Šiaulių miesto apylinkės teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį dviem nuolatiniams varžytynių dalyviams, kurie norimo varžytynių rezultato siekdavo neteisėtu poveikiu kitiems pirkėjams.
37 metų Joniškio rajono gyventojui Stanislovui Jonaičiui paskirta 90 parų arešto bausmė, o 42 metų šiaulietis Gytis Milašauskas nuteistas 60 parų areštu, bausmės vykdymą atidedant vieneriems metams.
Kadangi S. Jonaitis už trukdymą procesui ir vengimą atvykti į teismo posėdžius beveik 4 mėnesius buvo suimtas, jis laikomas atlikusiu bausmę ir buvo paleistas teismo salėje.
Abu teisiamieji pripažinti kaltais pagal Baudžiamojo kodekso 181 straipsnio 1 dalį, numatančią baudžiamąją atsakomybę už turto prievartavimą.
Lietuvos antstolių rūmų teigimu, tai pirmasis nuosprendis nesąžiningiems varžytynių dalyviams, nors galimai neteisėta tokių grupuočių veikla buvo pastebėta dar 2003 metais, kai po teismo antstolių reformos padaugėjo skolininkų turto pardavimų.
S. Jonaitis ir G. Milašauskas savo kaltės nepripažįsta. Jie teismui sakė tapę šmeižto bei susidorojimo aukomis, todėl prašė išteisinti.
S. Jonaitis ir G. Milašauskas nuteisti už tai, kad 2004 metais nuo kovo 9 iki gegužės 31 dienos prieš areštuotų butų varžytynes keturiose Šiaulių antstolių kontorose, neturėdami teisėto pagrindo, atvirai versdavo kitus varžytynių dalyvius perduoti jiems savo turtą.
Panaudojant psichinę prievartą, iš keturių nukentėjusiųjų buvo reikalaujama nuo 100 iki 1000 litų piniginių sumų. S. Jonaitis ir G. Milašauskas grasindavo, kad, negavę reikalaujamos pinigų sumos, jie dirbtiniu būdu tyčia smarkiai pakels parduodamo buto kainą ir jo niekas negalės įsigyti.
Pasak Šiaulių miesto antstolių, kad kai kurių varžytynių metu butų kainos buvo didinamos tik simbolinėmis sumomis. Teismo posėdyje liudiję antstoliai patvirtino, kad beveik visos varžytynės, kuriose dalyvaudavo S.Jonaitis ir G.Milašauskas, skirdavosi nuo varžytynių be šių dalyvių.
S. Jonaitis, kaip fizinis asmuo ir savo individualios įmonės "Aikė" vardu, nekilnojamojo turto varžytynėse yra dalyvavęs po kelias dešimtis kartų - ne tik Šiaulių, bet ir Kauno, Panevėžio bei Telšių apskrityse.
G. Milašauskas dažnai lankydavosi Šiaulių, Utenos, Klaipėdos, Vilniaus ir Kauno apskrityse rengtose varžytynėse.
Antstolių rūmų žiniomis, panašiais metodais veikiančių nuolatinių varžytynių dalyvių Lietuvoje yra ir daugiau.
Tačiau jie jaučiasi nebaudžiami, nes nukentėjusieji paprastai linkę nutylėti apie patirtą spaudimą. Todėl Antstolių rūmai ragina visus asmenis, kuriems teko susidurti su panašiais piktybiškų varžytynių dalyvių veiksmais, kreiptis į vietos policijos įstaigas.