Petras IVANAUSKAS
Pranešimai apie tai, kad paukščių gripas siaučia pamaskvėje, sukėlė žmonių nerimą ir Lietuvoje. Štai viena Dubėnų kaimo gyventoja, radusi tvarte tris kritusias vištas, sunerimusi kreipėsi į Veterinarijos tarnybą. Kol specialistai ruošėsi atlikti tyrimą, tvarte rastos dar kelios negyvos dedeklės. Atidžiau jas apžiūrėjusi pati šeimininkė nustatė, kad jos krito ne nuo gripo - jas nugalabijo šeškas.
Seni žmonės pasakoja, kad šeškai tvarte taip pabezda, kad vargšėms vištytėms susisuka galvos ir jos nukrenta nuo laktų. Tada šeškas suleidžia savo dantukus į vištytės sprandą ir atsigeria šilto kraujo.
Vėl grįžkime prie paukščių gripo. Kol kas jo Lietuvoje nėra, bet pavasarį su paukščiais gali atskristi. Todėl ir šiemet, kaip ir pernai naminius paukščius teks laikyti uždarytus ir saugoti juos nuo laukinių. Nepatartina paukščių ir girdyti iš atvirų tvenkinių, kuriuose gripo virusą gali palikti praskrendantys sergantys paukščiai. O jei pastebėsite tvarte kritusių ar leisgyvių savo paukščių, kreipkitės į veterinorių.
Na o tuos bezdalius šeškus dabar visokie ponai, kuriems, matyt, atsibosta prancūziškų kvepalų kvapas, laiko savo apartamentuose vietoj katės ar šuns. Tad jei ūkininkė iš Dubėnų pagautų jos tvarte šeimininkaujantį šešką gyvą, tai uždirbtų nemažai pinigėlių, nes gyvūnėlių parduotuvėse šie gyvūnai tiesiog graibstomi. Už juos mokama apie 300 litų.
Šiaip gamtoje šeškai yra naktiniai gyvūnai, tačiau prisitaiko ir prie šeimininko gyvenimo ritmo. Šeškas pripažįsta jėgą, tad jei bando įkąsti, reikia gerokai prilupti, ir aprims. O štai pasmardinti jis gali bet kada. Taigi svečius reikia perspėti, kad namuose yra šeškas, nes jie gali pagalvoti, kad šeimininkas dvokia kaip šeškas.
"Žmonėms kartais nė motais ir tai, kad gali nusipirkti besikandžiojantį šešką. Žinoma, jį galima perauklėti - tik reikia kaip reikiant vanoti. O moterims dažniausiai tokie veiksmai suspaudžia širdį. Todėl šešką rekomenduojame auginti tik tuose namuose, kur yra tikras vyras", - šypsosi vienos zooparduotuvės pardavėja.
Šeškas - "kišeninis" gyvūnas. Jo ilgis (kartu su uodega) dažniausiai siekia apie 40 cm, o svoris - nuo kelių šimtų gramų iki kelių kilogramų.
Šeško patinas yra gerokai stambesnis už patelę. Jis nūna platesniu ir plokštesniu snukučiu, žymiai stambesnėmis letenomis bei kiek tankesniu kailiu. Skiriasi ir lyčių elgsena. Patelės dažniausiai yra nepriklausomos, mažiau prisiriša prie žmogaus, bet jos žaismingesnės, išradingesnės ir lengviau auklėjamos nei patinai. Šie įprastai labiau prisirišę prie šeimininko, ramesni, bet ne tokie paklusnūs kaip patelės.
Auginti šeškus namuose nėra sudėtinga. Juos galima laikyti narve, voljere arba palaidus kaip šunis ar kates. Kiekvienas iš šių būdų turi savų privalumų ir trūkumų. Jei šeškas gyvena narve, aišku, jis kelia mažiau rūpesčių, tačiau vargu ar tuomet jums pavyks su juo susidraugauti taip, kaip su šešku, gyvenančiu namuose laisvai.
Norint laikyti jį laisvą, kaip pilnateisį šeimos narį, teks skirti didesnį dėmesį auklėjimui, bet elgesio stebėjimas, bendravimas su gyvūnu ir žaidimai bus nepalyginti įdomesni. Jei jūs nenorite visą laiką laikyti šeško bute, jį galima įkurdinti įstiklintame balkone, prieš tai įsitikinus, ar jame nėra plyšių ir skylių, vedančių į lauką.
Laisvai gyvenantis šeškas bus pilnateisis šeimos narys, tačiau pirmas dvi savaites rekomenduojama laikyti gyvūną narve. Taip jam bus lengviau priprasti prie naujos aplinkos, taip pat išmokti naudotis dėžute (tualetu). Vėliau narvą bus galima naudoti kaip baudžiamąją priemonę ar uždaryti gyvūną tvarkant patalpą.