Remigijaus RAINIO ir Vlado GESAIČIO fotoreportažas
JAV Niu Orleano miestą nuniokojęs uraganas "Katryna" Lietuvoje iki neregėtų aukštumų kilstelėjo automobilinių degalų kainas ir gerokai sujaukė jau nusistovėjusią tvarką pasienio su Kaliningrado sritimi muitinės ir pasienio postuose. Pasienyje nusidriekė tokios ilgos automobilių eilės, kad lengvųjų automobilių vairuotojai į Rusiją patenka tik išlaukę 7 ar dar daugiau valandų. Klaipėdos teritorinės muitinės Panemunės posto viršininkas Robertas Minderis patikino, kad pareigūnai pajėgūs kas minutę užsienin išleisti po vieną automobilį, tačiau kolegos iš Rusijos tiek priimti nesugeba. Tad mūsiškiams tenka laukti rusų muitininkų skambučio, kad galėtų praleisti eilinę automobilių "porciją".
Kelionės pabaiga - už 300 metrų
Daugumos mūsiškių keliauninkų tikslas - vos už 300 metrų nuo sienos, Sovietske, esanti moderni Lukoil degalinė, kur lietuvaičiai sklidinai prisipildo automobilių bakus benzino ar dyzelino, o į balionus prisileidžia suskystintų dujų. Kaliningrado srityje šių gėrybių kainos taip pat šiek tiek pakilo, tačiau jos vis dar kone perpus mažesnės nei Lietuvoje. Naujausiomis žiniomis, litras populiariausio 95 markės benzino kainuoja nuo 17,10 rublių (1,71 lito) iki 17,5 rublių (1,75 lito). Už 92 markės benziną mūsų pinigais tenka pakloti po 1,65 lito už litrą, už dyzeliną - 1,48 lito, o už dujas - tik po 60 centų ar kiek daugiau. Tad pelną paskaičiuoti nesunku, nes, sugrįžę į Lietuvą, tokie komersantai kurą parduoda tik 50 centų pigiau nei jis tą dieną kainuoja mūsų degalinėse. Stengdamiesi uždirbti kuo daugiau, mūsiškiai į Kaliningrado sritį stengiasi važiuoti didžiausius bakus turinčiais "Audi 100" ir "VW Passat Caravan" automobiliais, nes gudruoliai jau suspėjo įsitikinti, jog muitininkai puikiai "užuodžia" didesnes savadarbes talpas. Oficialiai kiekvienam lengvojo automobilio vairuotojui leidžiama įsivežti dar ir 10 litrų talpos kuro kanistrą. Įprasti kanistrai talpina po 20 litrų degalų, tačiau piltis daugiau nei leidžiama rizikuoja tik nedaugelis, nes muitininkai taip išlavinę savo rankas, kad vos pakilnoję kanistrą tiksliai nustato, kiek benzino jame yra.
Lietuviškas cukrus sugrįžta į Lietuvą
Mūsų lankymosi dieną Panemunės pasienio poste buvo išsirikiavusi ne itin ilga mašinų eilė, tačiau vairuotojai tikino, kad kartais ji nusitęsia net kelis kilometrus - iki sunkiųjų automobilių terminalo. Klaipėdiečiai Bronius ir Birutė sakė į Kaliningrado sritį važiuojantys maždaug kas Savaitę, tad ilgas laukimas jiems įprastas. Bronius - antrosios grupės invalidas, jo žmona - bedarbė, todėl šeima niekaip negalėtų išsiversti iš 300 litų pensijos. Parsiveždami ir tik savo pažįstamiems parduodami benziną, klaipėdiečiai šeimos biudžetą padvigubina. Be to, Sovietske jie stengiasi nusipirkti ir kitų pigesnių prekių. Bronius ir Birutė - ne pasienio zonos gyventojai, tad vietoj dviejų pakelių cigarečių be papildomo muito gali vežtis po visą bloką, o vietoj puslitrio degtinės - visą litrą. Tiesa, dabar gabenant daugiau degtinės nei leidžiama, nebereikia jos išpilti ar nugerti - užtenka susimokėti muitą. Jo dydis - 12 litų už pusę litro, tad vos už 3,2 - 3,3 lito butelį degtinės įsigiję keliautojai tai daro labai nenoriai. Dažniau pinigines prasega 0,75 litro talpos butelaičių savininkai, kuriems tenka primokėti po 6 litus. "Standartinis" prekių paketas neįsivaizduojamas ir be kilogramo lietuviško (!) cukraus, Rusijoje tekainuojančio 1 litą. Kaip žinia, pas mus šis cukrus kainuoja daugiau beveik po 3 litus už kilogramą. Lietuviai Sovietske nepamiršta nusipirkti ir gerokai pigesnės kavos bei pigiau nei tris litus už kilogramą kainuojančių bananų.
Pensininkų ir bedarbių verslas
Ryte eilėje laukė daugiausiai pensijinio amžiaus vairuotojai ir bedarbiai. Kone visi jie tikino, kad jaunimas pasirodo tik pavakary ir sieną kerta stebėtinai greitai. Šie vikruoliai išvengia gaišaties ir grįždami atgal. Pagal jau kelis metus galiojančią tvarką, prieš pasiekdamas Rusijos muitinę kiekvienas automobilis privalo pabuvoti vietos terminale, kur už stovėjimą renkamas keturių litų mokestis. Nors be kvito, patvirtinančio, jog pabuvojai terminale, į pasienio punktą oficialiai neįleidžiama, nenorintys gaišti laiką visada suranda išeitį. Užtenka pakloti 15 ar 20 litų atitinkančią sumą Rusijos rubliais ir kelias į Lietuvą tau atveriamas be jokių eilių. Tiesa, tai sau leisti gali tik tie, kurie veža kiek daugiau prekių, nei oficialiai leidžiama. Dažniau sieną kertantys lietuvaičiai degalus pilasi ne Sovietske, o pavažiuoja Nemano miestelio link. Ten esančioje degalinėje už įsipilamus degalus suteikiama didesnė nuolaida, o kiekvienas, pirkęs benzino daugiau nei 60 litrų, gauna 60 rublių vertės dovanėlę.
Muitininkus apgauti nelengva
Pernelyg dažnai per sieną važinėjantys bedarbiai gali susilaukti ir nemalonių staigmenų. Muitininkai, užfiksavę jų automobilių numerius ir gabenamų prekių kiekius, informaciją gali perduoti mokesčių inspekcijoms (pagal šių asmenų gyvenamąją vietą). Šios bemat suranda būdų, kaip išieškoti mokesčius už nelegalų verslą. Juo labiau, kad vis dar pasitaiko mėgėjų per sieną gabenti kontrabandą automobiliuose įrengtose slėptuvėse. Neseniai buvo sulaikytas Rusijos piliečio vairuojamas automobilis "Mazda 626" su lietuviškais registracijos numeriais. Vairuotojas tikino, kad nieko neleistino neveža, tačiau muitininkai jo žodžiais suabejojo. Pareigūnai liepė vairuotojui atidaryti bagažinę ir įsitikino, kad tarp bagažinės dugno ir jo apačios - pernelyg didelis tarpas. Paaiškėjo, kad mazdoje meistriškai įmontuotas dvigubas dugnas. Slaptavietėje buvo aptiktos net trys dėžės cigarečių "LM".
Įvairiausių gudrybių turi ir pėsčiomis sieną kertantys piliečiai. Muitininkai savo muziejuje sukaupė daugybę eksponatų, kuriuos pagaminę "auksarankiai" tautiečiai. Primityviausiai kontrabanda slepiama sijonų apačioje ar kelnių atvartose prisiūtose kišenėlėse. Tiek vyrai, tiek moterys nevengia apsijuosti specialiais korsetais, į kurių kišenėles sukiša po 60 ir daugiau cigarečių pakelių. Mažesni rūkalų kiekiai bandomi pernešti per sieną prisilipinus juos prie rankų lipnia juosta. O kai kurie vyriškos lyties atstovai cigarečių pakelius sukaišioja net apie lyties organus. Anksčiau vietiniai bedarbiai per dieną sugebėdavo į Rusiją ir atgal suvaikščioti net po kelis kartus. Dabar antrą kartą per parą sieną kertantieji asmenys laikomi besiverčiančiais komercine veikla, todėl jų turimos prekės apmokestinamos. Pasienyje su nešuliais sutiktas rusas Viktoras sakė, kad jau beveik savaitę su trimis savo kolegomis (visi jie - vilkikų vairuotojai) užstrigo muitinės terminale, mat ant krovinių buvo užklijuotos ne tos etiketės. Kol bus paruošti dokumentai, vyrai kasdien eina į Sovietską nusipirkti maisto produktų, kurie, jų įsitikinimu, ten ne tik pigesni, bet ir skanesni. Viktoro nešuliuose teliūskavo ir pigios rusiškos degtinės butelaičiai, tad pozuoti "Akistatos" fotografui jis griežtai atsisakė. O štai netoli Pagėgių sutiktas Berlyno metro darbuotojas Georgas lietuvišką pyragą šveitė su pasimėgavimu. Dviračiu į Klaipėdą keliaujantis vyriškis tikino, jog į tėvynę grįš laivu, nes Kaliningrado sritis, jo nuomone, nėra saugi.
Kai budi "ne ta pamaina"
Kaliningrado srities gyventojas Jurijus teigė, jog į Lietuvą degalus gabena net porą kartų per Savaitę, ir to esą pilnai pakanka kukliai pragyventi. Jis gyrėsi žinąs visas pasienio landas, tačiau tą dieną Lietuvos pusėje esą budinti "ne ta pamaina", todėl tenka gaišti eilėje. Kad muitininkai - pakankamai griežti, įsitikino ir "Akistatos" ekipažas. Prie Ramoniškių punkto tėra viena mažutėlė lauko kavinė, kurios šeimininkė Rasa džiaugiasi, jog klientų kol kas netrūksta. Keista, jog apsukriems verslininkams dar nešovė į galvą šiose apylinkėse įrengti bent vieną tualetą, tad laukiantiesiems gamtinius reikalus tenka atlikti pakelės krūmeliuose.