Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) vadovas Abdullah al-Attiyah (Abdula al Atija) antradienį (02.04) pareiškė, kad atsinaujinęs naftos eksportas iš streiko apimtos Venesuelos gali priversti organizaciją antrąjį ketvirtį sumažinti gavybą. Vis dėlto dėl gavybos mažinimo dar neapsispręsta, nes ir toliau išlieka karo Irake grėsmė.
Paklaustas, ar dėl atsinaujinusio eksporto iš Venesuelos OPEC labiau linkusi antrąjį ketvirtį mažinti naftos gavybą, A. al-Attiyah atsakė: "Taip, kodėl gi ne".
Pastarosiomis dienomis padidėjo naftos eksportas iš trečios didžiausios OPEC naftos tiekėjos - Venesuelos, nepaisant jau du mėnesius šalį sukausčiusio visuotinio streiko, sumažinusio naftos tiekimą iš šios penktos pagal dydį pasaulio naftos eksportuotojos.
Nors pranešimai ir prieštaringi, manoma, kad Venesuelos naftos gavybos apimtys pirmadienį siekė 1,2-1,8 milijono barelių per dieną, o eksportas sudarė 890 tūkst. barelių per dieną, arba beveik trečdalį įprastinio lygio.
"Tai - gera naujiena, - Katare vykstančios konferencijos užkulisiuose minėjo A. al-Attiyah, kuris taip pat yra Kataro naftos ministras. - Venesuelos sugrįžimas subalansuos pasiūlą ir paklausą, nes rinkai bus tiekiama daugiau naftos".
Sausį vykusioje neeilinėje sesijoje OPEC nusprendė nuo vasario 1 dienos padidinti oficialią naftos gavybą 1,5 iki 24,5 milijono barelių per dieną, siekiant užpildyti pasiūlos spragą, atsiradusią nutrūkus tiekimui iš Venesuelos.
Dabar organizacija baiminasi, kad, atsigavus tiekimui iš Venesuelos, pasaulio rinka gali būti perpildyta, nes antrąjį ketvirtį paprastai sumažėja paklausa dėl šiauriniame pusrutulyje pasibaigiančio žiemos sezono.
Padėtį rinkoje ir gavybos apimčių politiką OPEC ministrai turėtų aptarti kovo 11 dieną per numatomą susitikimą Vienoje.
"Esant šiandieninei padėčiai, rinka būtų perpildyta 3 milijonais barelių per dieną", - aiškino A. al-Attiyah, pridūręs, kad naftos paklausa antrąjį ketvirtį paprastai sumažėja 2 milijonais barelių per dieną.
Pasak Irano naftos ministro Bijano Zanganeh (Bidžano Zanganės), kovo mėnesį OPEC turės du pasirinkimus - išlaikyti esamą gavybos lygį arba jį sumažinti.
"Rinkoje daug netikrumo, - sakė Irano ministras. - Nežinome, kas atsitiks, kol neišsispręs Irako problema".
Irakas, kurį Jungtinės Valstijos kaltina turint draudžiamų masinio naikinimo ginklų, per dieną eksportuoja apie 2 milijonus barelių žalios naftos.
Per pastarąsias kelias dienas ne vienas OPEC ministras, įskaitant ir naftos milžinės Saudo Arabijos pareigūnus, teigė, kad pasaulinėje rinkoje naftos netrūksta.
Vis dėlto naftos kainos tebėra artimos aukščiausiam lygiui per pastaruosius trejus metus - 35,2 dolerio už barelį. Aukštas kainas lemia išliekanti karo Irake grėsmė bei Venesueloje tebesitęsiantis streikas. Naftos prekiautojai baiminasi, jog karas Irake pakenktų naftos tiekimui ne tik iš šios šalies, bet ir iš kitų Artimųjų Rytų valstybių.
A. al-Attiyah dar kartą pakartojo, kad aukštas kainas lemia karo baimė, o vartotojai neturėtų panikuoti.
"Vartotojai kaupia labai dideles atsargas, nes laukia labai sumažėsiančios pasiūlos, - teigė OPEC vadovas. - Tai panika, kurios negalime kontroliuoti".
“Reuters”-ELTA