Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Du jauni panevėžiečiai - Panevėžio profesinio rengimo centro pirmakursis Mantas Aleinikovas (18 m.) bei vienos miesto vidurinės mokyklos vienuoliktokas Kostas Skurdelis (18 m.) - ilgus metus "stovyklaus" pataisos namuose. Atitinkamai pusdevintų ir devynerių metų laisvės atėmimo bausmės šiems jaunuoliams skirtos už itin sunkius nusikaltimus - tyčinį nužudymą iš savanaudiškų paskatų, ne vieną apiplėšimą.
Plėšikų auka - neblaivus panevėžietis
Buvo 2003-iųjų spalio 29-osios vėlus vakaras. Prie Klaipėdos gatvėje iki vidurnakčio veikiančios "Maksimos" parduotuvės sukiojosi įtartinų tipų būrys. Kaip vėliau paaiškės, gaujos nariai dairėsi, ką apiplėšti... Kaip tik tuo metu iš "Maksimos" išėjo šiek tiek išgėręs Saulius B. Plėšikai jį iškart ėmė sekti. Kaip apygardos teisme prisiminė nukentėjėlis, prisiartinęs nepažįstamas vaikinukas paprašė cigaretės. Kol Saulius krapštė pakelį, pajuto, kaip tasai pats jaunuolis į veidą papurškė dujų. Ėmė nežmoniškai deginti veidą, akis. Dar kelios sekundės, ir Saulius B. pajuto, kad jau guli ant žemės, o jo kišenes kažkas krausto... Nukentėjėlis prarado rankinę su asmens ir darbo dokumentais, mobilųjį telefoną, automobilio raktelius, kelis šimtus litų. Kai stipriai sutalžytas Saulius atsitokėjo, plėšikų jau nebuvo nė kvapo.
Šio nusikaltimo vykdytojų iškart nepavyko nustatyti. Tuo pasinaudoję, jaunieji banditėliai po poros dienų įvykdė kitą, dar sunkesnį, nusikaltimą - nužudė žmogų.
Ir mušė, ir kankino
Kadangi sadistų gaujos užpultas panevėžietis Viačeslavas K. mirė vietoje, tenka remtis jo žūties kaltininkų duotais parodymais.
Kaip teisme prisipažino Kostas Skurdelis, tą vakarą (2003-iųjų lapkričio 4-ąją) jis su draugu Mantu Aleinikovu sėdėjo bare ir gurkšnojo alų. Išgėrė, anot jo paties, nedaug - "po 4 ar 5 bokalus". Besivaišindami jaunuoliai atkreipė dėmesį į prie gretimo staliuko prisėdusius du pagyvenusius vyriškius. Jie užsisakė brangių gėrimų, taigi buvo galima įtarti, jog turėjo nemažai pinigų.
Po kurio laiko vienas iš tų dviejų "turtingų vyriškių" išėjo. Kostas ir Mantas su likusiuoju susipažino, pasikalbėjo. Naujasis pažįstamas jaunuoliams nupirko po 100 gramų degtinės. Kai vyriškis už svaigalus mokėjo, Kostas ir Mantas puikiai matė, kad jo piniginėje yra nemažai šlamančiųjų. Jaunuoliai žaibiškai sukūrė planą ką tik juos privaišinusį žmogelį apiplėšti.
Baigusis baro darbo laikui, visi trys buvo išprašyti lauk. Gatvėje Kostas ir Marius Viačeslavą iškart ir užpuolė: pargriovė ant žemės ir ėmė spardyti, daužė kumščiais. Galiausiai vienas iš chuliganų pastebėjo netoliese numestą šaligatvio plytelės nuolaužą - vargšui Viačeslavui kliuvo ir ja...
Per muštynes iš Viačeslavo K. kišenės plėšikai ištraukė banko kortelę. Norėdami iškvosti jos PIN kodą, sadistai žmogelį ėmė kankinti - šratinuku ilgai badė galvą, pilvą, veidą, trypė užšokę ant krūtinės. Tačiau egzekucijos auka dėl patirto trauminio šoko jau neįstengė pratarti žodžio.
Supratę, kad nukentėjėlis - nebegyvas, banditai iškraustė visas jo kišenes, nuo rankos nusegė brangų laikrodį ir, išgirdę artėjančio automobilio ūžesį, dėjo į padus...
Linksmybės už svetimus pinigus
Žudikų grobis nebuvo didelis - vos kelios dešimtys litų. Visos viltys - pasinaudoti svetima banko kortele. Tačiau Panevėžyje rizikuoti buvo atsisakyta.
Kostas Skurdelis ir Mantas Aleinikovas tą pačią naktį susiorganizavo grupę draugų ir vieno jų automobiliu pasiekė Biržų rajoną. Sumelavęs, jog kortelė - jo tėvo, Mantas Aleinikovas paprašė vieną vaikiną, kad šis nubėgtų į degalinę ir nupirktų degtinės bei užkandos. Girdi, Mantas dar esąs nepilnametis, gali kilti keblumų. Nieko bloga neįtardamas Donatas A. paprašė svaigalų, tačiau jų taip ir nenupirko. Pasirodo, įžvalgus operatorius atkreipė dėmesį į parašų (ant kortelės ir čekio) skirtumus ir atsisakė prekes parduoti. Pasiūlė ateiti kartu su tėvu, kortelės savininku. Pastarajam, girdi, ir sugrąžinsiąs banko kortelę. Kai sugrįžęs į automobilį Donatas viską papasakojo, Mantas prisipažino, jog kartu su Kostu buvo užpuolę pagyvenusį vyrą, norėdami išgauti pagrobtos banko kortelės kodą, jį kankinę, bet nieko nepešę - prisiėję tenkintis tik keliomis dešimtimis kišenėse rastų pinigų, kuriuos esą jau spėta praleisti svaigalams.
Plėšikų kelyje pasimaišė moteris
Iškart po to, kai, mirtinai sumušę ir apiplėšę Viačeslavą K., Mantas ir Kostas spruko nuo pašalinių akių, jiems po akimis pasimaišė vėlų metą namo iš vakarinės pamainos žingsniavusi Regina P. Kaip vėliau ši moteris prisimins, ji kone kaktomuša susidūrė su dviem jaunuoliais. Vienas iš jų pasiteiravo, kiek valandų, ir, nelaukdamas atsakymo, smogė kumščiu į veidą. Regina buvo parmesta ant žemės, suspardyta. Kai chuliganai pradingo, nukentėjėlė pasigedo rankinės, kurioje buvo keli litai ir mobilusis telefonas.
Lengvinanti aplinkybė - nepilnametystė
Vyro netekusi labai prastos sveikatos Fetija K. teisme negalėjo sutramdyti ašarų. Moteris prisiminė tąvakar vyrą išlydėjusi į garažą, tačiau taip ir nesulaukusi sugrįžtant. Po poros dienų gavusi kvietimą atvykti į morgą atpažinti... Nukentėjusioji prašė teismo iš kaltininkų priteisti ne tik vyro laidotuvių ir paminklo pastatymo išlaidas, bet ir 30 000 litų įvertintą neturtinę žalą.
Beje, ikiteisminio tyrimo metu Kostas Skurdelis davė parodymus ir iš dalies pripažino savo kaltę darant sunkius nusikaltimus, o Mantas Aleinikovas pasinaudojo įstatymo suteikta teise ir pareiškė viską paaiškinsiąs tik teisme. Na, o teisme M. Aleinikovas, nekreipdamas dėmesio į nusikaltimų bendrininko bei liudytojų parodymus, savo kaltės nepripažino. Girdi, jis nieko neužpuolęs, nemušęs, neapiplėšęs.
Teismas atsižvelgė į tai, jog abu teisiamieji nusikalto būdami dar nepilnamečiai, ir atleido nuo mokesčio už advokato gynybą. Nepilnamečiams žudikams į naudą išėjo ir tai, kad iki suėmimo abu mokėsi - tai irgi buvo pripažinta atsakomybę švelninančia aplinkybe.