Šiurpios žudynės mokykloje
Antradienį nedideliame Suomijos miestelyje Jokeloje įvykusi tragedija sukrėtė europiečius, pratusius manyti, jog taip gali nutikti nebent JAV. Aštuoniolikmetis Peka Erikas Auvinenas įėjo į miestelio mokyklos pastatą ir paleido padriką ugnį iš pistoleto. Žuvo penki berniukai, mergaitė, mokyklos medicinos sesuo ir direktorė. Šūviai sužeidė dar dešimt žmonių. Sušaudęs savo bendramokslius, vaikinas nukreipė ginklą sau į galvą. Tačiau jis mirė ne iš karto, o tik po geros paros ligoninėje. "Tai - mūsų pasaulio pabaiga. Tai - Suomijos pabaiga". Tokius žodžius ištarė vieno nužudyto berniuko gedinti motina. Suomijos vyriausybė ketvirtadienį paskelbė gedulo diena. Per neeilinį vyriausybės posėdį iškart po tragedijos premjeras Matis Vanhanenas įsakė iki pusės stiebo nuleisti vėliavas ant visų valstybinių pastatų. Šios žudynės smarkiai pakirto saugumo jausmą mūsų visuomenėje. Niekas nesitikėjo tokių dalykų", - kalbėjo šalies ministras pirmininkas. Suomiai bando įspėti, kas jaunuolį paskatino žudyti. Kai kas įtaria, kad radikalių idėjų sekėjas atakai specialiai pasirinko lapkričio 7-ąją - dieną, kai Rusijoje buvo minimos 90-osios bolševikų revoliucijos metinės. Vis dėlto nei policija, nei žudiko bendraklasiai negali paaiškinti, kodėl P.E.Auvinenas taip pasielgė. "Jis augo labai normalioje keturių asmenų šeimoje, turėjo brolį. Problemų vaikinas nekėlė ir mokykloje", - sakė vietos pareigūnas Janas Olavas Nyholmas. Tačiau pastarosiomis savaitėmis ženklų, kad kažkas ne taip, padaugėjo. Vienas P.E.Auvineno klasės draugas atskleidė, kad vaikinas pradėjo keistai elgtis - piešė žudynių scenas, beveik su niekuo nebendravo. "Jis tarsi užsidarė savo asmeniniame kiaute, - teigė nuo žudiko pasprukti sugebėjęs Tuomas Hulkonenas. - Galbūt jį buvo apnikusi depresija, tačiau netikėjau, kad iš jo buvo galima laukti tokio siaubingo protrūkio".
Tiesa, kai kurie ekspertai mano, kad P.E.Auvineną tikriausiai kankino ne depresija, o paranoja. Tokią išvadą jie padarė, peržiūrėję asmeninį jaunuolio skyrelį interneto svetainėje "YouTube", kurioje kelios valandos prieš incidentą jis įspėjo šaudysiąs. Pasirodo, vaikinas į internetą buvo įdėjęs net 89 vaizdo įrašus, kuriuose kalbėdamas į kamerą liaupsino žudynių JAV mokyklose kaltininkus ir vadino save "socialiniu darvinistu". Apžvalgininkai pabrėžia, kad tikriausiai paauglį žudyti paskatino būtent internete rasta informacija. P.E.Auvinenas kaupė žinias apie diktatorius Adolfą Hitlerį ir Josifą Staliną, ginklus, ankstesnes žudynes visame pasaulyje.
Po tragedijos Suomijoje atsirado nuomonių, kad dalį kaltės dėl žudynių turėtų prisiimti valstybė. Manoma, kad šalyje galiojantys ginklų įsigijimo ir laikymo įstatymai yra pernelyg liberalūs. Mat žudiku tapęs aštuoniolikmetis P.E.Auvinenas ginklą įsigijo legaliai ir be jokių problemų. Suomija užima trečiąją vietą pasaulyje - po JAV ir Jemeno - pagal tūkstančiui gyventojų tenkantį šaunamųjų ginklų skaičių. Nors dauguma užregistruotų ginklų yra medžiokliniai šautuvai, akivaizdu, kad jie gali būti panaudoti ir žmonių medžioklei. Helsinkis pastaraisiais mėnesiais aršiai priešinosi ES planams sugriežtinti ginklų laikymo kontrolę, bet dabar ministrų kabinetas kelia rankas į viršų. "Mano manymu, turėtume viską itin rimtai apsvarstyti, - teigė prekybos ministras Mauris Pekarinenas. - Tikiu, kad Suomija į savo poziciją turi pažvelgti kritiškai". Apie ginklus Suomijoje dabar kalba visi. "Mūsų tobulumo burbulas subliūško. Mūsų šalis nėra geresnė nei kitos, negalima toliau apsimetinėti", - tvirtino Helsinkyje gyvenantis Mikas Pysalas, norintis, kad prekyba ginklais būtų apskritai uždrausta. Tuo tarpu Jakas Saloma mano, kad dėl tragedijos nereikėtų kaltinti tik ginklų laikymo įstatymų: "Juk žudikas galėjo naudotis ir peiliu, tad problema - ne šautuvai". Ginklavimosi šalininkai taip pat pateikė argumentus, jog Suomijoje, kur šimtui gyventojų tenka net 56 ginklai, su jais susijusio smurto lygis šalyje labai menkas. Vienintelis panašaus pobūdžio incidentas įvyko Helsinkyje 2002 metais, kai prekybos centre susisprogdino jaunuolis. Tada žuvo septyni žmonės.