• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pagalvokite ir apie tai

Susipažinome mano kabinete. Jis žvelgia maldaujančiomis akimis, tarsi galėtum pakeisti tik ką nustatytą diagnozę, nukreipti smūgį, gresianti jo šeimai ir jam pačiam. Jokių abejonių - jis serga sifiliu.

REKLAMA
REKLAMA

Paprasta, banali ir, gaila, dažna istorija. Prieš mėnesį vienos uždarosios akcinės bendrovės atsakingas darbuotojas sostinės ištaigingame restorane susipažino su ekstravagantiškai apsirengusia daili moterimi. Naktis praleista su naująja pažįstama, atsitiktinis suartėjimas - beveik užmirštas epizodas jau grįžtant namo. Jis gerbia šeimą, myli žmoną, prisirišęs prie vaikų. Bet prieš dvi dienas ant lytinių organų pastebėjo mažą opelę. Tik tada prisiminė neseną komandiruotę, naująją pažįstamą. Nusiminęs ėjo pas odos ir venerinių ligų gydytoją tikėdamasis, kad tas išblaškys jo nejaukias mintis, paguos, nuramins. Deja...

REKLAMA

Jam buvo pranešta, kad tiesiai iš gydytojo kabineto pateks į stacionarą, nes pradžioje sifilis gydomas ligoninėje. Žmona bus pakviesta pasitikrinti. Suprantama, ji sužinos apie neištikimybę ir vyro ligą. Net neradus ligos požymių, ji vis tiek bus gydoma.

Sifilis - viena sunkiausių ligų. Jo sukėlėjas - blyškioji spirocheta. Patekusi į kraują ji dauginasi ir išplinta visame organizme. Blyškioji spirocheta pakenkia visiems organams ir audiniams - nepradėjus laiku ir tinkamai gydytis, palaipsniui juos suardo.

REKLAMA
REKLAMA

Sifiliu serganti moteris pagimdo sifilitiką kūdikį. Negydant suyra vaiko nosies pertvara, nugarėlė įgauna balno formą. Deformuojasi dantys, pakenkiami regėjimo ir klausos organai.

Kodėl ši liga tokia stipri?

Pasirodo, organizmas sifilio sukėlėjui pasipriešina menkai, jis patenka net per mažiausius, nepastebimus odos bei gleivinės pakenkimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išbėrikų atsiradus ligonio burnoje pabučiavimas - lemtingas. Ne tik pabučiavimas. Yra terminas "buitinis sifilis". Juo galima susirgti surūkius su ligoniu vieną cigaretę, naudojantis tais pačiais indais, rankšluosčiu, geriant iš tos pačios stiklinės ar bokalo.

REKLAMA

Sifilis ne tik agresyvus, bet ir labai klastingas. Jis nepastebimai griauna organizmą ištisus metus, o žmogus ligą ilgą laiką gali nieko nejausti.

Tiesa, pradžioje visada atsiranda tam tikrų požymių, pagal kuriuos ligonis gali įtarti, o gydytojas - neklysdamas nustatyti sifilį. Šie reiškiniai greitai dingsta ir visų baisiausia, kad ne visi ir ne visada į tai atkreipia dėmesį.

REKLAMA

Sifiliu dažniausia suserga nesusiję su šeima, gyvenantys palaidą lytinį gyvenimą, moraliai smukę žmonės, girtuokliai, valkatos. Dažniausiai pirmieji sifilio požymiai praleidžiami pro pirštus, į gydytoją kreipiasi pavėluotai.

Kaip sifilis pasireiškia?

Po trijų keturių ir daugiau savaičių spirochetos patekimo vietoje išsivysto mažytė, blizganti, lygiu dugnu, ryškiais kietais kraštais visai neskausminga opelė (kietasis šankeris). Tačiau šiandieninis sifilis skiriasi nuo "klasikinio", jis gali pasireikšti ne viena, viena šalia kitos išsidėsčiusiomis keliomis opelėmis. Gali ilgiau tęstis inkubacinis periodas - užsikrėtus kietaisiais šankeriais pasirodo po dviejų trijų mėnesių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsiradus antibiotikams, padidėjo sifilio atsparumas cheminėms medžiagoms, todėl gydymas turi būti individualus ir tik gydymo įstaigose, atliekant laboratorines analizes.

Antrasis ankstyvasis sifilio simptomas pasireiškia 7 - 10 dieną po kietojo šankerio atsiradimo. Tai neskausmingas limfmazgių šalia spirochetų patekimo vietos padidėjimas (lytiniu keliu - kirkšnių srityje, buitiniu - po liežuviu, ant kaklo).

REKLAMA

Praėjus 6 - 7 savaitėms po kietojo šankerio atsiradimo, prasideda pavojingiausias, labiausiai užkrečiamas antrinis sifilio periodas. Ant odos ar gleivinėje matome išbėrimus: rožines, rausvas, raudonas, net labai ryškias neniežtinčias dėmeles. Jos truputį iškilusios. Pradeda salelėmis slinkti plaukai. Ant burnos, liežuvio gleivinės atsiranda balkšvų dėmių. Visi šie reiškiniai tai išnyksta, tai vėl atsiranda.

REKLAMA

Ligoniui nesigydant ar neteisingai gydantis, prasideda trečiasis sifilio periodas. Jo nepastebėti neįmanoma, Ant kūno, vidaus organuose atsiranda gilios opos. Net ir šiame periode liga išgydoma, bet visam laikui lieka sunkių pasekmių. Galų gale medikai tampa bejėgiai, kai išsivysto smegenų progresyvinis paralyžius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiekviena lytiniu keliu plintanti liga - tai naujas patvirtinimas to, ką mes, medikai, gerai žinome: kaip dažnai šia liga susergama po atsitiktinių suartėjimų ir lengvabūdiškų kurortinių romanų...

Pati patikimiausia, išmintingiausia sifilio profilaktika - dorovinė švara, lytinio instinkto sutramdymas, valia, tvirtumas atsisakyti trumpalaikio malonumo, susilaikymas nuo atsitiktinių suartėjimų. O jeigu valia silpna, tegul sulaiko baimė apsikrėsti sunkiausia ir šlykščiausia liga - sifiliu.

Povilas Beivydas, gydytojas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų