Kur dideli pinigai, ten dideli pavojai
Irena ZUBRICKIENĖ
Marijampolėje buvo pagrobtas sekmadienio laisvalaikį savo sodo namo pirtyje leidęs marijampolietis Žydrūnas Buzas (34 m.). Žmogus, vadinamas ir nusikalstamo pasaulio atstovu, ir verslininku, kurio veikla neapsiribojo vien Marijampole. Žydrūnas pagrobtas tokiomis aplinkybėmis, kokias neseniai buvo galima pamatyti per Lietuvos televiziją kartojant lietuvišką klasikinį serialą "Tadas Blinda": "svieto lygintojams" netikėtai įsiveržus į puotą ir be jokių išlygų padiktavus savo valią.
Liko tik chalatas
Tik šių laikų "svieto lygintojų" rimbo kirčių marijampoliečiams puotautojams pavyko išvengti. Trys kaukėti ir pistoletais su duslintuvais ginkluoti vakaro įsiveržėliai, įsakmiai suguldę visus 7 rastus asmenis (3 iš jų - moterys) ant grindų, iš karto nuramino, kad jiems "reikalingas tik vienas". Ž. Buzo kompanija buvo ką tik išėjusi iš pirties - pusnuogė. Kaukėtieji surinko vakarojusiųjų mobiliuosius telefonus ir juos išjungė, žmonėms rankas ir kojas surišo lipnia juosta bei jų pačių drabužiais, o Ž. Buzą išsivedė. Vyras tuo metu vilkėjo tik pirties chalatu, kuris vėliau buvo rastas lauke, prie jo automobilio.
Neabejojama, kad kieme savo sėbrų, muštravusių puotos dalyvius, laukė dar keli asmenys. Ž. Buzas buvo nežinia kur išsivežtas.
Tą patį vakarą pareigūnai, sulaukę žinios apie įžūlų pagrobimą, pradėjo eiti nusikaltėlių pėdsakais, tačiau nesėkmingai. Skelbiama, kad Ž. Buzo artimieji per pirmąsias dienas po įvykio nesulaukė nei jokių reikalavimų apie išpirką, kaip paprastai tikimasi tokiais atvejais, nei jokios žinutės, kur yra ir kaip jaučiasi jų artimas žmogus.
Ž. Buzas su keleriais metais jaunesne žmona Aušra turi keturis nepilnamečius vaikus; lemtingąjį vakarą pirtyje kartu buvo tik žmona.
Pareigūnai, ieškodami Ž. Buzo ir jo pagrobėjų, kėlė visas įmanomas versijas: senos arba naujos skolos, neįvykdyti pažadai, nešvarūs sandėriai, kerštas, noras pagąsdinti, noras sulaikyti nuo kokių nors naujų verslo žingsnių ir taip toliau.
Įdomu tai, kad daugumos diskutuojančiųjų apie minėtą pagrobimą muotaikos (ir gyvuose pokalbiuose, ir itin gausiose internautų diskusijose) yra panašios: komentatoriai, šaipydamiesi, kad esą "Buzas Puskelniuose liko be kelnių!", net džiūgauja, kad esą galų gale bus pamokytas ir sudrausmintas "nešvarus verslininkas", prieš 16 metų nuskriaudęs daug žmonių - rinkęs indėlius iš piliečių ir žadėjęs didžiausias palūkanas. Kaip žinia, nelegali bankininkystė tuokart greitai žlugo, o pinigų indėlininkams nebegalėjęs atiduoti Ž. Buzas už tai buvo nuteistas ir apie 2 metus praleido už grotų. Iki šiol verslininkas likęs skolingas buvusiems indėlininkams apie 2 milijonus litų. Už grotų pagyvenęs Žydrūnas, pareigūnų teigimu, kažkada įžūliai tvirtino bausmę jau atlikęs, tad ir apie jokias skolas esą negali būti jokios kalbos.
Kadaise savo santaupas praradusius žmones labai piktina tai, kad per pastaruosius 7 metus Ž. Buzas, sėkmingai įsukęs su nekilnojamuoju turtu susijusį savo verslą, anot tautos, "su tokio pat plauko asmenimis baigia supirkti ne tik visą Marijampolę, bet ir Lietuvą".
Ž. Buzą pagrobus, Marijampolės teisėsaugininkai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto laisvės atėmimo panaudojus smurtą.
Marijampoliečiai sunerimę: Ž. Buzo pagrobimas - tik vienas iš kelių šiais metais skandalingai išgarsėjusių kriminalų, rodančių, jog Marijampolėje atgijo banditų laikai. Juk neseniai vidury dienos kavinėje buvo apšaudytas vienas nusikalstamo pasaulio atstovas, dėl kurio gyvybės medikams teko rimtai pakovoti, prieš tai buvo sulaikyti 3 reketininkai, bauginę vieną verslininką dėl duoklės vien už tai, kad šis "per gerai gyvena", dar kiek anksčiau organizuoto nusikalstamo pasaulio atstovai buvo pagrobę iš darbo vietos kelis vaikinus, kuriems turėjo "asmeninių pretenzijų", ir juos "auklėjo" nusivežę į mišką.
Pagrobtieji buvo nužudyti
Ž. Buzo pagrobimas pratęsė Lietuvos verslininkų pagrobimų sąrašą - jų skaičiuojama dešimtimis.
Iki šiol bene skandalingiausiai Lietuvoje yra nuskambėjęs Mažeikių verslininko Gedemino Kiesaus pagrobimas. 2000-ųjų liepos 6-osios vakarą pakeliui iš Vilniaus į Mažeikius kartu su "Mažeikių naftos" vadovu G. Kiesumi pradingo ir jo sūnus Valdas, ir jų vairuotojas Alfonsas Galminas. Kitos dienos rytą vieno Vilniaus Laisvės prospekto namo automobilių aikštelėje buvo rastas G. Kiesaus visureigis "Mercedes-Benz". Paties verslininko, jo sūnaus ir vairuotojo paieškos užtruko dar beveik pusantrų metų: 2001-ųjų lapkritį visų 3 vyrų palaikai nukirstomis galvomis buvo rasti užkasti maždaug 20 km nuo Panevėžio. Beje, nužudytųjų galvų nepavyko surasti iki šiol.
Dabar jau žinoma, kad pasala iš Vilniaus vykusiems mažeikiškiams tą patį jų dingimo vakarą buvo surengta Ukmergės rajone, šalia automagistralės Vilnius - Panevėžys. Tądien G. Kiesus su savo vairuotoju A. Galminu vyko iš Vilniaus oro uosto pasiėmęs iš studijų užsienyje sugrįžusį sūnų Valdą. Trijulės kelionę nutraukė panevėžio "tulpinių" gaujos atstovai Audrius Andrušaitis, Virginijus Baltušis, Dainius Skačkauskas ir Algimantas Vertelka. Jie buvo apsimetę policijos pareigūnais ir vilkėjo uniformas. Grasindami automatu ir pistoletais, užpuolikai išlaipino Kiesus ir A. Galminą iš automobilio, surakino antrankiais ir nugabeno į iš anksto paruoštą sodybą Čiūrų kaime (Panevėžio r.).
Ten iš G. Kiesaus buvo paimti grynieji pinigai bei banko kortelės ir grasinimais išgauti mokėjimų kodai. Po to visi trys vyrai buvo nužudyti, jų lavonai užkasti žemėje. Pastarąjį kruviną nusikaltimą vykdė didesnis "tulpinių" atstovų būrelis.
Žmogžudžiai nuvyko į Latviją ir, naudodamiesi bankomatais, išgrynino G. ir V. Kiesų pinigus įvairia valiuta - per 128 tūkstančius litų. Taigi žiauraus nusikaltimo motyvas - dideli pinigai.
Po poros mėnesių miške, Panevėžio rajone, buvo sušaudyti Kiesų ir jų vairuotojo nužudyme dalyvavę "tulpiniai" Egidijus Bučys, Giedris Liubartas, Ramūnas Narbutas ir Aleksandras Lebedevas. Tai padarė jų "aukštesnieji" bendrai, siekdami, kad nepasklistų kalbos apie mažeikiškių nužudymą.
Už šiuos nusikaltimus A. Andrušaitis, V. Baltušis ir A. Vertelka šiuo metu yra įkalinti iki gyvos galvos. O teismo procesas dėl mažeikiškių pagrobimo ir nužudymo dar nesibaigęs.
Dingo kaip į vandenį
Kitas skandalingas lietuvio verslininko pagrobimas yra neišaiškintas iki šiol. Praėjusių metų balandžio 18-osios rytą Kaliningrade dingęs šiaulietis Stanislovas Jucius tebėra laikomas dingusiu be žinios. Jis - lietuvių verslininkų klubo įkūrėjas ir prezidentas, Lietuvos kapitalo statybų kompanijos "Rosslitstroj" generalinis direktorius ir "Jupojos" koncerno valdybos narys, pastaruoju metu dirbęs Kaliningrade.
Iškart po įvykio buvo skelbiama, kad lemtingąjį rytą S. Jucių įsodino į automobilį milicijos uniformas vilkėję asmenys ir nusivežė. Vyrų susitikimas esą buvo taikus. Šaltinių teigimu, prieš pagrobimą verslininkas turėjo 100 - 150 tūkstančių eurų (350 - 500 tūkstančių litų) grynaisiais, kurie esą buvo išimti iš bendrovės "Rosslitstroj" kasos. Tačiau vėliau bendrovės auditoriai ir buhalteriai teisėsaugininkams tai neigė.
S. Juciaus dingimo aplinkybes tebetiriantys Rusijos teisėsaugininkai nelinkę atvirauti. O Lietuvoje iki šiol laikomasi kelių pagrindinių versijų: anksčiau grasinimų sulaukęs lietuvis verslininkas buvo pagrobtas arba nužudytas. Taip pat svarstyta, kad S. Jucius gali slapstytis nuo konkurentų. Praėjus mėnesiui po verslininko dingimo, Lietuvos žiniasklaidai Kaliningrado gubernatorius Georgijus Boosas tvirtino, jog S. Jucius yra gyvas ir sveikas.
Po kelių mėnesių jau buvo kalbama, kad S. Jucių galėjo pagrobti Kaliningrado organizuoto nusikalstamumo grupė, veikdama pagal užsakovo planą. Tas užsakovas - verslo konkurentas. Esą lietuvis Kaliningrade jau ketino plėsti savo verslą - iš miesto "keliauti" į srities gilumą, o už tai - už gerą verslo "kąsnį" - iš jo buvo pareikalauta atlygio. Tyrėjai linkę manyti, kad S. Jucius atsisakė mokėti tą duoklę.
Dar viena versija - pagrobėjai nužudė pagrobtą S. Jucių atsitiktinai, kai šis galbūt mėgino pabėgti iš jo laikino įkalinimo vietos.
Kol šiauliečio dingimo istorija yra be pabaigos, visos versijos tegali būti spėliojamos.
Pagrobimas buvo surežisuotas
Kriminalinių įvykių istorija liudija, kad verslininkų pagrobimo istorijos gali baigtis ir visiškai netikėtai. Pavyzdžiui, išaiškėjus tiesai, telieka paploti kaip po gerai suvaidinto spektaklio. Taip buvo 2004-ųjų birželio viduryje Kalvarijoje (Marijampolės apskr.), kai tuomet 29 metų verslininko Algirdo Geležiaus žmona Vilija kreipėsi į Kalvarijos policiją dėl išvakarėse į žvejybą išvykusio ir į namus nesugrįžusio vyro.
Pareigūnai leidosi prapuolėlio pėdsakais. Prie netoli Kalvarijos esančio Jurgežerių ežero, Menkupių kaime, buvo aptiktas A. Geležiaus automobilis "Mazda 626". Jis buvo atrakintas, durelės ir rankena ištepliotos krauju. Prie automobilio ir paežerėje - grumtynių pėdsakai, liudiję, kad sužalotas kūnas gali būti nutemptas į ežerą ir įmestas.
Įvykio vieton gausiai susirinkę policininkai greitai pritraukė ir būrį žiniasklaidos atstovų. Vieni filmavo, kiti fotografavo, treti užsirašinėjo dosniai Kalvarijos policijos pareigūnų vardijamas galimo nusikaltimo versijas. Šie teigė, kad jaunasis politikas net gali būti nužudytas. Tą patį vakarą žinia iš Kalvarijos lėkte aplėkė visų televizijų žinių tarnybas, o rytojaus dieną paplito dienraščiuose. Ežere intensyviai, bet nesėkmingai darbavosi narai.
Juodo kriminalo atspalvį įgavusi istorija bene labiausiai išgąsdino kai kuriuos Kalvarijos politikus. Jie teigė, kad politinis susidorojimas - plintantis reiškinys, nukreiptas prieš aktyvius tiesos ieškotojus. Kai kurie vietos politikai net ketino kreiptis į policiją, kad būtų užtikrintas jų saugumas.
Spėjamas šiurpus įvykis, kaip visada, paskatino žurnalistus priminti ne tik šviesiąsias, bet ir tamsiąsias A. Geležiaus gyvenimo puses. Kalvarija ūžė nuo kalbų kaip bičių avilys: "nešvariam verslininkui keršijama už praeitį", "nereikia bendrauti su įtartinais asmenimis", "jo veikla neaiški" ir panašiai.
Po pusantros paros trukusios Kalvarijos policijos paieškos operacijos galiausiai buvo paskelbta, kad verslininkas A. Geležius gyvas ir sveikas, Vilniaus pareigūnų paslėptas nuo savo vyresnio pusbrolio Algirdo Vasiliausko kėslų - užsakyto nužudymo.
Viskas baigėsi tuo, kad suimtas A. Vasiliauskas suteikė pareigūnams daug informacijos apie pusbrolio A. Geležiaus praeities darbelius, o pats iš balos išlipo visiškai sausas.
Užtat A. Geležius, tuokart "pagrobtas" verslininkas, kaip tik šiuo metu dažnokai važinėja į Kauno apygardos teismo posėdžius, kur vyksta teismo procesas dėl dviejų Kalvarijos gyventojų nužudymo prieš 14 metų. Jis - kaltinamasis šioje byloje.
Nuotrauka iš redakcijos archyvo:
- Ž. Buzas praeityje, savo klestėjimo laikais
- Ž. Buzas - futbolo mylėtojas, rėmėjas ir žaidėjas
Eugenijaus NAIKELIO nuotr.:
- Ž. Buzas buvo pagrobtas iš šio sodo namo Puskelnių sodų bendrijoje