Vida VENCLOVIENĖ
Tailande išrastas vaistas - trauktinė iš 108 (!) žolelių, neva iš organizmo pašalinanti visus šlakus ir toksinus.
Budistų vienuolynas Tam Krabokas, esantis už 130 kilometrų nuo Tailando sostinės, skandalingą reputaciją užsitarnavo dar 1959 metais. Kaip tik tada Tam Kraboko vienuoliai, gyvenantys aplinkinėse uolose, sukūrė specialų nuovirą iš 108 džiunglėse augančių žolelių. Beveik visos jos - siaubingai karčios. Pasak vienuolyno gyventojų, šis "branduolinis" gėrimas vos per mėnesį iš organizmo pašalina bet kokius toksinus. Nuo to laiko Tam Kraboke pabuvojo per 100 000 (!) žmonių, norinčių atsikratyti priklausomybės nuo rūkymo, alkoholio ar narkotikų. Pasak pačių vienuolių, trims ketvirtadaliams apsilankiusiųjų "žolių terapija" padėjo atsikratyti žalingų įpročių. Nežinia, ar tai tiesa, tačiau Britanijos sveikatos apsaugos tarnybos eksperimentui siunčia ten alkoholikus ir narkomanus. Nusiskundimų kol kas nebuvo.
Apie šią atkampią vietą Tailando džiunglėse pasakojama visokių istorijų. Beje, ir gan šiurpių. Neva, ten žmonės pririšami prie lovos ir mušami lazdomis, jiems ištisomis savaitėmis neleidžiama miegoti ir pan. Pavyzdžiui, fotomodelio Keiti Mos draugas rokeris Pitas Dohertis ten neišbuvo nė trijų dienų - pabėgo.
Įdomu tai, jog vienuolynas priima visus norinčius paragauti žolelių nuoviro nemokamai: apgyvendina pacientus patalpose, panašiose į kareivines. Pagrindinis gydymo kursas trunka mėnesį: svečiai kaitinasi žolelių voniose, o vakarais geria 108 žolelių eliksyrą. Teigiama, jog po tokio gydymo pacientas tampa "iš vidaus" švarus lyg angelas. Deja, ne kiekvienas tokį režimą iškenčia: kai kurių žmonių organizmas tiesiog nepriima kartaus žolelių nuoviro. Beje, atvykus gydytis negalima turėti pinigų (juos saugojimui paima vienuolyno iždininkas). Taip daroma todėl, kad žmonės negalėtų nusipirkti alkoholio ar narkotikų, kuriais gundo "geradariai" iš už vienuolyno tvoros.
Vienuolyne niekas prievarta nelaikomas: jei žmogus nori, jis gali bet kada išeiti. Blogiausia - narkomanams: kuomet prasideda organizmo detoksikacija, juos pykina, "laužo kaulus" ir pan. Svarbiausia bent tris dienas iškęsti, paskui jau lengviau. Deja, toli gražu ne kiekvienam tai pavyksta.
Be žolelių vonių ir eliksyro, pacientai laikosi labai griežtos dietos. Praėjus porai savaičių, valgyti jiems norisi kur kas labiau nei išgerti alkoholio ar susišvirkšti narkotikų. Vadinasi, badas taip pat gydo.
Žolelių nuoviro receptas laikomas paslaptyje. Ir nors visi nuoviro komponentai auga vienuolyno sode, paprastas žmogelis iš jų atpažintų gal tik du ar tris. Nuovirui reikalingas šių žolelių proporcijas žino tik Tam Kraboko vyresnysis - buvęs policijos karininkas Pra Čamrunas, dabar tapęs vienuoliu.
Stebuklingo eliksyro virimą galima stebėti iš arti: paslaptingi, raudonai vilkintys vienuoliai į didelį lietaus katilą meta džiovintas žoleles, maišo, kaitina, kol gaunamas į tirštą kisielių panašus gėrimas. Ore tvyro vaistų kvapas, pacientams dalijamos stiklinaitės, pripildytos tamsaus gėrimo. Visi iš karto geria. Vieni tai daro flegmatiškai, kiti su pasibjaurėjimu. Dar kiti drebėdami visu kūnu puola ant kelių. Vaizdelis - ne silpnų nervų žmonėms. Neilgai trukus ant pacientų kūnų pasirodo didžiuliai, kone vynuogės dydžio, drumzlino prakaito lašai. Pasigirsta aimanos, daugelį pykina. Teigiama, jog tokiu būdu iš organizmo "išeina" kenksmingos medžiagos ir toksinai.
Na, o pusvalandį pasikaitinti žolelių vonioje - visai kas kita. Tvyro malonus citrinvyčio kvapas, tik siaubingai karšta: daug karščiau nei mūsų įprastose garinėse pirtyse.
Pasak Tailando sveikatos apsaugos ministerijos atstovės spaudai Varit Sunamarit, ne visi iškenčia tokį gydymą, nes tai išties nelengva. Gal todėl ir sklando gandai apie prie lovų rišamus ir lazdomis mušamus pacientus. Tam Kraboke net vyko policijos patikrinimai. Tačiau gydymo kursą ištvėrusieji rezultatais patenkinti, o ir nepriklausomi tyrimai patvirtino: gydymas iš tiesų pašalina iš organizmo toksinus.
Skeptikams gali dingtelėti mintis: o čia neapsieinama be savitaigos. Žmonės nuoširdžiai tiki, jog nuoviras padeda ir gydosi. Neatmetama ir tai, jog savo vaidmenį suvaidina ir ypatinga dieta, specialus miego režimas (keturis kartus po pusvalandį per dieną) ir meditacija su gilia hipnoze. Vienuoliai taip pat atlieka specialų gydomąjį masažą.
Kiekviena Pietryčių Azijos šalis turi savitą tradicinę mediciną, pagrįstą žoliniais komponentais - mums, pripratusiems prie chemijos, ji atrodo keista. Tačiau pervertinti jos galimybių taip pat nereikėtų.
Pasak stebuklingąjį gydymo kursą išėjusiųjų, po gydymo dar ilgą laiką supykindavo vien nuo minties apie alkoholį ar narkotikus.
Visiems pacientams duodamas tik vienas šansas: Tam Kraboke yra griežta kartoteka ir jei gydęsis žmogus po kurio laiko vėl pradeda vartoti alkoholį ar narkotikus, kelias į vienuolyną jam uždarytas: tai ne komercinė klinika.
Ir tai yra keisčiausia. Pasaulyje panašių gydyklų - tūkstančiai, o iš žmonių noro atsikratyti pražūtingos priklausomybės kraunamasi milijonai dolerių. Iš tikrųjų, Tam Kraboko išradimas - sensacija, tačiau jo gyventojai logiškai nepaaiškina, kodėl tokį universalų vaistą jie slepia džiunglių gilumoje.