• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaraisiais metais augant onkologinės srities finansavimui, skiriama vis daugiau lėšų ir onkologinių paslaugų apmokėjimui. Sveikatos apsaugos ministerija siūlo daugiau tokių paslaugų teikti ambulatorinėmis sąlygomis, nes tai sudaro galimybę aptarnauti daugiau pacientų. ,,Sieksiu ir toliau didinti onkologijos srities finansavimą bei atnaujinti itin reikalingą medicininę įrangą", - sako sveikatos apsaugos ministras Rimvydas Turčinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Ministras taip pat pabrėžia, kad gydytojai, paskirdami pacientui gydymą, privalo įvertinti ligos grėsmę sveikatai, atsižvelgti į konkretaus onkologinio susirgimo lėtesnį ar greitesnį vystymąsi. ,,Netoleruotina, kai pacientas turi laukti gydymosi eilėje, kai yra didelė tikimybė, jog liga progresuos. Reikia stengtis dar geriau organizuoti pacientų srautus ir tinkamai juos nukreipti, kad nenukentėtų ligoniai", - įsitikinęs ministras. Jo teigimu, stacionarinių paslaugų kvotos turi būti diferencijuojamos pagal ligos pavojingumą, galimybę ligai progresuoti. Pasak ministro, svarbu atsižvelgti į nusistatytus prioritetus - žmogaus gyvybei pavojingos ligos, tokios, kaip onkologiniai susirgimai, turi būti sveikatos apsaugos dėmesio centre.

REKLAMA

Iki šiol nei Vilniaus, nei Kauno teritorinės ligonių kasos nėra gavusios skundų dėl onkologiniams ligoniams teikiamų radioterapijos paslaugų, kurios atliekamos Vilniaus universiteto Onkologijos institute ir Kauno medicinos universiteto Onkologijos klinikoje.

Vilniaus universiteto Onkologijos institutas ir Vilniaus teritorinė ligonių kasa yra sudarę sutartį dėl suteiktų medicininių paslaugų apmokėjimo. Tokioje sutartyje apibrėžiama, kokios paslaugos ir kokiai sumai, neribojant paslaugų kiekio, bus apmokėtos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų. Pasirašant 2006 m. sutartį, apskaičiuodama sutartines sumas, Vilniaus teritorinė ligonių kasa atsižvelgė į Onkologijos institute teikiamų paslaugų dinamiką, paslaugų struktūros pasikeitimą (nuo 2006 m. teikiamos dienos chirurgijos paslaugos) ir įkainių didėjimą.

REKLAMA
REKLAMA

2006 m. VU Onkologijos instituto paslaugų apmokėjimui, lyginant su 2005 m., buvo skirta beveik 4 mln. Lt arba 24 proc. daugiau lėšų. Tuo tarpu VU Onkologijos institutas 2004 m. nepanaudojo ambulatorinių paslaugų apmokėjimui skirtų 413 000 Lt, o 2005 m. - 236 000 Lt. Vilniaus teritorinė ligonių kasa (TLK) kas mėnesį stebi ir analizuoja teikiamų paslaugų pokyčius ir sutarčių vykdymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per 2006 m. pirmąjį pusmetį VU Onkologijos institutas specializuotų ambulatorinių ir dienos chirurgijos paslaugų suteikė daugiau, nei buvo numatyta sutartyje su Vilniaus TLK. Todėl buvo pasirašytas papildomas susitarimas dėl šių paslaugų apmokėjimo. Tai padaryta remiantis šių metų pradžioje sveikatos apsaugos ministro patvirtinta stacionarinių paslaugų apmokėjimo tvarka.

REKLAMA

Š. m. liepos 31 d. buvo išleistas Vilniaus teritorinės ligonių kasos direktoriaus įsakymas, kuriuo buvo sudaryta komisija dėl Vilniaus universiteto Onkologijos instituto suteiktų paslaugų vertinimo ir kontrolės. Įsakyme numatyta atlikti ne tik instituto suteiktų sveikatos priežiūros paslaugų vertinimą, bet ir finansinę įstaigos veiklos analizę. Tai daroma siekiant racionaliai panaudoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšas. Komisija išvadas turės pateikti iki š. m. rugsėjo 15 d.

REKLAMA

Iš Vyriausybės nutarimu patvirtintos Valstybinės vėžio profilaktikos ir kontrolės programos radioterapijos paslaugoms atlikti reikalingai įrangai - linijiniams greitintuvams apmokėti skiriama ypač didelė lėšų suma. 2005 metais šio aparato išlaidoms apmokėti Vilniaus universiteto Onkologijos institutui buvo skirta daugiau nei 1,9 mln. Lt, panaši suma pasiekė ir Kauno medicinos universiteto Onkologijos kliniką. Šiuo metu Lietuvoje įdiegti keturi linijiniai greitintuvai - po du Vilniuje ir Kaune. Penktas jau šių metų spalį bus pradėtas diegti Šiaulių ligoninėje. Šeštas linijinis greitintuvas turės būti nupirktas, įgyvendinant techninio bendradarbiavimo su Tarptautine atominės energijos agentūra (TATENA) projektą ,,Onkologijos radioterapijos plėtra". Šiam tikslui, pagal 2006 m. liepos 28 išleistą Vyriausybės nutarimą, yra skirti 4,5 mln. Lt. Naujasis prietaisas turėtų būti sumontuotas Vilniaus universiteto Onkologijos institute.

Sveikatos apsaugos ministerija onkologijai, ypač jos prevencijai, skiria ypatingą dėmesį. Įgyvendinant Valstybinę vėžio profilaktikos ir kontrolės 2003 - 2010 metų programą, prevencinėms profilaktikos programoms finansuoti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto 2004 m. buvo skirta 4 mln. Lt, 2005 m. - 8 mln. Lt, 2006 m. finansavimas padidintas jau iki 13,5 mln. Lt., Pradėjus intensyviai vykdyti profilaktines programas, pastebimi teigiami pokyčiai. Vėžio registro duomenys rodo, kad 2005 m. pirmą kartą Lietuvoje ikivėžinių susirgimų nustatoma daugiau nei vėžinių. Tai dar kartą patvirtina, jog onkologinių ligų prevencija ir gydymas išlieka prioritetine sveikatos apsaugos sritimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų