Skaičiau, kad kažkur Peru ar Čilėje buvo surastas ateivių iš kosmoso aerodromas. Gal galite apie tai parašyti?
Jonas Pranevičius, Kelmė
Tikriausiai jūs skaitėte apie Naskos dykumą, esančią tolimiausioje pietinėje Peru dalyje, ir ten esančius piešinius. Kad tai ateivių aerouostas yra tik viena iš versijų.
Naskos dykuma yra tarsi albumas, kuriame matyti daugiau kaip 100 didžiulių gyvūnų, augalų piešinių, abstrakčių figūrų. Pavaizduotos 520 kvadratinių kilometrų plote, jos nusidriekia ir per kalnus, ir per išdžiūvusias upių vagas. Manoma, kad šiuos raštus padarė Naskos indėnai tarp 500 metų prieš mūsų erą ir 500 metų mūsų eros. Jie gyveno prieš inkus Peru pietuose. Apie naskiečius žinoma tik iš jų kapaviečių, kadangi nėra jokių rašytinių šaltinių. Beveik visos žinios apie juos yra tik iš jų kapų. Atrodo, kad buvę paprasti žemdirbiai, mylintys gamtą ir visa, kas gyva, o randamų puodų piešinių stilius liudija juos buvus laimingus. Naska gali didžiuotis tik tuo, kad joje žmonių gyventa jau prieš 12 000 metų.
Šie nuostabūs piešiniai yra dykumoje, kurioje per pastaruosius 10 000 metų iškrito labai nedaug kritulių. Ši žemė - tai smėlio, molio ir kalcito mišinys. Ir dabar, jei kas nors ten vaikščiotų, pėdsakai liktų labai ilgam.
Piešiniai atrasti tik 1926 metais, nors apie juos yra paminėta XVI amžiaus ispanų kronikose. Didesnio dėmesio piešiniai susilaukė tik 1941 metais, kai čia apsilankė amerikietis archeologas dr. Paulis Kosokas su žmona.
Dykumos paviršiuje yra įvairiausių piešinių: beždžionė, kolibris, ruonis, voras, paukščiai, lama, gėlė, driežas ir netgi žmogus su aureole. Šių raštų dydžiai įvairūs, bet dauguma yra labai dideli. Kai kurių ilgis yra net 270 metrų. Pavyzdžiui, kolibris, išskėstais sparnais, pavaizduotas toks didelis, kad visas gali būti apžvelgtas tiktai iš viršaus. Kaip ir kitos Naskos figūros, kolibris pieštas nepertraukiama linija. Kai kurie iš šių piešinių matomi tik tam tikru paros metu, o kai kurie tik tam tikru metų laiku. Taip pat ant visų šių piešinių yra nubrėžta daugybė linijų. Tos linijos yra labai lygios, tad kyla klausimas, kaip naskiečiai jas tokias lygias nubrėžė. Manoma, kad jie mokėjo pakilti į orą prietaisu, panašiu į oro balioną. Norėdamas įsitikinti šia versija, amerikietis Bilas Sophreris pagamino balioną iš tokios medžiagos ir naudodamas tokią technologiją, kurios galėjo būti prieinamos naskiečiams. 1975 metais balionas "Kondoras I" pakilo į orą ir, truputį paskridęs, laimingai išmetė keleivius prie pat žemės, bet, pagautas oro gūsio, vėl pakilo į 350 metrų aukštį ir nuskrido dar 3 kilometrus. Tad tikėtina, kad Naskos darbų prižiūrėtojai bei inžinieriai linijų ir figūrų piešimui galėjo vadovauti iš oro.
Niekas negali tiksliai paaiškinti, kam skirti šie raštai. Vieni mano, jog tai ateivių laivų nusileidimo takai, bet taip būti negali, kadangi dirvožemis yra per minkštas. Kiti manė, jog tai senovės keliai, bet tai taip pat neįmanoma, kadangi dauguma linijų niekur neveda.
Vienas iš pirmųjų šių linijų tyrinėtojų dr. Paulis Kosokas mano, jog linijos buvo nubrėžtos ir naudojamos kaip astronominis kalendorius. Tuo tiki ir vokiečių astronomė ir matematikė dr. Marija Reiche. Aišku tik, kad dykuma buvo išraižyta dviem etapais, nes gyvūnų figūros nupieštos anksčiau už linijas.