždusęs, žuvusiomis smegenimis. Kauno medicinos universiteto klinikose naujagimį dar buvo bandoma išgelbėti (jo gyvybę dvi savaites palaikė medicininė aparatūra), deja, stebuklas neįvyko (beje, patologoanatomų išvadose rašoma, jog vaisius iki gimimo buvo sveikas).

REKLAMA
REKLAMA

Skubios aukštesnio lygio medikų pagalbos prireikė ir pačiai gimdyvei, mat atliekant Cezario pjūvį moters gimdoje buvo palikta kraujo krešulių, kurie organizme sukėlė infekciją.

REKLAMA

Sukrėstas naujagimio žūties ir žmonos sveikatos sunkaus sutrikdymo, gimdyvės vyras Antanas R. iškart ėmė aiškintis, kodėl taip atsitiko. Pirminiais duomenimis, vaisius užduso, nes Cezario pjūvis buvo atliktas pavėluotai.

Bene skaudžiausia šioje istorijoje yra tai, jog, atvežęs žmoną į ligoninę, vyras iškart prašė atlikti Cezario pjūvį, o ne leisti gimdyvei bandyti pagimdyti natūraliu būdu, nes baiminosi, jog gali kilti gimdymo komplikacijų, be to, taip esą buvo rekomenduota nėščiąją konsultavusių akušerių-ginekologų ir kitų specialistų.

REKLAMA
REKLAMA

Pradėtas ikiteisminis tyrimas

Viena akušerinio skyriaus gydytoja jau pasiprašė atleidžiama iš darbo, skyriaus vedėja šiuo metu - kvalifikacijos kėlimo kursuose. Tačiau kūdikį praradusiai šeimai tai jokia paguoda. Antanas R. jau parašė du skundus Valstybinei medicininio audito inspekcijai, kuriuose reikalauja ne tik išsiaiškinti, kas kaltas dėl jo kūdikio žūties, bet ir uždaryti visą ligoninės skyrių, atleisti iš darbo visus jame dirbančius (skundo autoriaus nuomone, nekvalifikuotas medicinines paslaugas teikiančius) gydytojus. Kad su panašiomis tragedijomis rajono gimdyvėms esą netektų susidurti ateityje... Negana to, Antanas R. jau kreipėsi ir į Kretingos rajono apylinkės prokuratūrą. Kaip "Akistatai" sakė vyriausiasis prokuroras A. Gegys, nors ikiteisminis tyrimas dėl naujagimio žūties jau pradėtas, jo eiga nepasistūmės į priekį, kol nebus gautos medicininio audito išvados. Kad šios išvados minėtos ligoninės Akušerinio skyriaus gydytojams bus nepalankios, beveik neabejojama. Vadinasi, nekvalifikuotai savo darbą atlikusiems medikams gali tekti sėsti į teisiamųjų suolą, o ligoninei gresia daugiatūkstantinis civilinis ieškinys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyriausiojo prokuroro žodžiais, kas iš to, kad gimdyvės vyras primygtinai prašė žmonai skubiai atlikti Cezario pjūvio operaciją - į šį prašymą nebuvo atsižvelgta. Ir esą nieko keista - neįtikėtina, kad medikai iškart pultų vykdyti paprasto piliečio, ne šios srities specialisto, reikalavimus. Tam yra gydytojų komisija, konsiliumas - jie viską nusprendžia.

REKLAMA

Cezario pjūvis - tik po nesėkmingo bandymo pagimdyti natūraliu būdu

Kaunietė Rūta K. (29 m.) gimdė pernai, vasario 14-ąją. Visą nėštumą moteris jautėsi neblogai. Kadangi nėščioji - trumparegė (akiniai - minus 9 dioptrijų stiprumo), poliklinikos gydytoja medicininiuose dokumentuose parašė rekomenduojanti Cezario pjūvį.

REKLAMA

Tačiau, pasak Rūtos, į šį įrašą atsižvelgta nebuvo, nes neva netiko Cezario pjūvį rekomendavusios atlikti gydytojos statusas. Jei tokią rekomendaciją būtų parašiusi ne poliklinikoje dirbanti gydytoja, o medicinos universiteto klinikų specialistė, būtų buvusi kita kalba... Gimdykloje Rūtai buvo pasakyta, jog pagimdysianti ir pati.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gimdyvė kankinosi ne vieną valandą. Anot jos, kelis kartus buvo taikyta vakuumo procedūra, tačiau be rezultatų. Galiausiai vis dėlto buvo nuspręsta atlikti Cezario pjūvį.

Iš ligoninės Rūta grįžo krauju pasruvusiomis akimis, o naujagimis sūnelis - su didžiule kraujosruva ir sukietėjimu galvytėje, pakrypusiu kakliuku. Rūtos įsitikinimu, kūdikiui galvytė buvo traumuota vakuumo procedūrų metu. Ilgą laiką kūdikį prisiėjo vežioti į fizioterapines procedūras, o gumbas galvytėje, motinos žodžiais, apčiuopiamas iki šiol, po gimimo praėjus metams! Vaikelis auga nervingas, dirglus. Neseniai jam buvo diagnozuota mažakraujystė, kurios išsivystymui, kaip motina esą buvo informuota Kauno medicinos universiteto klinikose, galėjo turėti įtakos tiek gimdymo trauma, tiek iškart po gimimo kūdikiui skirti antibiotikai (kraujyje esą buvo rasta infekcija). Jauna mamytė visus šiuos sūnelio sveikatos sutrikimus linkusi sieti su, jos nuomone, pavėluotai atlikta Cezario pjūvio operacija. Beje, trumparegyste serganti moteris atkreipė dėmesį ir į tai, jog po gimdymo dar labiau susilpnėjo jos regėjimas (Rūtos K. manymu, taip atsitiko dėl gimdymo metu traumuotų akių).

REKLAMA

Jauna mamytė baiminasi, kad gimdymo traumos pasekmes tiek ji, tiek ir jos sūnelis jaus dar labai ilgai, ir svarsto galimybę, ar dėl to nevertėtų kreiptis į atitinkamas institucijas, prašyti kompensacijos už jos ir naujagimio sūnaus sveikatos sutrikdymą.

REKLAMA

Beje, Rūtos K. artimieji iš dalies kaltina ir save. Girdi, reikėjo iš anksto už atitinkamą atlygį susitarti su konkrečiu skyriaus gydytoju ir Cezario pjūvis būtų buvęs atliktas laiku, išvengta gimdymo komplikacijų. "Nieko niekam nedavėme - tai niekas ir neskubėjo operuoti, - sakė manantys Rūtos K. namiškiai. - O dabar reikia tiek vargti..."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Cezario pjūvis - turtingųjų užgaida?

Cezario pjūvis yra populiarus visame pasaulyje. Ir nieko keista! Kam valandų valandas ar net kelias paras kankintis, kęsti nenusakomus sąrėmių skausmus, jei viskas gali būti padaryta be menkiausių nepatogumų! Štai prieš kelis dešimtmečius Cezario pjūvio dėka pasaulį išvysdavo vos 6 procentai visų naujagimių, o pastaraisiais metais šis procentas yra išaugęs vidutiniškai penkis, o kai kuriose Pietų Amerikos šalyse - net keliasdešimt kartų! Vyrauja visuomenės nuomonė, jog dėl Cezario pjūvio iš anksto susitaria pasiturinčios gimdyvės. Tuo tarpu medikai tikina, jog Cezario pjūvio atlikimui, kaip ir bet kuriai kitai operacijai, visų pirma turi būti atitinkamos indikacijos.

REKLAMA

Anot Kauno antrosios klinikinės ligoninės Akušerinio skyriaus gydytojos Jūratės Žebrauskienės, kokiu būdu moteriai gimdyti (natūraliai ar atliekant Cezario pjūvį), sprendžia gydytojų komisija, įvertinusi gimdyvės ir jos vaisiaus būklę. Operacija atliekama, jei kyla grėsmė gimdyvės arba vaisiaus sveikatai ar gyvybei. Dažniausiai pasitaikančios problemos - vaisiaus dusimas, netaisyklinga vaisiaus padėtis gimdoje (pavyzdžiui, vaisius skersas ar galvutė viršuje), netaisyklingas placentos prisitvirtinimas gimdoje, būsimosios motinos dubens kaulų ar sunkios akių ligos, stipriai pakilęs kraujo spaudimas, ankstesnės kai kurios lytinių organų operacijos ar tam tikros nelytinių organų ligos ir kt.).

REKLAMA

Gydytoja atkreipė dėmesį, jog po Cezario pjūvio, kaip ir po bet kurios kitos operacijos, gali išsivystyti komplikacijos. Tai esą priklauso nuo bendros organizmo būklės, jo atsparumo infekcijoms, gimdyvės savijautos bei kitų faktorių. Štai dėl to esą ir nereikia manyti, jog Cezario pjūvis - geriausia ir lengviausia išeitis.

REKLAMA
REKLAMA

Beje, anksčiau po pirmojo gimdymo (jei buvo atliktas Cezario pjūvis) operuodavo ir vėlesnių gimdymų metu. Dabar tokio principo nesilaikoma. Gydytojos teigimu, jei kito nėštumo metu moteris jaučiasi gerai, jei nebūna priežasčių, dėl kurių reikėtų atlikti Cezario pjūvį, gimdyvei siūloma bandyti pagimdyti natūraliai.

Anksčiau buvo klaidingai manoma, jog moteriai galima atlikti tik dvi Cezario pjūvio operacijas. Dabar, anot gydytojos Jūratės Žebrauskienės, tai pačiai gimdyvei gali būti atliekamos ir trys, ir daugiau tokių operacijų. Skyriuje gimdžiusiai moteriai daugiausia buvo atliktos penkios Cezario pjūvio operacijos.

Gydytoja paneigė ir ilgai buvusį populiarų mitą, jog Cezario pjūvis būtinai turi būti atliekamas vyresniojo amžiaus moterims ir toms, kurios per nėštumą priaugo labai daug svorio ar užaugino per didelį vaisių. Ir keturiasdešimtmetė ar dar vyresnė gimdyvė esą gali pagimdyti natūraliu būdu. Cezario pjūvio gali prireikti, jei nėščioji yra smulkesnio kūno sudėjimo, o spėjamas vaisiaus svoris - 4,5 kilogramo ir daugiau.

Na, o jei gimdyvė baiminasi galimų komplikacijų ir reikalauja, kad jai būtų atlikta operacija? Gydytojos žodžiais, išimtys gali būti padaromos, tačiau pati gydytoja ir savo pažįstamoms, ir kitoms į skyrių paguldytoms nėščiosioms sakė visuomet siūlanti bandyti gimdyti natūraliai, išaiškinanti operacijos riziką (operacijos metu gimdyvė gali smarkiai nukraujuoti; padidėja plaučių arterijos trombozės išsivystymo, taip pat gimdos pašalinimo pavojus; gali būti pažeisti šlapimtakiai; išauga infekcijos tikimybė; operacija padidina nevaisingumo, taip pat gimdos plyšimo riziką vėlesnio nėštumo ar gimdymo metu ir kt.).

O ar nebūtų geriau, jei vis tiek pageidaujančios Cezario pjūvio gimdyvės turėtų teisę pasirinkti - gimdyti natūraliu būdu ar atliekant Cezario pjūvį, už operaciją sumokant pagal Sveikatos apsaugos ministro patvirtintus įkainius? Anot gydytojos Jūratės Žebrauskienės, Cezario pjūvio operacijų atlikimas, kaip ir pats gimdymas, yra nemokamas, kad ir kurioje šalies gydymo įstaigoje gimdyvė bepareikštų norą gimdyti, tačiau, daugėjant tokių pageidavimų, gal esą ir vertėtų Cezario pjūvio operacijos, jei nėra indikacijų, apmokestinimo klausimą iškelti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų